Trwa ładowanie...

Kurs survivalu

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Kurs survivalu
Kurs survivalu

Obozy przetrwania, znane także jako obozy survivalowe, są coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodzieży. Survival, czyli przetrwanie, to sztuka doskonalona przez ludzi od tysięcy lat. Obecnie warunki życia są na tyle komfortowe, że większość osób nie dałaby sobie rady z dala od osiągnięć techniki. Zdani tylko na siebie ludzie mają okazję przekonać się, jak trudne byłoby życie bez dokonań cywilizacji. Stąd też bierze się zainteresowanie survivalem. Wielu ludzi chce sprawdzić się w ciężkich warunkach, z dala od domu.

1. Obozy survivalowe

Od kilku lat organizowane są obozy przetrwania, które pozwalają przeżyć kilka dni w bliskim kontakcie z naturą. Survival to nie zabawa. Warto się dobrze do niego przygotować. Co wziąć ze sobą na obóz przetrwania dla młodzieży?

  • Zastanów się, jakie ubrania będą ci potrzebne. Przed wyjazdem sprawdź prognozy pogody dla terenu, w którym będziesz przebywał.
  • Spakuj latarkę, zapałki, pojemnik na wodę, przyrządy do nawigacji (na przykład kompas) oraz scyzoryk lub nóż.
  • Jeśli wybierasz się na survival na łodzi, koniecznie weź ze sobą kamizelkę ratunkową. Jeśli stracisz przytomność i znajdziesz się za burtą, ta utrzyma cię na powierzchni wody.
  • Przed wyjazdem spytaj organizatorów obozu, co jeszcze powinieneś zabrać. Podczas survivalu nie będzie okazji do dokupienia brakujących przedmiotów w sklepie, dlatego lepiej być dobrze przygotowanym.

2. Wskazówki na obozie przetrwania

Przede wszystkim zachowaj pozytywne nastawienie. Nie narzekaj, nawet jeśli jest ci ciężko – to w niczym ci nie pomoże, a może tylko zrazić towarzyszy wyprawy. Zachowaj spokój i otwarty umysł. Wówczas łatwiej rozwiązać problemy, które podczas survivalu są nieuniknione. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  • Szukaj nowatorskich rozwiązań. Brakujące sprzęty do survivalu zastępuj innymi. Nie masz młotka? Użyj dużego kamienia. Pamiętaj, że nie sposób przygotować się na każdą ewentualność. Czasem trzeba użyć nieco wyobraźni.
  • Zachowaj cierpliwość. Jeśli znajdziesz się w ciężkich warunkach, nie panikuj – po pewnym czasie ktoś na pewno przyjdzie ci z pomocą.
  • Nie poddawaj się. Odrobina determinacji podczas survivalu jest niezbędna.
  • Przed wyjazdem istotne jest nauczenie się korzystania z mapy i kompasu. Nie licz na to, że inni cię wyręczą. Jesteś za siebie odpowiedzialny i jeśli będziesz lekceważył podstawowe zasady bezpieczeństwa, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji.
  • Jeśli zgubisz się w trakcie wyprawy, zatrzymaj się i spróbuj sobie przypomnieć, gdzie było ostatnie miejsce zbiórki. Może uda ci się do niego trafić.

Ostatnio modne są również obozy przetrwania dla dzieci. Są one dostosowane do wieku i umiejętności młodszych amatorów survivalu, jednak przed decyzją o wysłaniu dziecka na taki obóz warto dowiedzieć się, jak wygląda survival dla dzieci.

Szkoła przetrwania to świetny pomysł dla osób, które chcą się sprawdzić w niecodziennych warunkach. Jeśli jednak twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania survivalem, wyślij je na tradycyjne kolonie. Survival nie jest dla każdego, dla jednych to przygoda, dla innych – droga przez mękę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze