Krem na rozstępy - wybór, skład
Krem na rozstępy warto zacząć stosować w początkowym stadium problemów ze skórą. Pozwoli to szybko pozbyć się rozstępów. Rozstępy pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy szybki wzrost kości powoduje rozciąganie skóry, a także w czasie ciąży, gdy ciało kobiety gwałtownie się zmienia, powiększają się brzuch, uda i piersi. Rozstępy mogą być skutkiem intensywnego uprawiania sportu. Początkowo na skórze pojawiają się różowe lub czerwone kreski, z czasem przypominają pęknięcia, potem bledną i wyglądają jak blizny. Za tworzenie się rozstępów odpowiadają naciąganie skóry i pękanie wiązań kolagenowych. A jak wybrać dobry krem na rozstępy?
1. Krem na rozstępy - wybór
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego kosmetyku do redukowania rozstępów, należy zwrócić uwagę na jego działanie. Krem na rozstępy powinien nawilżać i natłuszczać skórę oraz łagodzić jej podrażnienia. Kosmetyk należy dopasować do swoich potrzeb, czyli szukać kremu na rozstępy, który będzie zapobiegał pojawianiu się rozstępów lub preparatu likwidującego powstałe już zmiany. Istnieją środki, które można stosować zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku. Jeśli rozstępy pojawiły się pod wpływem intensywnych treningów, należy udać się do dermatologa, który doradzi najlepszy krem na rozstępy. Często są to maści z dużą ilością mocznika, wykonywane na zamówienie. Trudno usunąć rozstępy istniejące na naszym ciele od wielu lat – jedynym wyjściem w tej sytuacji mogą być zabiegi laserowe, choć i ta metoda nie gwarantuje pełnego sukcesu.
Kosmetyki "na rozstępy", mają działanie nawilżające oraz pośrednio poprawiają elastyczność skóry. Powinniśmy je stosować w fazie aktywnego wzrostu oraz wahań wagi ciała (tycie, chudnięcie). Tak też traktujemy je w tych przypadkach jako kremy do codziennej pielęgnacji. Dobre efekty w redukcji rozstępów przynoszą zabiegi z radiofrekwencją mikroigłową (mesotherm), peelingi laserowe i głębokie peelingi medyczne np. TCA.
2. Krem na rozstępy - skład
Substancje zawarte w kremie na rozstępy powinny stymulować produkcję włókien białkowych. Zatem ważnym składnikiem tych kosmetyków jest kolagen. Preparat powinien pielęgnować i odżywiać skórę, aby rozstępy zniknęły i już nigdy się nie pojawiły. Ważne składniki kremu na rozstępy, to:
- wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – zawiera kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy, alkaloidy i inne; działa przeciwzapalnie, nadaje skórze jędrność i nawilża ją, a także stymuluje produkcję kolagenu oraz przyśpiesza gojenie się ran, redukuje widoczność i głębokość rozstępów;
- wyciąg z soi – zawiera fitoestrogeny biorące udział w procesie produkcji włókien białkowych; działa przeciwzapalnie, zapewnia elastyczność i jędrność, zapobiega powstawaniu rozstępów;
- związki krzemu – zwalczają czerwone rozstępy, podnoszą poziom nawilżenia skóry, chronią przed wolnymi rodnikami, regenerują tkankę łączną;
- witaminy – zwłaszcza witaminy E, C i A opóźniają procesy starzenia się skóry, nadają jej miękkość i elastyczność.
Skuteczność kremów na rozstępy zależy od rodzaju zmian, jakie mamy i czasu stosowania preparatów. Krem na rozstępy należy wcierać w skórę dwa razy dziennie przez około 15 minut. Taki masaż poprawi krążenie krwi i ułatwi wchłanianie preparatu. Kobiety planujące ciążę powinny odpowiednio wcześniej stosować kosmetyki na rozstępy, aby uniknąć pojawienia się czerwonych bruzd. Kosmetyki na rozstępy warto wcierać w miejsca na ciele najbardziej narażone na powstanie nieestetycznych zmian, a więc w uda, pośladki oraz w piersi. Jak mówi stare mądre powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zastałe pręgi na ciele – białawe i dość szerokie – nie można już usunąć nawet najlepszymi preparatami przeciw rozstępom.