IPL - charakterystyka, zalety i wady
IPL to skrót od angielskiego Intense Pulse Light, co tłumacząc na język polski, oznacza impulsywne źródło światła. Wiele kobiet zmaga się z problemem popękanych naczynek, przebarwieńsłonecznych, siateczki drobnych zmarszczek. Wszystkie dostrzegamy powolną utratę elastyczności i gładkości skóry. Obecne zabiegi medycyny estetycznej rozwiązują powyższe problemy. Laser IPL to urządzenie, które pomaga zlikwidować drobne mankamenty skórne i przywrócić naszej cerze blask.
1. IPL - charakterystyka
IPL (ang. Intense Pulse Light) to impulsywne źródło światła. Laser IPL wytwarza wiązkę promieni świetlnych, które mają różną długość i są rozproszone. Dzięki temu, promienie docierają do różnych warstw skóry i działają kompleksowo. Jednocześnie aktywizują produkcję kolagenu i niszczą włoski, wygładzają zmarszczki, wybielają zaczerwienienia. Laserem IPL przeprowadzany jest zabieg laserowego zamykania naczynek.
Zabiegi IPL to cała gama różnorodnych czynności. Znajdziemy wśród nich fotoodmładzanie, redukcję przebarwień, usuwanie naczynek na twarzy, rumienia, likwidację trądziku i rozstępów oraz nadmiernego owłosienia. Inne wskazania do wykonania zabiegu to piegi, rozszerzone pory i posłoneczne zmiany pigmentowe.
Laserowe usuwanie naczynek i inne zabiegi IPL przeprowadzane są w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych i salonach spa. Kobiety zgłaszające się na zabiegi IPL powinny mieć ukończone 25 lat. Przeciwwskazaniem bezwzględnym do wykonania zabiegu IPL jest epilepsja. W trakcie działania lasera IPL specjalna lampa wytwarza promieniowanie w całym zakresie światła widzialnego i części światła obejmującego podczerwień. Długość światła reguluje się pryzmatami nasuwanymi na końcówkę aparatu.
2. IPL - zalety i wady
Po zabiegu IPL skóra nie będzie miała od razu idealnego kolorytu. Zabiegi IPL fotoodmładzania skóry mogą spowodowań niewielkie jej zaczerwienienie, które utrzymuje się w pierwszej dobie. Jeżeli pacjentka decyduje się na usuwanie pigmentowych zmian, powinna być przygotowana na to, że początkowo owe zmiany przybiorą intensywny kolor. Jednak w ciągu dwóch tygodni przebarwienia skóry powinny zniknąć. Gojenie cery po zabiegu IPL można przyspieszyć. W skórę należy wcierać preparaty z witaminą K lub arniką (wzmocni to ścianki naczyń krwionośnych).
Laser IPL wytwarza promieniowanie, które jednocześnie usuwa kilka problemów. Zabiegi IPL są bezpieczne i nieinwazyjne. Na zawsze umożliwiają pozbycie się problemu. Czy IPL ma jakieś wady? Niestety, tak. Jeżeli zabieg wykonuje niedoświadczony lekarz, mogą pozostać blizny. Laser IPL może być niebezpieczny dla oczu. Jeżeli pacjentka ma ciemną karnację, jest bardziej narażona na poparzenia i odbarwienia.
Laser IPL pomaga w uzyskaniu młodo wyglądającej skóry, pozbawionej przebarwień, blizn, brodawek, trądziku i innych zmian skórnych. Zabiegi z wykorzystaniem lasera IPL powinno się wykonywać w specjalistycznych gabinetach dermatologii estetycznej. Tylko wtedy można mieć pewność, że zabieg będzie udany i nie skończy się nieprzewidzianymi rezultatami, niepożądanymi dla urody. Impulsy świetlne lasera wprawdzie nie są mocne, ale należy zachować szczególną ostrożność w przypadku skóry wrażliwej.