Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Laser frakcyjny – wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, postępowanie po zabiegu

Avatar placeholder
16.04.2021 12:12
Kuracja laserem frakcyjnym może być dość kosztowna
Kuracja laserem frakcyjnym może być dość kosztowna (123rf.com)

Laser frakcyjny służy do odmładzania twarzy, rąk i dekoltu oraz do usuwania blizn potrądzikowych. Laser frakcyjny emituje wiązkę dwutlenku węgla, dzięki czemu przyspiesza szybszą odnowę stref zniszczonych. Lasera frakcyjny poprawia stan skóry, szczególnie pod kątem pigmentacji oraz rozszerzonych porów.

spis treści

1. Co to jest laser frakcyjny

Komórki skóry właściwej poddane działaniu lasera tworzą nowe struktury kolagenu i następuje proces remodelowania tej substancji, dlatego zabiegi laserowe usuwają blizny potrądzikowe, zmiany skórne i piegi.

Przed zabiegiem laserowym niezbędna jest konsultacja lekarska. Lekarz musi przeprowadzić wywiad oraz wyjaśnić pacjentowi zasady zabiegu laserem frakcyjnym, następnie wspólnie podejmują decyzję o inwazyjności zaplanowanej metody.

Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania przed i po zabiegu oraz receptę na krem znieczulający, który musi zastosować godzinę przed zabiegiem. Częstotliwość powtarzania zabiegów, laserem frakcyjnym ustalana indywidualnie przez lekarza, zależy od agresywności ich wykonania i rodzaju zmian. Mogą być wykonywane w sekwencjach jedno- do sześciotygodniowych.

Zobacz film: "Zamykanie naczyń za pomocą lasera"

Wskazania do zastosowania laserów frakcyjnych cząstkowych typu fraxel są bardzo szerokie i wszechstronne. Skuteczność i bezpieczeństwo tej metody zostały udowodnione klinicznie, a ze względu na krótki okres gojenia stał się bardzo powszechny, jako szybki sposób odmładzania i leczenia defektów skóry. Laser frakcyjny nie zatrzyma wprawdzie zegara biologicznego, jednak może bardzo skutecznie go spowolnić.

Laser frakcyjny jest konieczny w przypadku:

  • blizn potrądzikowych, głównie w zakresie twarzy;

  • małych i średnich zmarszczek;

  • skóry zniszczonej przez słońce i znamiona soczewicowate;

  • skóry szorstkiej, matowej, rozszerzonych porów.

Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody
Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody [5 zdjęć]

Chcesz poprawić swoją urodę, ale boisz się skalpela? Pomocny może okazać się laser. To współcześnie

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania do użycia laseru frakcyjnego

Do najpopularniejszych przeciwwskazań użycia laseru frakcyjnego należą:

  • bielactwo;

  • cukrzyca;

  • łuszczyca;

  • skłonność do opryszczki;

  • immunosupresja;

  • ciąża i karmienie;

  • krótki okres po operacji chirurgicznej;

  • zmiany przedrakowe.

Kuracja laserem frakcyjnym może być dość kosztowna (około 300-700 zł za bliznę). W przypadku niektórych zmian skórnych zabieg laserem może okazać się nieoceniony. Laser frakcyjny (fraxel) to bardzo nowoczesny typ lasera, który łączy skuteczność działania ze stosunkowo małą inwazyjnością.

3. Opis zabiegu laserem frakcyjnym

Laser frakcyjny różni się w zależności od wybranych ustawień, zarówno pod względem ilości otworów na cm², jak i pod względem mocy i czasu trwania impulsu. Im większą moc ma laser frakcyjny i czas trwania impulsu, tym większa inwazja, większy stan zapalny, dłuższy proces gojenia oraz lepsze efekty odmładzania. W zależności od właściwości skóry, możliwości pacjenta, dobiera się określone parametry impulsu.

Laser frakcyjny jest praktycznie bezbolesny, stosuje się znieczulenie miejscowe.

Musisz to wiedzieć

4. Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu, przez około 2-3 godziny pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe podobne do skutków oparzenia. Miejsce zastosowania lasera frakcyjnego jest czerwone, a skóra wygląda na mocno naciągniętą. Czasami może wystąpić obrzęk.

Mniej więcej po sześciu dniach od zabiegu rumień znika, a skóra nabiera brązowego kolorytu. W tym czasie można już stosować makijaż i powrócić do normalnej aktywności.

Laser frakcyjny wymaga około tygodnia na dojście skóry do normy. Średnio siedem dni od momentu odmładzania skóry miejsce wygląda normalnie, ewentualnie jest minimalnie zarumienione, w zależności od mocy impulsu wyjściowego.

Następny artykuł: Wykorzystanie zabiegów laserowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze