Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Korony ceramiczne

Avatar placeholder
06.04.2017 13:33
Korony ceramiczne
Korony ceramiczne

Przed i po zabiegu nakładania licówek są obecnie wykonywane na podbudowie z implantów metalowych (złotych lub stalowych) lub implantów wykonanych z tlenku cyrkonu (są to tak zwane implanty ceramiczne, które wraz z koroną tworzą korony pełnoceramiczne). Korony ceramiczne mogą być także mocowane na podbudowie naturalnego korzenia zęba, wymagają one jednak, aby przeleczyć zęba kanałowo oraz znacznie go spiłować.

spis treści

1. Jak wykonuje się korony ceramiczne?

Obecnie koronki mogą być wykonywane z pomocą komputera: zarówno technologii CAD (computer aided design, czyli projektowania wyglądu zęba z pomocą komputera), jak i CAM (computer aided manufacture, czyli wykonywania koron z pomocą komputera). Aby wykonać model protetyczny, wykorzystuje się skaner optyczny. Korona ceramiczna jest projektowana z pomocą specjalnego oprogramowania. Wykonanie polega na frezowaniu tlenku cyrkonu z pomocą nowoczesnych technologii, pozwalających na dokładność do kilkunastu mikronów.

W przypadku mniej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, korony protetyczne można wykonywać za pomocą odcisków, które w laboratorium protetycznym są wykorzystywane jako modele do korony. Na koronę czeka się średnio około tygodnia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Korony na podbudowie z metalu a pełnoceramiczne

Korony na podbudowie z metalu są obecnie uznawane za tak samo trwałe, jak korony pełnoceramiczne. Jednak wielu pacjentów ma przekonanie, że ceramika jest mniej trwała niż metal i decydują się z tego powodu na implanty metalowe z koronami ceramicznymi lub korony metalowe, szczególnie w przypadku zębów bocznych. Tlenek cyrkonu wykorzystywany do wytwarzania ceramicznych koron i implantów jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na ścieranie i urazy, wytrzymującym trzykrotnie większe siły niż siły pojawiające się w jamie ustnej podczas żucia. Tlenek cyrkonu w mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny, który z czasem może przekształcić się w kamień nazębny i w efekcie doprowadzić do chorób dziąseł i przyzębia. A to z kolei może wpłynąć na trwałość całego sztucznego zęba.

Jeśli chodzi o estetykę, to prym wiodą tu korony pełnoceramiczne. Odbijają i przepuszczają one światło w identyczny sposób jak naturalne zęby. Sprawia to, że wyglądają one wyjątkowo naturalnie. W dodatku, korony na podbudowie metalowej mogą mieć widoczną linię ciemnoszarego metalu przy samym dziąśle. Dzieje się tak w przypadku niewielkiego obniżenia linii dziąseł lub bardzo cienkiej tkanki miękkiej otaczającej ząb. W obu przypadkach korony mają kolor identyczny jak pozostałe zęby. Jednak w przypadku podbudowy metalowej, mimo to wyglądają one mniej naturalnie. Warto więc wybrać korony pełnoceramiczne, szczególnie w miejscu widocznym, czyli w przednich zębach.

W rzadkich przypadkach zdarza się, że pacjenci są nadwrażliwi na stopy metali. Metalowy implant w kości szczęki może więc wywoływać reakcję uczuleniową i obniżać komfort życia pacjenta, dlatego właśnie stomatologia estetyczna oferuje korony cermaiczne. W odróżnieniu od metalu, tlenek cyrkonu nie wywołuje żadnych niekorzystnych efektów ani odczynów alergicznych, nie podrażnia także tkanek. Korony pełnoceramiczne wykonane w całości z tlenku cyrkonu są rozwiązaniem droższym niż korony na podbudowie z metalu.

Następny artykuł: Korony porcelanowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze