Kosmetyki na opryszczkę – dlaczego i jak je stosować?
Kosmetyki na opryszczkę, tak jak i leki bez recepty, stosuje się, gdy na skórze widoczne są objawy zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HSV-1). Nieestetycznemu pęcherzykowi w okolicy ust towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości. To dlatego warto sięgać po preparaty, które mogą pomóc skrócić czas trwania choroby i złagodzić dolegliwości, przyspieszając proces gojenia zmiany.
1. Dlaczego stosować kosmetyki na opryszczkę
Kosmetyki na opryszczkę, głównie kremy, tak jak i maści czy plastry, mogą pomóc w łagodzeniu objawów opryszczki oraz wpłynąć na skrócenie czasu jej trwania.
Opryszczka, znana również jako opryszczka wargowa, to wirusowa infekcja wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1), rzadziej przez wirusa opryszczki typu 2 (HSV-2). Objawy opryszczki wargowej to przede wszystkim zmiany na skórze: małe pęcherzyki lub grudki w okolicy warg lub na skórze wokół ust. Mogą pojawić się pojedynczo lub w grupach. Mogą być otoczone zaczerwienioną, obrzękniętą skórą.
Typowe dla opryszki jest to, że pojawieniu się zmian skórnych towarzyszy uczucie swędzenia, mrowienia, pieczenia i bólu w okolicy, gdzie pojawiły się pęcherzyki. Pęcherzyki i owrzodzenia związane z opryszczką wargową mogą być bolesne szczególnie wtedy, gdy dotykane, na przykład w czasie jedzenia.
Osoby dotknięte opryszczką wargową mogą także odczuwać dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem opryszczki. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się różne leki bez recepty oraz kosmetyki na opryszczkę.
2. Jakie są kosmetyki na opryszczkę?
Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty i kosmetyków na opryszczkę. Mogą to być:
- Kremy i maści z aktywnym składnikiem przeciwwirusowym. Jakie są najskuteczniejsze składniki aktywne w maściach na opryszczkę? To acyklowir, penciklowir, famcyklowir lub dokozanol (np. Heviran na opryszczkę, Hascovir na opryszczkę). Leki przeciwwirusowe są dostępne także w postaci kremów, płynów do stosowania miejscowego lub tabletek, które zapobiegają nawrotom opryszczki wargowej i zmniejszają ryzyko jej wystąpienia.
- Preparaty zawierające substancje chłodzące lub łagodzące dolegliwości, takie jak mentol lub kwas glikolowy.
- Produkty z zawartością substancji nawilżających, które nawilżają skórę wokół zmiany, co tonuje jej dotkliwość i przyspiesza proces gojenia. Najlepsza maść na opryszczkę to ta, która zawiera na przykład lanolinę.
- Plastry na opryszczkę, które naklejane na zmianę chronią ją, co ma nie tylko walory estetyczne, ale i lecznicze (zapobiega zanieczyszczeniu i nadkażeniu bakteryjnemu, przyspiesza gojenie).
- Krem z tlenkiem cynku czy maść cynkowa na opryszczkę, który tworzy warstwę ochronną na skórze, co może przyspieszyć proces gojenia.
Czy skuteczna jest maść na opryszczkę z antybiotykiem? Specjaliści przestrzegają przed jej stosowaniem, ponieważ może to wydłużyć czas gojenia. Co więcej, działanie to bywa nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe, ponieważ może przyczynić się do rozwoju odporności bakterii na antybiotyki. Maści z antybiotykami nie są skuteczne w leczeniu opryszczki, ponieważ ta jest wywołana przez wirus, nie bakterię.
3. Jak stosować leki i kosmetyki na opryszczkę?
Ile czasu trwa leczenie opryszczki przy użyciu maści i jak często należy ją aplikować? To zależy, głównie od tego, jak szybko po wystąpieniu pierwszych objawów rozpoczęte zostało leczenie.
Zwykle terapię trzeba prowadzić od 5 do 10 dni, ale czas ten może być tak krótszy, jak i dłuższy, w zależności od reakcji na leczenie i nasilenia objawów. Preparaty aplikuje się od 3 do 5 razy dziennie, zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub zaleceniami lekarza.
Ważne jest, aby regularnie stosować maść przez cały okres leczenia, nawet jeśli objawy opryszczki zaczynają ustępować oraz pamiętać, że nawet najskuteczniejsze leki na opryszczkę nie będą skuteczne, jeśli nie zostaną podjęte takie działania jak:
- stosowanie środków higieny,
- unikanie dotykania zmiany,
- niedzielenie się ręcznikami, sztućcami, kosmetykami i innymi przedmiotami osobistego użytku, ponieważ opryszczka bardzo łatwo się przenosi, jest zaraźliwa.
W sytuacji, gdy pomimo podjętych działań opryszczka nie znika, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Gdy zmiana nie reaguje na leczenie domowe, być może konieczne są leki przeciwwirusowe dostępne na receptę, ale i wydawane bez niej (np. doustne tabletki na opryszczkę).
4. Kosmetyki na opryszczkę – skutki uboczne
Choć stosowanie leków bez recepty i kosmetyków na opryszczkę jest uważane za bezpieczne, aplikowanie kremów czy maści może wywołać skutki uboczne. Możliwe są takie działania niepożądane, jak podrażnienie, zaczerwienienie i suchość skóry, reakcje alergiczne lub kontaktowe zmiany skórne, takie jak wysypka czy obrzęk. lub uczucie pieczenia. Gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, ważne jest przerwanie leczenia i skonsultowanie się z lekarzem.