Trwa ładowanie...

Kolczyk w pępku - cena, wybór kolczyka, przebieg zabiegu, powikłania

Avatar placeholder
16.04.2021 14:59
Kolczyk w pępku - cena, wybór kolczyka, przebieg zabiegu, powikłania
Kolczyk w pępku - cena, wybór kolczyka, przebieg zabiegu, powikłania

Kolczyk w pępku może stać się wspaniałą ozdobą w szczególności płaskiego i umięśnionego brzucha. Jednak choć sam zabieg jest mało bolesny, to po przekuciu kolczyk w pępku wymaga szczególnej pielęgnacji. Rana wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ często zdarza się, że opuchlizna i zaczerwienienie wokół kolczyka w pępku znika dopiero po kilku tygodniach. Jak dbać o kolczyk w pępku?

spis treści

1. Cena przekłucia pępka

Przekucie pępka jest bezbolesnym zabiegiem, jednak wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Kolczyk w pępku zakłada się w pozycji leżącej. Kolczyk można umieścić w pępku na różne sposoby - od góry, od dołu, a nawet po skosie.

Zabieg jest dość drogi. Przekłucie pępka razem z kolczykiem kosztuje około 100 zł. Jednak pamiętajmy, że warto wydać te pieniądze, aby mieć pewność, że kolczyk w pępku został założony w odpowiednich warunkach.

2. Jak wybrać kolczyk do pępka?

Zanim umówimy wizytę w studiu piercingu, wybierzmy odpowiedni kolczyk do pępka. Jeśli jesteśmy alergikami, weźmy to pod uwagę i wybierzmy takie kolczyki, które są wykonane z odpowiedniego surowca i mają odpowiednie atesty. Cena kolczyka do pępka waha się od kilku do nawet 150 złotych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W wygojony pępek można włożyć kolczyki z chromowanej nierdzewnej stali chirurgicznej, która nie wydziela niklu. Jednak w momencie przekucia pępka lepiej wybrać kolczyki z tytanu, które na pewno nas nie uczulą.

Innym tworzywem, które dodatkowo przyśpieszy gojenie rany w pępku jest bioplast. Kolczyki do pępka z bioplastu są dostępne w różnych kolorach i można je śmiało nosić, aż ranka się wygoi.

3. Przebieg zabiegu przekłucia pępka

Tak naprawdę piercing pępka oznacza, że przekłuwa się fragment skóry poniżej lub powyżej samego pępka. Bardzo rzadko stosuje się przekłuwanie samego pępka (kiedy jest wypukły, a nie wklęsły) lub przekłuwanie skóry po bokach pępka (dużo wolniej się goi i stanowi większe zagrożenie infekcją).

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu przekłucia pępka są między innymi choroby związane z krzepnięciem krwi. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Kolczyk w pępku nie jest także korzystny dla osób, których brzuch ma zbyt dużo tłuszczu. Pomijając efekt estetyczny, takie przekłucie pępka będzie się dużo dłużej goiło ze względu na częste pocieranie i dotykanie rany fałdkami skóry.

Przekłuwanie to bardzo prosty zabieg. Piercer dezynfekuje skórę w miejscu przekłucia i wokół niego. Zaznacza miejsce wkłucia, chwyta skórę i przekłuwa ją za pomocą zdezynfekowanej igły.

Po przekłuciu skóry w miejscu nakłucia zakłada się pierwszy kolczyk, wykonany ze stali chirurgicznej, tytanu lub innych metali o wysokiej biokompatybilności (nie są odrzucane przez organizm jako ciała obce) i niezawierających niklu (często wywołuje reakcje alergiczne). Nie może być wykonany ze złota ani srebra, dopóki rana się całkowicie nie zagoi.

Podczas zabiegu przekłuwania pępka bardzo ważne są sterylne warunki i wysterylizowane narzędzia. Przekłuwanie każdej części ciała powinno być przeprowadzane przez doświadczonego piercera. Dotyczy to szczególnie przekłuwania pępka czy języka, a także piercingu powierzchniowego.

4. Powikłania po przekłuciu pępka

Samo przekłucie pępka nie jest zabiegiem bolesnym, jednak małe ukrwienie, które sprawia, że ból jest mniejszy, sprawia też, że ranka goi się dużo wolniej niż w innych miejscach na ciele. Przekłuty pępek goi się co najmniej trzy miesiące, ale całkowite wygojenie może zająć nawet rok.

Podczas gojenia każdej rany po przekłuciu pojawia się dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Początkowo z rany może wypływać zasychający na powietrzu płyn. Trzeba go regularnie zmywać. W czasie gojenia rany lepiej powstrzymać się od picia alkoholu i kawy.

Leki rozrzedzające krew takie jak kwas acetylosalicylowy także są niepolecane. Podczas kąpieli można przemywać ranę mydłem antybakteryjnym, korzystne jest także częste przemywanie rany solą fizjologiczną, aż do wygojenia.

Z medycznego punktu widzenia, wszystkie rodzaje piercingu są po prostu okaleczaniem ciała. Wiążą się z ryzykiem infekcji lub problemów z wygojeniem, a także (rzadziej i raczej w przypadku piercingów powierzchniowych) z ryzykiem odrzucenia przez organizm ciała obcego, jakim jest kolczyk.

Co więcej, jeśli nie jest przestrzegana sterylna higiena podczas zabiegu i między zabiegami, pojawia się ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C i B, gronkowcem, a nawet wirusem HIV.

Kobiety w ciąży powinny wyjąć kolczyk z pępka, gdy tylko brzuch zacznie rosnąć
Kobiety w ciąży powinny wyjąć kolczyk z pępka, gdy tylko brzuch zacznie rosnąć (123rf)

5. Kolczyk w pępku a ciąża

Kolczyk w pępku może stać się przyczyną promienistych rozstępów, dlatego większość kobiet decyduje się na jego wyjęcie na czas ciąży.

Jednak metalowy kolczyk w pępku można zastąpić elastycznym, który dopasuje się do skóry. Gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży najlepiej wyciągnąć kolczyk, gdy brzuch zacznie rosnąć.

Ponadto kolczyk w pępku może urażać skórę na brzuchu i powodować zadrapania, szczególnie gdy kolczyk w pępku jest bogato zdobiony. Kolczyk z pępka koniecznie trzeba wyciągnąć przed każdym usg, a także przed cięciem cesarskim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze