Trwa ładowanie...

Kosmetyki, których używasz na co dzień mogą tuczyć!

Dbając o swój wygląd, sięgamy po różne kosmetyki, które pomogają zachować dobrą kondycję skóry. Okazuje się jednak, że większość stosowanych balsamów, kremów, płynów do kąpieli itp. zawiera związki chemiczne, które mogą powodować... tycie!

Zobacz film: "Kupujemy złe kosmetyki. Na co dajesz się naciągnąć?"

spis treści

1. Ftalany – źródło problemów z wagą?

Ponad 70 proc. kupowanych przez nas kosmetyków zawiera tzw. ftalany, jednak producenci zazwyczaj pomijają taką informację na opakowaniach. Związki te są także m.in. w detergentach i plastikowych opakowaniach. Okazuje się, że regularne stosowanie kosmetyków z zawartością tych substancji może powodować wiele poważnych konsekwencji dla organizmu, np. zwiększenie masy ciała u dzieci i dorosłych. W przypadku, gdy związki te są nadmiernie wchłaniane przez skórę oraz układ oddechowy, prowadzą do zaburzeń równowagi hormonalnej i mogą być przyczyną problemów z nadwagą oraz otyłością.

Potwierdzają to badania prowadzone przez amerykańskich naukowców z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku, którzy poddali analizie mocz grupy dziewcząt z East Harlem. Wykazały one, że stężenie ftalanów w moczu było znacznie wyższe u dziewczynek mających problem z nadwagą niż u pozostałych badanych.

Zoë Harcombe, autorka książki „Obesity Epidemic” twierdzi, że najbardziej podatne na wpływ ftalanów są osoby, które stale się odchudzają. Wynika to z tego, że dostarczają swojemu organizmowi mniej składników odżywczych, co powoduje przesuszenie skóry. W porównaniu z innymi osobami muszą stosować więcej kosmetyków nawilżających, przez co ich organizm wchłania duże ilości szkodliwych związków.

2. Inne negatywne działanie ftalanów

Okazuje się, że wpływ na sylwetkę to nie jedyne negatywne działanie ftalanów. Według specjalistów mogą one również zaburzać pracę narządów wewnętrznych i układu rozrodczego. Niektóre z tych związków chemicznych wykazują działanie toksyczne oraz rakotwórcze. Zwiększają też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersetetu w Uppsali w Szwecji wśród tysiąca osób, które ukończyły 70. rok życia wykazały, że osoby chorujące na cukrzycę miały aż trzy razy większy poziom tych związków we krwi.

Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania w procesie produkcyjnym niektórych rodzajów ftalanów, ale wciąż brakuje jasnych przepisów odnośnie wykorzystania innych tego typu związków.

Co należy zrobić, aby uniknąć negatywnego oddziaływania tych substancji? Przede wszystkim warto sięgać po kosmetyki naturalne. Staraj się dokładnie czytać etykiety i unikać kupowania produktów, które mają w swoim składzie ftalat bisphenol-A.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.