Kremy ujędrniające
Skóra może tracić jędrność oraz elastyczność w wyniku wielu różnych czynników. Jednym z nich są postępujące procesy starzenia się – ale nie tylko. Spadek elastyczności skóry może nastąpić w wyniku nagłej utraty wagi bądź też braku regularnej pielęgnacji. Ten ostatni czynnik może odgrywać dosyć istotną rolę, bowiem regularnie stosowane kosmetyki ujędrniające mogą znacznie poprawić elastyczność i jędrność skóry.
1. Jak rozpoznać spadek jędrności skóry?
Nasza skóra intensywnie się odnawia mniej więcej do 20-25 roku życia. Po tym czasie wszelkiego rodzaju procesy zachodzące w jej obrębie stopniowo zwalniają. To dlatego z wiekiem na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, a także inne defekty związane ze starzeniem się. Co więcej, w wieku powyżej 30 roku życia często można też dostrzec różnicę w obrębie procesów takich jak gojenie się skóry. U trzydziestolatki różnego rodzaju uszkodzenia i rany kiedyś goiły się stosunkowo szybciej aniżeli w danym momencie.
Największy spadek elastyczności skóry obserwuje się około 45-50 roku życia. W szczególności jeżeli kobieta przeszła już menopauzę. Widać to po zmieniającym się owalu twarzy. Dawna twarz o gładkich rysach zaczyna mieć nieregularny kształt. Charakterystyczne jest zapadnięcie się policzków oraz skóry w obrębie kątów żuchwy.
Elastyczność skóry można również sprawdzić za pomocą prostego testu. Wystarczy na chwilę uchwycić fałd skóry i sprawdzić, jak skóra zachowuje się po jego puszczeniu. Jeżeli skóra szybko wraca do poprzedniej formy – oznacza to, że wszystko jest w normie. W przeciwnym razie mamy do czynienia ze spadkiem jędrności skóry.
Kondycję skóry można również łatwo poznać po przespanej nocy. Jeżeli na twojej skórze widoczne są wgniecenia od poduszki, które dosyć długo się utrzymują – cera wymaga stosowania kosmetyków ujędrniających.
2. Czy kosmetyk ujędrniający działa?
Zadaniem kosmetyków ujędrniających jest wytworzenie efektu napięcia i silnego wygładzenia skóry. Pewnie nie raz po zastosowaniu kosmetyku zauważyłaś, że skóra momentalnie staje się miła w dotyku. To zasługa działania substancji takich jak np. silikony, które dają natychmiastowy efekt wyrównania powierzchni skóry. Niestety efekt ten nie utrzymuje się zbyt długo, bowiem jedynie do momentu, gdy umyjemy skórę. Jednak obecność tego rodzaju składników jest bardzo istotna w kosmetykach – dzięki temu mamy większą motywację do ciągłego i systematycznego stosowania danego produktu.
Oczywiście w składzie kosmetyków ujędrniających są zawarte rozmaite składniki wpływające na elastyczność i gibkość skóry. Niestety efekty ich działania często obserwuje się po upływie 1-3 miesięcy. Dlatego tak ważna jest systematyka w stosowaniu danego produktu.
Bez wątpienia, stosowanie kosmetyków ujędrniających wpływa na kondycję skóry. Co więcej, tego rodzaju zabiegi znacząco spowalniają procesy starzenia się skóry – a jak wiadomo, profilaktyka jest najważniejsza. Dlatego już w wieku 30 lat warto zadbać o to, aby w kosmetyczce znalazł się ten pierwszy krem ujędrniający.