Trwa ładowanie...

Laser na trądzik – czy leczenie trądziku laserem jest skuteczne?

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, o czym na pewno przekonały się osoby mające problem z tym schorzeniem. Czy najnowsza terapia, czyli leczenie trądziku laserem, może przyspieszyć ten proces? Czy warto stosować ją indywidualnie, czy też łączyć z innymi metodami? W jakich przypadkach laser będzie najskuteczniejszym sposobem na trądzik?

spis treści

1. Przyczyny występowania trądziku

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba dermatologiczna okresu młodzieńczego, jednak coraz częściej obserwujemy również tzw. trądzik dorosłych dotykający osoby po 25 r.ż. Czy za jego powstawanie odpowiadają głównie zmiany hormonalne przechodzone w okresie dojrzewania?

Zobacz film: "Leczenie trądziku"

Zwiększona produkcja hormonów płciowych, szczególnie androgenów, rzeczywiście bardzo często jest przyczyną występowania trądziku. Androgeny mogą powodować przerost gruczołów łojowych połączony ze zwiększonym wydzielaniem sebum, a jest to czynnik znacznie zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego. Nie zawsze jednak tylko zmiany hormonalne są jego przyczyną. Powstawaniu wykwitów sprzyja namnażanie się bakterii beztlenowych w gruczołach łojowych. Ważna jest nie tylko ilość wydzielanego sebum, ale również jego skład, ponieważ np. zmniejszenie zawartości kwasu linolowego w sebum objawia się nadmiernym rogowaceniem gruczołów łojowych, co z kolei sprzyja tworzeniu się grudek i wykwitów – mówi dr Alicja Adaszewska z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Oprócz trądziku pospolitego, występuje również trądzik różowaty, który objawia się poprzez zaczerwienienie, poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych oraz łojotok, grudki i krostki. Trądzik różowaty jest schorzeniem występującym dużo rzadziej niż trądzik pospolity i niestety do tej pory nie udało się odkryć dokładnych przyczyn jego występowania. Rozwojowi choroby na pewno sprzyjają zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne, ale etiologia choroby pozostaje na razie niewyjaśniona.

2. Jak wyleczyć trądzik? Farmakologia czy laser na trądzik?

Jeszcze do niedawna podstawowym miejscem, do którego udawała się osoba chora na trądzik, był gabinet lekarza dermatologa. Lekarz zalecał wówczas terapię środkami farmakologicznymi stosowanymi miejscowo lub doustnie. Pacjent najczęściej otrzymywał zalecenie, by stosować antybiotyki, retinoidy oraz terapię hormonalną mającą na celu zantagonizowanie działania androgenów. Jednak coraz więcej osób wybiera leczenie trądziku laserem i w tym celu udaje się do klinik medycyny estetycznej. Czy to oznacza, że jest to sposób skuteczniejszy niż środki farmakologiczne?

To, który sposób okaże się skuteczniejszy, zależy przede wszystkim od indywidualnej postaci choroby i jej przyczyn. Zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie laserem przynosi pożądane efekty, a w wielu przypadkach najlepszym wyjściem jest połączenie obu terapii. Laser i miejscowe środki farmakologiczne działają na trądzik z zewnątrz i jeśli problem wynika przede wszystkim z zaburzeń hormonalnych, to miejscowe środki nie wpłyną na uregulowanie gospodarki hormonalnej – wyjaśnia dr Alicja Adaszewska z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

3. Jak wygląda leczenie trądziku laserem?

Do najskuteczniejszych metod laserowego leczenia trądziku zalicza się frakcjonowanie nieablacyjne lub połączenie frakcjonowania z ablacją. Wybierać możemy więc spośród metody mniej i bardziej inwazyjnej i właśnie od tego zależy, jak szybko osiągniemy oczekiwane efekty. W niektórych przypadkach leczenie trądziku laserem wymaga tylko jednego zabiegu, w innych – kilku. Jest to sposób na pewno szybciej przynoszący efekty niż miejscowe środki farmakologiczne, którymi terapia nierzadko trwa przez około rok, ale polecany też tym, którzy nie reagują na terapię farmakologiczną.

Frakcjonowanie nieablacyjne to zabieg, w którym światło lasera dociera do głębszych warstw skóry, gdzie tworzy mikrouszkodzenia mające pobudzić skórę do regeneracji i unormować pracę gruczołów łojowych. Naskórek pozostaje nienaruszony, więc okres rekonwalescencji nie jest długi. Jednak lepsze efekty przynosi połączenie tej metody z ablacją, czyli zabiegiem powodującym usunięcie części naskórka i/lub skóry. Po pierwsze – poprzez ablację można usunąć bakterie gromadzące się w gruczołach łojowych i odblokować gruczoły, po drugie – dzięki odsłonięciu uszkodzeń spowodowanych frakcjonowaniem, proces gojenia i tym samym regeneracji przebiega szybciej. Ta metoda wymaga jednak dłuższego okresu rekonwalescencji, ponieważ jest bardziej inwazyjna.

Korzystać możemy również wyłącznie z metod ablacyjnych, czyli takich, które leczą trądzik poprzez ścieranie naskórka warstwa po warstwie. Należy do nich na przykład mikrodermabrazja. O wyborze właściwej metody zawsze indywidualnie musi zadecydować lekarz.

A jak wyleczyć trądzik różowaty? W tym przypadku również możemy skorzystać z lasera, który usunie zaczerwienienie i poszerzone naczynka oraz pobudzi procesy regeneracyjne. Światło lasera wychwytywane jest przez hemoglobinę obecną w poszerzonych naczynkach i nie uszkadza skóry, więc jest to metoda mało inwazyjna.

4. Laser na blizny potrądzikowe

Ten sam laser, który wykorzystywany jest do leczenia aktywnej formy trądziku pospolitego, może być zastosowany również do likwidowania blizn potrądzikowych. Obecnie jest to najskuteczniejsza metoda usuwania wszelkiego typu blizn, szczególnie jeśli skorzystamy z lasera frakcyjnego. Możliwe jest zastosowanie frakcjonowania nieablacyjnego (działanie na głębsze warstwy skóry bez uszkadzania naskórka) oraz frakcjonowania ablacyjnego (ścieranie naskórka połączone z działaniem na głębsze warstwy skóry). Coraz rzadziej polecane są natomiast zabiegi typowo złuszczające, jak np. dermabrazja, ponieważ ich inwazyjność jest wysoka, a skuteczność niższa niż lasera frakcyjnego.

Przed podjęciem decyzji o wyborze zabiegu, zapytajmy lekarza o szacowaną liczbę zabiegów niezbędnych do wyleczenia trądziku lub blizn. Często bywa bowiem tak, że tańsze zabiegi, których należy przeprowadzić na przykład dziesięć, w ostatecznym rozliczeniu okazują się droższe niż wybór zabiegu wyglądającego na bardzo kosztowny, ale cechującego się dużo wyższą skutecznością.

Następny artykuł: Kosmetyki
Laser na trądzik – czy leczenie trądziku laserem jest skuteczne?
Laser na trądzik – czy leczenie trądziku laserem jest skuteczne? (Zdjęcie autorstwa nycehair / CC BY-NC-SA 2.0 )
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.