Trwa ładowanie...

Krem wybielający

Okres wiosenny to czas, kiedy na powierzchni skóry mogą pojawić się widoczne defekty w postaci nieestetycznych przebarwień. Jest to związane z nasileniem się w tym okresie promieniowania słonecznego. Z tego względu warto w tym czasie stosować nie tylko odpowiednie kosmetyki ochronne, ale również preparaty wybielające skórę. Na co zwrócić uwagę, wybierając krem rozjaśniający przebarwienia?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Charakterystyka cery skłonnej do przebarwień

W przypadku tego rodzaju skóry każdy kontakt z promieniami słońca powoduje pojawienie się na jej powierzchni rozmaitych przebarwień takich jak piegi, inne przebarwienia naskórkowe oraz plamy starcze. Defekt ten jest związany z zaburzeniami w obrębie procesów melanogenezy zachodzących w skórze. Specjalne komórki znajdujące się w naskórku pod wpływem działania promieniowania UV produkują tzw. melaninę – barwnik, który jest reakcją obronną na działanie słońca. W ten sposób nasza skóra przybiera lekko opalony koloryt. Niekiedy proces ten przebiega nieprawidłowo i barwnik ten zostaje nierównomiernie rozmieszczony w obrębie naskórka. W efekcie na powierzchni skóry widoczne są te nieestetyczne przebarwienia. W związku z powyższym, odpowiednia pielęgnacja tego typu skóry odgrywa istotną rolę w profilaktyce powstawania przebarwień.

2. Kosmetyki dla skóry z przebarwieniami

Niewątpliwie czynnikiem generującym problem z przebarwieniami skóry jest słońce. Z tego względu warto ograniczyć ekspozycję na jego działanie. W tym celu przez cały rok powinniśmy stosować kosmetyki z wysokim współczynnikiem ochrony, tj. SPF 30 bądź SPF 50. Ważne jest to, aby w ciągu dnia kosmetyk taki aplikować kilkakrotnie na powierzchnię skóry. Najlepiej robić to średnio co 2 godziny. Oczywiście filtry słoneczne niestety nie chronią skóry w 100%, dlatego w okresie silnego nasłonecznienia lepiej przebywać w cieniu.

Niestety w okresie wiosenno-letnim nie zawsze udaje nam się uniknąć powstawania na skórze nieestetycznych przebarwień. Dlatego w tym przypadku wskazane jest stosowanie odpowiednich kremów, które będą redukowały przebarwienia i zapobiegały ich dalszemu tworzeniu się.

Dobry krem wybielający musi zawierać w składzie konkretne składniki aktywne. Najczęściej stosowaną w kosmetykach substancją rozjaśniającą skórę jest witamina C. Jednak aby jej działanie znacząco wpływało na przebarwienia – w kosmetyku musi znajdować się jej stężenie w wysokości około 10%.

Kolejnym składnikiem skutecznie działającym na rozjaśnienie przebarwień jest kwas salicylowy. Składnik ten przyśpiesza procesy odnowy skóry i stopniowo redukuje przebarwienia. Jego istotne działanie można zaobserwować przy stężeniu około 0,2%. Istotny wpływ na tego typu defekty skórne ma również kwas glikolowy. Składnik ten w kosmetykach wybielających powinien być zastosowany w stężeniu nie niższym niż 10%.

Niewątpliwie cera z przebarwieniami wymaga wyjątkowej pielęgnacji i ciągłej troski. Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, zapewnisz jej nieskazitelny wygląd.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.