Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Laserowe usuwanie tatuażu - charakterystyka, opis zabiegu, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
Anna Świeboda 30.04.2021 13:26
Laserowe usuwanie tatuażu - charakterystyka, opis zabiegu, przeciwwskazania, skutki uboczne
Laserowe usuwanie tatuażu - charakterystyka, opis zabiegu, przeciwwskazania, skutki uboczne

Zdarza się, że pod wpływem impulsu lub najnowszych trendów mody decydujemy się na tatuaż, a później żałujemy tego kroku. Bywa też, że tatuaż jest nieudany i zamiast zdobić – szpeci. Zazwyczaj jednak z czasem przekonujemy się, że tatuaż, z którego kiedyś byliśmy tacy dumni, nie pasuje już do naszego stylu i osobowości. W każdej z tych sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie laserowe usuwanie tatuażu. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się wątpliwej ozdoby szybko i w bezpieczny sposób.

spis treści

1. Laserowe usuwanie tatuażu — charakterystyka

Laser stosowany podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu emituje krótkie impulsy światła, które pochłaniane są przez poszczególne barwniki, jakie zawiera tatuaż. Fale o różnej długości pochłaniane są przez różne barwy i tak:

  • fale o długości 1064 nm usuwają ciemne (czarne, granatowe, szare) barwniki tatuażu;

  • fale o długości 532 nm usuwają barwniki czerwone;

  • fale o długości 585 nm usuwają barwniki zielone;

  • fale o długości 650 nm usuwają barwniki jasnoniebieskie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Konsekwencją absorpcji światła przez barwnik jest jego rozerwanie na małe cząsteczki, które są następnie usuwane przez układ immunologiczny. Laserowe usuwanie tatuażu jest znacznie utrudnione w przypadku tatuaży o barwie białej, żółtej, różowej, pomarańczowej i fioletowej. Wyeliminować można zarówno tatuaże profesjonalne, amatorskie, jak i te, które zostały zmienione na skutek przebycia urazu.

Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody
Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody [5 zdjęć]

Chcesz poprawić swoją urodę, ale boisz się skalpela? Pomocny może okazać się laser. To współcześnie

zobacz galerię

2. Laserowe usuwanie tatuażu – opis zabiegu

Laserowe usuwanie tatuażu wymaga kilku sesji z użyciem lasera. Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości i głębokości tatuażu, zastosowanych barwników, gęstości barwnika, koloru skóry i indywidualnej reakcji na laser. Laserowe usuwanie tatuażu wiąże się z niezbyt dotkliwym bólem, dlatego też zabieg zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia. Pod wpływem lasera dochodzi do uszkodzeń naskórka, z czasem przekształcających się w strupy, które samoistnie odpadają. Po zabiegu miejsce tatuażu smaruje się maścią z antybiotykiem i pokrywa opatrunkiem.

3. Laserowe usuwanie tatuażu – przeciwwskazania

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest zabiegiem dla każdego. Nie powinny mu się poddawać osoby, których skóra podatna jest na powstawanie blizn, pacjenci z chorobami tkanki łącznej, osoby stosujące niektóre leki, a także ludzie o bardzo ciemnej karnacji. Przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego usuwania tatuażu może być również bardzo duża powierzchnia tatuażu.

4. Laserowe usuwanie tatuażu – skutki uboczne

Laserowe usuwanie tatuażu wiąże się z ryzykiem:

Osoby, które poddały się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu, muszą pamiętać, że nie wolno im rozdrapywać pooperacyjnych strupów. Zaleca się im także częste natłuszczanie skóry i stosowanie kremów z filtrem, zapobiegających ewentualnym poparzeniom słonecznym. Laserowe usuwanie tatuażu wymaga od 4 do 8 sesji. Z każdym zabiegiem tatuaż robi się coraz bledszy, aż pozostaje jedynie jego zarys. Jeśli ktoś nie chce zdecydować się na laser, może wybrać inne zabiegi, jak np. usunięcie chirurgiczne czy też metodę polegającą na odparowaniu światłem laserowym.

Musisz to wiedzieć

Tatuaż dla wielu osób ma wartość niezwykłą, często służy wyrażeniu uczuć czy uwiecznieniu ważnych w życiu chwil. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie takiej ozdoby, powinniśmy przemyśleć tę kwestię kilka razy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze