Trwa ładowanie...

Konsekwencje stosowania solarium jako leku na problemy skórne

Naukowcy z Indiana University School of Medicine Department of Dermatology przeprowadzili badania, które wskazują na zagrożenia wynikające z leczenia wyprysków skórnych przy pomocy promieniowania lamp w solarium.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

spis treści

1. Solarium na problemy skórne

Lekarze z wielu powodów odradzają opalania się w solarium. Promieniowanie tego typu może być bowiem bardzo niebezpieczne dla skóry. Niektórzy chorzy traktują jednak solarium jako domowy sposób na wypryski i wykwity skórne. Jeśli są one spowodowane egzemą lub łuszczycą, opalanie się może pomóc. Jeśli natomiast wypryski są reakcją na leki, wtedy promieniowanie lamp w solarium może wywołać poważne powikłania.

2. Toksyczna nekroliza naskórka

W badaniach przytoczono przypadek kobiety, która skorzystała z solarium, aby wyleczyć łagodną wysypkę, która była wynikiem reakcji alergicznej na ibuprofen. Pod wpływem promieniowania UV u chorej doszło do toksycznej nekrolizy naskórka. Na skórze pojawiły się pęcherze, wysypka się rozprzestrzeniła, a ciśnienie krwi niebezpiecznie się obniżyło. Toksyczna nekroliza naskórka jest zagrażającą życiu chorobą, która może doprowadzić do krwotoku, niewydolności oddechowej, zaburzeń widzenia, dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, a nawet niewydolności wielonarządowej.

3. Solarium a reakcja alergiczna na leki

Zgodnie z wynikami badań amerykańskich naukowców, pacjenci z wysypką będącą reakcją alergiczną na niesteroidowe leki przeciwzapalne mają w skórze wysoki poziom białek odpowiedzialnych za stan zapalny. W wyniku kontaktu normalnych komórek skóry z tymi białkami i jednoczesnego wystawienia na promieniowanie UV wydzielane przez lampy w solarium, w skórze dochodzi do produkcji dużych ilości białek powodujących zapalenie i obumieranie komórek. Badania te wskazują, iż dla chorych z niezdiagnozowanymi dolegliwościami skórnymi korzystanie z solarium jest bardzo niebezpieczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.