Trwa ładowanie...

Kiretaż - wskazania, kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty

Kiretaż jest specjalistycznym zabiegiem z periodontologii, czyli z działu należącego do stomatologii estetycznej. Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem i leczeniem chorób przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Jak przeprowadza się kiretaż i kiedy należy wykonywać ten zabieg?

spis treści

1. Kiretaż – wskazania

Kiretaż to zabieg podczas którego należy dokładnie oczyścić kieszonki przyzębia z osadu i kamienia nazębnego. Kiretaż jest wykonywany wówczas, gdy pacjent nie dba prawidłowo o higienę jamy ustnej. Jeżeli nagromadzenie kamienia nazębnego jest duże, to przenika on pomiędzy ząb, a dziąsło tworząc pogłębienie kieszonki przyzębnej. Jeżeli kamień nazębny jest nadto zgromadzony w kieszonkach przyzębnych, to może powodować poważne stany zapalne. Niestety przy tego typu zapaleniach niezbędne jest przeprowadzanie kiretażu, gdyż pozostałe zabiegi będą nieskuteczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,

zobacz galerię

2. Kiretaż - kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia z dziedziny periodontologii. Stosuje się go, gdy u pacjenta pojawiły się kieszonki przyzębne, które są pogłębione z powodu rozwoju paradontozy szczelin pomiędzy zębem a dziąsłem. Zabieg kiretażu to oczyszczenie kieszonki między innymi z kamienia nazębnego i innych substancji, które odpowiadają za wystąpienie stanu zapalnego. Kiedy kieszonki są już oczyszczone, stan zapalny ustępuje, a rana może się zagoić. Kiretaż zamknięty przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Komfort pacjenta jest zachowany, a zabieg nie powinien być odczuwalny.

3. Kiretaż - kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty jest zabiegiem niezwykle skutecznym w pozbyciu się stanu zapalnego dziąseł, co powoduje zahamowanie choroby przyzębia. Kiretaż otwarty polega na przecięciu i odciągnięciu tkanki dziąsła, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do korzenia zęba i kości, która go otacza. Korzeń zęba zostaje oczyszczony metodą „scaling and planning”, w ten sposób usuwa się kamień nazębny i inne substancje, które negatywnie wpływają na przyłączenie korzenia zęba do wiązadeł przyzębia. W miejscu brakującej kości umieszczony zostaje wszczepiany materiał, a następnie dopasowuje się tkankę dziąsła i zszywa miejsce kiretażu. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia.

Zabiegi z dziedziny periodontologii są niezwykle istotne w leczeniu chorób przyzębia. Do najczęściej stosowanych należą: kiretaż zamknięty i kiretaż otwarty. Jeśli są właściwie przeprowadzone, ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie, a pacjent szybko odczuwa ulgę.

Musisz to wiedzieć

4. Kiretaż – dieta

Po kiretażu należy zachowywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Stomatolog może przepisać środki przeciwbólowe, a nawet antybiotyki. Przez około tydzień po przeprowadzeniu zabiegu nie należy spożywać twardych produktów, a zastosować dietę płynną i półpłynną. Można jeść przeciery, zupy, pić kefiry, maślanki czy jogurty. Dwa dni po kiretażu nie wolno spożywać alkoholu, ani palić papierosów. Bezpośrednio po kiretażu należy szczotkować zęby miękką szczoteczką i w pierwszych dniach myć same korony zębów. Można również przepłukiwać jamę ustną wodą.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Kiretaż - wskazania, kiretaż zamknięty,  kiretaż otwarty
Kiretaż - wskazania, kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.