Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Korekcja blizn

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 13.04.2017 11:51
Korekcja blizn
Korekcja blizn

Korekcja blizn to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu mankamentów urody. Operacyjna korekcja blizn zalecana jest w przypadku, gdy blizny są nadmiernie uwypuklone, prowadzą do upośledzenia ruchomości lub też zaburzeń wzrostu poszczególnych okolic ciała i nie są akceptowane przez pacjenta. Każdy zabieg poprzedzony jej wycięciem i odpowiednim zeszyciem rany. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

1. Usuwanie blizn

Rany po zagojeniu pozostawiają po sobie bliznę. Dotyczy to także ran pooperacyjnych i ran po usunięciu blizn. W niektórych przypadkach blizny mogą doprowadzić do upośledzenia ruchu lub zaburzeń wzroku. Celem operacji jest korekta blizn, a nie jej całkowite usunięcie. Dla ostatecznego wyglądu blizny, szczególne znaczenie mają: atraumatyczne sposoby operowania i stosowanie odpowiednich technik. Na charakter blizny rzutują również powikłania pooperacyjne, takie jak: krwiak, zropienie rany, rozejście się szwów, oraz predyspozycje organizmu do powstawania ewentualnych blizn przerostowych lub bliznowców.

Zabieg usuwania blizn polega na wycięciu blizny, ewentualnie tej okolicy oraz stworzeniu idealnych warunków gojenia, co ma wpływ na osiągnięcie lepszego efektu końcowego. Usuwanie blizn pooperacyjnych można połączyć z oddzieleniem tkanki podskórnej i skorygowaniem różnych nieprawidłowości, takich jak: blizny wciągnięte, konsekwencje zmian ropnych blizn oraz nadmiar tkanki w okolicach blizny.Chirurgia plastyczna blizn opiera się na sposobach korekcji miejscowej, np. „Z”, „W” – plastyka. Sposoby te zmieniają kierunek blizny, zmniejszają napięcie wokół blizny, powodują, że staje się mniej widoczna i zarazem bardziej estetyczna.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Po zabiegu usuwania blizn

Po zabiegu korekcji blizn mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęki oraz inne, niewielkie dolegliwości, które zazwyczaj mijają po 1-4 godzinach po zabiegu. Około 12-24 godzin po usuwaniu blizn w miejscu poddawanemu korekcji pojawiają się strupki, które utrzymują się przez okres 7-21 dni. W celu zapobiegania ponownemu rozrostowi blizn, przez kilka następnych miesięcy pacjent powinien stosować 3 razy dziennie masaże blizny lub plastry silikonowe.

W przypadku drobnych zabiegów, absencja w pracy może w ogóle nie być konieczna, natomiast po rozległych może trwać nawet do kilku tygodni.

Wszystkie laserowe zabiegi kosmetyczne związane są w pewnym stopniu z ryzykiem. Po zabiegu może dojść do komplikacji, m.in. zmiany koloru skóry, tj. pojawienia się brązowego zabarwienia. Powstałe zmiany skórne są czasowe i schodzą w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Na szczęście, kolorystyczne plamy pojawiają się nie częściej niż u 0,1% pacjentów.

Po zabiegu nie można opalać leczonej powierzchni przez okres 4 tygodni, gdyż powoduje to powstanie przebarwień. Usuwanie blizn trądzikowych może być przyczyną infekcji. Aby nie doszło do infekcji skóry po korekcji blizn, stosowany jest chemioterapeutyk, który należy stosować według zaleceń lekarza prowadzącego.

Obecnie stosowane technologie laserowe pozwalają w sposób zdecydowanie bardziej skuteczny korygować powstałe rozstępy oraz blizny, bez względu na ich pochodzenie. W zależności od jakości powstałej blizny, korekcję u części pacjentów można rozpocząć już po upływie jednego miesiąca od urazu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze