Trwa ładowanie...

Kiretaż - wskazania, kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty

Kiretaż jest specjalistycznym zabiegiem z periodontologii, czyli z działu należącego do stomatologii estetycznej. Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem i leczeniem chorób przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Jak przeprowadza się kiretaż i kiedy należy wykonywać ten zabieg?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Kiretaż – wskazania

Kiretaż to zabieg podczas którego należy dokładnie oczyścić kieszonki przyzębia z osadu i kamienia nazębnego. Kiretaż jest wykonywany wówczas, gdy pacjent nie dba prawidłowo o higienę jamy ustnej. Jeżeli nagromadzenie kamienia nazębnego jest duże, to przenika on pomiędzy ząb, a dziąsło tworząc pogłębienie kieszonki przyzębnej. Jeżeli kamień nazębny jest nadto zgromadzony w kieszonkach przyzębnych, to może powodować poważne stany zapalne. Niestety przy tego typu zapaleniach niezbędne jest przeprowadzanie kiretażu, gdyż pozostałe zabiegi będą nieskuteczne.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

2. Kiretaż - kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia z dziedziny periodontologii. Stosuje się go, gdy u pacjenta pojawiły się kieszonki przyzębne, które są pogłębione z powodu rozwoju paradontozy szczelin pomiędzy zębem a dziąsłem. Zabieg kiretażu to oczyszczenie kieszonki między innymi z kamienia nazębnego i innych substancji, które odpowiadają za wystąpienie stanu zapalnego. Kiedy kieszonki są już oczyszczone, stan zapalny ustępuje, a rana może się zagoić. Kiretaż zamknięty przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Komfort pacjenta jest zachowany, a zabieg nie powinien być odczuwalny.

3. Kiretaż - kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty jest zabiegiem niezwykle skutecznym w pozbyciu się stanu zapalnego dziąseł, co powoduje zahamowanie choroby przyzębia. Kiretaż otwarty polega na przecięciu i odciągnięciu tkanki dziąsła, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do korzenia zęba i kości, która go otacza. Korzeń zęba zostaje oczyszczony metodą „scaling and planning”, w ten sposób usuwa się kamień nazębny i inne substancje, które negatywnie wpływają na przyłączenie korzenia zęba do wiązadeł przyzębia. W miejscu brakującej kości umieszczony zostaje wszczepiany materiał, a następnie dopasowuje się tkankę dziąsła i zszywa miejsce kiretażu. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia.

Zabiegi z dziedziny periodontologii są niezwykle istotne w leczeniu chorób przyzębia. Do najczęściej stosowanych należą: kiretaż zamknięty i kiretaż otwarty. Jeśli są właściwie przeprowadzone, ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie, a pacjent szybko odczuwa ulgę.

Musisz to wiedzieć

4. Kiretaż – dieta

Po kiretażu należy zachowywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Stomatolog może przepisać środki przeciwbólowe, a nawet antybiotyki. Przez około tydzień po przeprowadzeniu zabiegu nie należy spożywać twardych produktów, a zastosować dietę płynną i półpłynną. Można jeść przeciery, zupy, pić kefiry, maślanki czy jogurty. Dwa dni po kiretażu nie wolno spożywać alkoholu, ani palić papierosów. Bezpośrednio po kiretażu należy szczotkować zęby miękką szczoteczką i w pierwszych dniach myć same korony zębów. Można również przepłukiwać jamę ustną wodą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.