Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kosmetyki do opalania

Kosmetyki do opalania
Kosmetyki do opalania

O tym, jak ważne jest stosowanie kremu do opalania, wie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie wystarczą jakikolwiek krem lub balsam do opalania, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Opalanie a cukrzyca różnią się filtrem, konsystencją, zapachem, kolorem oraz sposobem nakładania. Warto bliżej przyjrzeć się różnym balsamom do opalania, aby móc wybrać taki, który zapewni optymalną ochronę przed słońcem.

spis treści

1. Co oznacza SPF?

SPF (Sun Protection Factor) to wartość filtru. Im jest wyższa, tym krem do opalania lepiej chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVB. Wartość ta mówi nam, ile czasu możemy spędzić na słońcu bez doznania poparzenia. Na przykład, jeśli osoba doznaje oparzenia słonecznego po 15 minutach na słońcu, SPF 15 pozwoli jej teoretycznie na 15 razy dłuższy pobyt na słońcu bez ryzyka poparzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że filtry słoneczne ścierają się z powierzchni skóry w wyniku działania rozmaitych czynników, takich jak m.in. pot, woda, tarcie. Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca stosowanie kremu do opalania z filtrem SPF 15 lub wyższym.

2. Czym jest UVA i UVB?

Etykieta na opakowaniu kremu do opalania określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Promienie UVA odpowiedzialne są za starzenie się skóry, natomiast promienie UVB wywołują oparzenia słoneczne.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

Oba rodzaje promieniowania mogą prowadzić do rozwoju raka skóry, czyli czerniaka. Balsamy do opalania z oznaczeniem „UVA/UVB” świadczą o szerokim wachlarzu ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Obecnie dostępne są również wodoodporne balsamy do opalania. Stosując je, można nie martwić się o to, że w trakcie kąpieli w wodzie nic nie chroni już naszej skóry. Jednak jednorazowe nałożenie wodoodpornego kremu do opalania nie oznacza, że można beztrosko spędzić cały dzień na opalaniu się i pływaniu. Preparat taki trzeba ponownie zaaplikować po wyjściu z wody.

3. Jak stosować kosmetyki do opalania?

Kosmetyki do opalania mają wiele postaci. Mogą to być kremy, balsamy, a nawet żele i spraye. Nic nie wskazuje na to, aby sposób nakładania kosmetyku miał jakiś wpływ na jego skuteczność. Można zatem wybierać produkt w takiej formie, jaka jest dla nas najwygodniejsza. Istotny jest jednak czas posmarowania się. Każdy kosmetyk należy nałożyć na skórę ok. 20 minut przed opalaniem. Tyle bowiem czasu kosmetyki potrzebują, by wchłonąć się i zacząć działać.

Warto również pamiętać o odpowiedniej ochronie ust. One również są narażone na szkodliwe działanie słońca, dlatego też wskazane jest stosowanie specjalnych pomadek ochronnych. Smarując się, nie powinniśmy zapomnieć o najbardziej wystających częściach ciała, takich jak kolana, łokcie czy nos. Warto nanieść na nie podwójną dawkę specyfiku.

Jeżeli przebywamy na słońcu dłuższy czas, musimy kilka razy nanosić balsamy czy kremy do ciała. Najlepiej średnio smarować się co dwie godziny. Gdy w tym czasie zażywamy również kąpieli w morzu lub jeziorze, powinniśmy smarować się jeszcze częściej.

Zaleca się, by kosmetykami do opalania smarować ciało również w pochmurne dni. Brak słońca na niebie nie oznacza, że promienie ultrafioletowe nagle przestaną na nas działać. Dotyczy to zwłaszcza osób wybierających się na wakacje do strefy podzwrotnikowej.

Dobry krem do opalania to gwarancja naszego zdrowia podczas korzystania ze słonecznej pogody. Stosowanie go nie tylko zapobiega poparzeniom słonecznych, ale chroni także przed rozwojem czerniaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze