Operacja przegrody nosowej - wskazania, metody, rekonwalescencja
Operacja przegrody nosowej jest konieczna ze wskazań zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem powodujące ryzyko zapalenia zatok, bóle głowy, czasem krwawienia z nosa, a także z powodów estetycznych. Operację przegrody nosowej przeprowadza się zazwyczaj dwoma metodami – poprzez podśluzówkową resekcję przegrody nosowej oraz septoplastykę. Efekty operacji są trwałe.
1. Wskazania do operacji przegrody nosowej
Skrzywienie może nastąpić w wyniku urazów mechanicznych lub być spowodowane czynnikami genetycznymi. Często jest tak, że skrzywienie przegrody nosa uwidacznia się dopiero wraz z wiekiem i postępuje na skutek zmian rozwojowych, polegających na nierównomiernego wzrostu giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S lub C, a wtedy konieczne jest przeprowadzenie operacji przegrody nosowej.
2. Metody operacji nosa
Operację przegrody nosowej wykonuje się na dwa sposoby.
- Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa – operacja polega na nacięciu błony śluzowej wewenątrz nosa oraz chrząstki nosa, a następnie usunięciu skrzywionej chrząstki i kości przegrody nosowej. Usunięta chrząstka może być również umieszczana w miniaturowej prasie, gdzie jej giętka struktura poddawana jest naprostowywaniu, a następnie implantowana na swoje miejsce. Taka operacja przegrody nosowej nie powoduje powstawania blizn ani śladów na zewnątrz, szwy pooperacyjne ulegają rozpuszczeniu bądź są usuwane po siedmiu dniach.
- Septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej – w czasie operacji usuwa się wyłącznie wypukłości i ostrogi oraz starannie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Plastykę najczęściej wykonuje się u dzieci. Jeśli skrzywiony jest cały nos zewnętrzny wykonuje się ją z zewnętrzną operacją plastyczną nosa.
3. Rekonwalescencja po operacji prostowania nosa
W celu usztywnienia zoperowanej przegrody nosowej umacnia się ją niewidocznymi z zewnątrz płytkami teflonowymi lub silastikowymi usuwanymi w ciągu 7-10 dni po zabiegu. Tampony wyjmowane są po 12–24 godzinach od operacji przegrody nosowej. W tym czasie pacjent nie może w ogóle oddychać przez nos, ale dyskomfort ten niwelują środki nasenne i przeciwbólowe. Plastry są przyklejane dla stabilizacji nosa tylko w przypadku operacji plastycznej. Szwy po operacji przegrody nosowej zazwyczaj ulegają samorozpuszczaniu.
Pomimo iż korekcja przegrody nosowej zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji, to konieczne jest, aby pacjent postępował zgodnie ze wskazówkami lekarza. Po operacji zalecane jest robienie zimnych okładów, a po operacji plastycznej nosa zwracanie szczególnej uwagi na to, jak się śpi i odpoczywa – wskazane jest leżenie na plecach z uniesioną głową i unikanie sportów urazowych (tenis).
Niestety, operacja przegrody nosowej może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Po operacji może się pojawić krwawienie, przejściowy obrzęk utrudniający oddychanie, zasinienie, rzadko trwała utrata węchu. Po operacji plastycznej nos może pozostawać gruby nawet przez kilka miesięcy, a także skóra może ulec przebarwieniu.