Trwa ładowanie...

Książki dla miłośniczek romansów

Romans to niezwykle popularny gatunek literacki, a wiele kobiet uwielbia go czytać nie bez powodu. Dobrze napisany, wzbudza wiele intensywnych emocji, wywołuje uśmiech, a często również wzrusza. Pozwala wcielić się w postaci, które wydają się niemal rzeczywiste. Romans jest gatunkiem niezwykle różnorodnym, dzięki czemu każda miłośniczka opowieści miłosnych znajdzie coś dla siebie. Możemy wybrać sagi romantyczne mające miejsce w różnych okresach historycznych, opowieści z intrygą kryminalną w tle czy romanse obyczajowe rozgrywające się współcześnie. Prezentujemy kilka ciekawych podgatunków romansów dla miłośniczek tego typu literatury.

spis treści

1. Romans współczesny

Książki należące do gatunku romansu współczesnego przenoszą czytelnika w czasy po II wojnie światowej. Oznacza to, że spotkamy się tu ze sporą rozpiętością tematyczną i kulturową. Inaczej wyglądały historie miłosne osadzone w realiach lat 50., 60. czy 70., głównie ze względu na inne ramy społeczne i kulturowe, niż te obowiązujące w XXI wieku. Romanse współczesne to niezwykle popularna wśród kobiet literatura, na rynku dostępne są setki tytułów, wśród których znajdziemy proste i idealistyczne historie, które pozwolą zrelaksować się po ciężkim dniu. Warto jednak wziąć pod uwagę książki bardziej złożone, bo również na takie romanse można trafić. W dobrze napisanych romansach fabuła jest wciągająca, bohaterowie realistyczni, a ich relacje wielopoziomowe.

Zobacz film: "Targi Edukacyjne / Edutec - Międzynarodowe Targi Poznańskie"

Do niezwykle popularnych autorek romansów współczesnych należą m.in. Nora Roberts, Susan Elizabeth Phillips, Danielle Steel czy Mia Sheridan. Warto też wspomnieć jednego z niewielu mężczyzn tworzących książki z tego gatunku, autora "Pamiętnika", Nicholasa Sparksa.

2. Romans historyczny

Do najbardziej lubianych odmian opowieści miłosnych należy też romans historyczny, którego akcja może rozgrywać w różnych okresach historii. Właśnie na tej podstawie można podzielić gatunek na takie odmiany jak romans arturiański (wykorzystujący też elementy fantasy) czy romans arystokratyczny. Dzięki temu gatunkowi miłośniczki romansu mogą poznać życie na dworach królewskich, zawiłe losy kobiet z niższych i wyższych sfer, stające na ich drodze konwenanse, a także intrygujące tło historyczne i społeczne. Akcja romansów historycznych często przenosi czytelników do Anglii – popularne są czasy dynastii Tudorów, epoka elżbietańska, gregoriańska czy wiktoriańska. Wiele powieści przeniesie nas do Ameryki, np. w czasy wojny secesyjnej czy na dziki zachód, gdzie przeżyjemy romansew świecie charakterystycznym dla westernu.

Romanse historyczne to dla wielu kobiet niezwykle pasjonująca gałąź literatury, dzięki której mogą przenieść się w przeszłość, poznać namiętności i dylematy kobiet tamtych czasów, a cały wątek miłosny obserwować na tle prawdziwych historycznych wydarzeń. Wiele tytułów z tego gatunku prezentuje nietuzinkowych bohaterów i ciekawe historie przedstawione w realistyczny sposób. W takim przypadku możemy liczyć na wielopoziomową rozrywkę – romans, przygoda, walka o władzę i niecodzienne sytuacje to połączenie, które trafi do wielu czytelniczek.

Klasykę romansów historycznych stanowią książki Jane Austen takie jak "Duma i uprzedzenie" czy "Rozważna i romantyczna". Warto też zainteresować się książkami napisanymi przez takie autorki jak Jayne Ann Krentz (piszącą też pod pseudonimem "Amanda Quick"), Stephanie Laurens, Meagan McKinney, Lisy Kleypas czy Connie Brockway.

3. Romans erotyczny

Romans erotyczny to gatunek, który w ostatnich latach podbił światowy rynek książki. Chyba każdy słyszał o bestsellerowej trylogii E.L. James opowiadającej historię skromnej Anastasii i biznesmena Greya. Tego typu literatura skupia się na romansach, w których istotną rolę odgrywa relacja seksualna między głównymi bohaterami. Połączenie romansu i erotyki sprawdza się wyjątkowo dobrze, a rosnąca popularność tego gatunku sprawia, że rynek oferuje nam coraz więcej książek tego typu. Dzięki temu nie musimy sięgać po wątpliwej jakości harlequiny, możemy za to czytać bardziej rozbudowane, często intrygujące i niekonwencjonalne książki.

Skąd ten nagły wzrost zainteresowania romansami erotycznymi? Wiele kobiet lubi czytać książki, które pozwalają na puszczenie wodzy fantazji, poznanie innego świata, w którym można pofolgować swoim pragnieniom. Chętnie obserwują bohaterów pochłoniętych miłością i pożądaniem. Literatura erotyczna to miłość, namiętność i trochę pikanterii, pozwala się odprężyć i zapomnieć na chwilę o życiu codziennym. Dobrze czasem pozwolić sobie na chwilę przyjemności, odejść od codziennej rutyny i zobaczyć, co mają do zaoferowania romanse erotyczne.

Warto zwrócić uwagę na książki napisane przez sprawnych literacko autorów – romans erotyczny może łączyć porywającą fabułę, ciekawych bohaterów, inteligentnie pokazywać relacje między nimi oraz dobry styl. Dużą popularnością wśród czytelniczek cieszą się książki pisarek takich jak m.in. Sylvia June Day, Megan Maxwell, Raine Miller, Megan Hart czy Danka Braun.

Romanse to fascynująca literatura, która trafia w gusta wielu kobiet
Romanse to fascynująca literatura, która trafia w gusta wielu kobiet (iStock/Pirotehnik)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.