Trwa ładowanie...

Krem na blizny

Każdy z nas posiada na powierzchni skóry bliznę - przykrą pamiątkę po jakimś urazie. W zależności od rodzaju, blizna może być wypukła bądź wklęsła, mniej lub bardziej widoczna. Jej wygląd jest różny w zależności od przyczyny jej powstania (otarcie, rana, oparzenie, cięcie chirurgiczne). Niewątpliwie jedno jest pewne – odpowiednia pielęgnacja skóry w obszarze zranienia może przyśpieszyć regenerację blizny. Ponadto dzięki temu blizna będzie mniej widoczna. Co warto wiedzieć na temat kremów na blizny?

1. Kiedy powstaje blizna?

W wyniku zranienia w obrębie skóry dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych i przyśpieszenia wszelkiego rodzaju procesów regeneracyjnych. Jest to naturalny proces gojenia. Bardzo często w obrębie rany skóra wygląda zupełnie inaczej niż w innych partiach. Początkowo blizna ma kolor żywo-czerwony i jest bardzo widoczna, a skóra w jej obrębie może być spuchnięta. Z czasem rozmiar blizny może się zmniejszyć, a jej kolor może ulec rozjaśnieniu.

Stosując specjalistyczne kremy na blizny, znacznie przyśpieszysz regenerację skóry. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, aby smarować skórę takim preparatem już w momencie, gdy rozpocznie się proces bliznowacenia. Stosowanie kremów na starą bliznę mija się z celem, gdyż wszelkie procesy regeneracji w jej obrębie są już nieaktywne i blizna nie zmieni swojego wyglądu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W składzie kosmetyków na blizny znajdują się substancje o udowodnionej skuteczności, które znacznie zmniejszają rozmiar blizny oraz szybko redukują jej czerwonawy koloryt. Należą do nich różnego rodzaju silikony, witaminy, a także składniki takie jak cynk. Ponadto w składzie takiego kremu obecne są substancje silnie nawilżające, które uelastyczniają skórę. W zależności od rodzaju blizny wskazane jest stosowanie różnej formy kosmetyku.

2. Preparaty na blizny

Żel-kremy na blizny – są to preparaty z reguły bazujące na silikonach. Najczęściej poleca się stosowanie takiego żelu w przypadku ran po oparzeniach czy operacji chirurgicznej. Żel-krem tworzy na powierzchni skóry powłokę ochronną i działa zmiękczająco na tworzącą się bliznę.

Kremy na blizny – mają zdecydowanie bogatszą formułę aniżeli żele. Poza działaniem ochronno-zmiękczającym silnie nawilżają wierzchnie warstwy skóry. Kremy nie wchłaniają się tak szybko jak żele – z tego względu po ich aplikacji trzeba uważać, żeby kosmetyk ten się nie starł. Kremy najlepiej stosować przed położeniem się spać. Ważne jest to, aby po aplikacji nie zakładać obcisłej odzieży.

Kremy z retinoidami – metoda ta zaczyna być coraz powszechniej polecana przez lekarzy dermatologów. Kremy zawierające pochodne retinolu działają silnie złuszczająco. W efekcie dochodzi do intensywnego pobudzenia odnowy i regeneracji skóry. Wskutek działania tego kosmetyku powierzchnia blizny się wyrównuje. Z reguły wskazaniem do stosowania kremu z retinoidami są blizny po zabiegach medycyny estetycznej, np. usuwaniu znamion laserem. Kremy te są dostępne na receptę – z tego względu konieczna jest wizyta i konsultacja lekarska.

Kremy na blizny to preparaty kosmetyczne, które mogą znacznie zredukować i rozjaśnić bliznę. Jeżeli masz problem z doborem odpowiedniego preparatu, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista dobierze odpowiedni do typu blizny kosmetyk.

Mgr Joanna Hirszler
Krem na blizny
Krem na blizny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.