Lapisowanie zębów mlecznych - charakterystyka, przebieg, stosowanie
Lapisowanie zębów mlecznych to zabieg impregnacji za pomocą azotanu srebra. Impregnuje się tkankę próchniczą, co sprawia, że zmiany próchnicze się cofają, a rozmiękła masa zęba staje się znów twarda. Wadą takiego leczenia próchnicy jest fakt, że ząb po takim zabiegu staje się czarny (jednak w przypadku leczenia zębów mlecznych nieestetyczny wygląd będzie towarzyszył dziecku niezbyt długo, aż do momentu wypadnięcia mleczaka). Lapisowanie zębów mlecznych stosowane jest więc zwykle wtedy, kiedy ze względu na duże zniszczenia nie ma szans na zachowawcze leczenie plombą.
1. Lapisowanie zębów mlecznych - charakterystyka
Zabieg lapisowania zębów mlecznych polega na wcieraniu 40-procentowego roztwóru azotanu srebra (przez około 2-3 minuty) w dotknięty próchnicą ząb mleczny. Po tym ząb jest osuszany i wciera się w niego tzw. strącalnik, np. sól kuchenną, eugenol czy kwas pirogalusowy. Pod wpływem tych zabiegów w zębie pojawia się białczan srebra, odporny na próchnicę, o działaniu antybakteryjnym. Po zabiegu ząb pod wpływem wytrącającego się srebra jest przebarwiony na czarno, co jest zupełnie normalne. Zaczernienie zęba pojawia się tylko tam, gdzie było ognisko próchnicy. W trakcie zabiegu nie pociemnieją pozostałe zęby.
2. Lapisowanie zębów mlecznych - przebieg
Przebieg zabiegu lapisowania zębów mlecznych wygląda tak:
najpierw usuwa się osad nazębny za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną;
ząb jest płukany strumieniem wody;
ząb jest osuszany sprężonym powietrzem;
zabezpiecza się mleczaka przed dostępem śliny;
powierzchnię zęba zwilża się płynem Lugola (jod z jodkiem potasu w roztworze wodnym), aby ją zdezynfekować;
ząb nasączany jest roztworem azotanu srebra przez około 2-3 minuty;
jamę ustną trzeba wypłukać substancją strącającą azotan srebra.
Zabieg lapisowania zębów mlecznych powtarza się trzykrotnie, najlepiej jest go powtarzać co tydzień. Jednak ze względu na wygodę i oszczędność czasu, bywa wykonywany trzykrotnie podczas jednej wizyty. Po zakończeniu zabiegu należy pamiętać, aby dziecko przez dwie następne godziny nic nie jadło ani nie piło.
3. Lapisowanie zębów mlecznych - stosowanie
Lapisowanie zębów mlecznych azotanem srebra stosuje się wtedy, kiedy nie ma już możliwości leczenia zachowawczego za pomocą plomby. Alternatywą jest wtedy jedynie usunięcie zęba. Jest to dość nieprzyjemne przeżycie, szczególnie że mamy do czynienia z dziećmi. Impregnowanie jest więc lepszym wyborem ze względu na jego całkowitą bezbolesność i mniejszy stres, jaki wywołuje u dziecka. W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci.
Musisz to wiedzieć
Czasem wydaje się, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Niestety, próchnica w mleczakach jest wyjątkowo zjadliwa i szybko się rozprzestrzenia. Może dostać się także do już obecnych zębów stałych (szóstki od razu rosną jako zęby stałe i pojawiają się około 5.- 6. roku życia). W przypadku zębów mlecznych często ma miejsce próchnica okrężna i butelkowa, która na początku wygląda jak zwykły osad nazębny (ze względu na położenie przy dziąśle i kolor, który dopiero z czasem staje się czarny) i nie jest zauważana przez rodziców. Innym zabiegiem bezbolesnego leczenia mleczaków, jaki oferuje stomaotologia estetyczna, jest także ozonowanie.