Trwa ładowanie...

Kolczyki w uchu - higiena, gojenie, co należy robić w czasie gojenia, czego unikać

Avatar placeholder
23.04.2021 09:53
Kolczyki w uchu - higiena, gojenie, co należy robić w czasie gojenia, czego unikać
Kolczyki w uchu - higiena, gojenie, co należy robić w czasie gojenia, czego unikać

Kolczyki w uchu to najpopularniejsza ozdoba wśród młodzieży. Standardowe przekucie ucha nie wymaga ani specjalnego przygotowania, ani sprzętu, dlatego bardzo często zarówno dziewczyny, jak i chłopcy decydują się na samodzielne przekucie ucha i włożenie kolczyków. Jednak jeśli chcemy mieć kolczyk w innym miejscu niż płatek ucha wówczas lepiej udać się do profesjonalnego salonu piercingu. Jednak jak należy dbać o kolczyki w uchu zaraz po przekuciu?

spis treści

1. Higiena kolczyków w uchu

Każda rana, zatem również ta po kolczykach w uchu wymaga zachowania zasad higieny. Przed każdym dotknięciem kolczyka w uchu należy dokładnie wymyć dłonie. Kolczyk w uchu oraz skórę należy przemywać roztworem soli fizjologicznej 2-3 razy na dobę lub spryskać to miejsce Octaniseptem. Lepiej nie myć kolczyków w uszach mydłem, aby nie znajdowało się ono na ranie dłużej niż przez 30 sekund. Ucho z kolczykiem należy osuszać suchym ręcznikiem papierowym. Bardzo ważne jest, aby nie przemywać kolczyków w uchu wodą utlenioną, ani spirytusem, ponieważ niepotrzebnie podrażnią miejsce przekucia.

Jeśli zdarzy się infekcja, wówczas należy nanieść na okolice kolczyka w uchu maść Tribiotic lub Neomycyna 2-3 razy dziennie przez maksymalnie 7 dni.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Już małym dziewczynkom przekuwa się uszy
Już małym dziewczynkom przekuwa się uszy (123rf)

2. Gojenie ran po kolczykach

W czasie gojenia ran po kolczykach w uchu zupełnie normalne mogą być obrzęki i zaczerwienienia przez 7 do 14 dni. Po tym czasie z rany powinno się tylko delikatnie sączyć osocze. W tym czasie należy pamiętać, żeby nie wyciągać kolczyka z ucha, ponieważ miejsce przekucia szybko się zarośnie. Nawet w ciągu kilku minut.

Uważajmy więc, aby nie wyciągnąć kolczyka z ucha zbyt wcześnie. Należy pamiętać, że rany najszybciej goją się na zewnątrz, a regeneracja wewnątrz przekłucia goi się dużo dłużej. Kolczyk w uchu należy regularnie dezynfekować, dopóki proces gojenia się nie skończy.

3. Co należy robić w czasie gojenia się ran po przekłuciu uszu

W czasie gojenia się przekucia po kolczyku w uchu nie należy nim zbytnio ruszać. Pamiętajmy również, że im zdrowszy tryb życia, tym szybsze gojenie się rany po kolczyku w uchu. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu i unikać stresów.

Aby uniknąć infekcji po przekłuciu ucha, warto też przyjmować suplementy odżywcze. Powinny one zawierać żelazo, witaminę B, dużo witaminy C i w przypadku kobiet również cynk.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Czego unikać gdy goją się rany po kolczykach?

Choć kolczyk w uchu jest dość bezpieczny, to jednak należy unikać pewnych zachowań i czynności w czasie gojenia się rany. Tak więc nie należy bawić się kolczykiem w uchu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia tkanek w miejscu przekucia i blizn.

Ponadto w czasie gojenia się rany po kolczyku w uchu powinno się unikać preparatów do dezynfekcji zawierających alkohol, aspiryny, papierosów, narkotyków, stresów, gorących kąpieli i kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Należy unikać pudrowania i nakładania fluidów na miejsce przekucia. Świeżo przekutego kolczyka w uchu nie należy również uciskać opaską do włosów, ani też spać na tym boku, gdzie mamy kolczyk w uchu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze