Trwa ładowanie...

Laserowe zamykanie naczynek - wskazania, przebieg, powikłania

Zamykanie naczynek to zabieg najczęściej stosowany w dermatologii estetycznej. Polega na naświetlaniu fragmentu ciała promieniem lasera, który gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Dzięki temu na skórze znikają nieestetyczne zaczerwienienia, zyskuje ona jednolity koloryt i zdrowy wygląd.

Zobacz film: "Zamykanie naczyń za pomocą lasera"

spis treści

1. Co powoduje pękanie naczynek?

Pękające naczynka są przypadłością, która może się uwidocznić nie tylko na twarzy, w postaci czerwonych plamek, ale też na nogach, gdzie bywa oznaką niewydolności żył. Gdy na nogach pojawią się takie czerwone lub sine ślady, należy zgłosić się po poradę do specjalisty od leczenia żył, czyli flebologa. Zdecyduje on, czy leczenie jest konieczne.

Problem ten zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, zwykle ma również podłoże genetyczne, ale potęgować tę przypadłość mogą również codzienne nawyki, np. gorące kąpiele i prysznice czy źle przeprowadzona depilacja.

2. Czy można usunąć pęknięte naczynka?

Aby usunąć pajączki z twarzy, również duże naczynia żylne nawet do koloru niebieskiego czy fioletowego, wystarczy prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg laserowy. Odpowiednio dobrana energia i długość fali lasera pozwala wybiórczo zamknąć nieestetyczne naczynka bez uszkodzenia otaczającej skóry.

3. Wskazania do laserowego zamykania naczynek

Powstanie rozszerzonych naczyń krwionośnych objawia się zaczerwienieniem i tzw. rumieniem. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe.

W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek. Takie zmiany określane są mianem teleangiektazji. Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzonym naczynkom:

 • przewlekła ekspozycja na słońce,
 • zbyt częste korzystanie z solarium,
 • wiatr,
 • duże wahania temperatur,
 • stosowanie sterydów.

Teleangiektazje, powszechnie określane jako pajączki naczyniowe mogą przybierać naprawdę duże rozmiary. Niektóre ze zmian naczyniowych widoczne są już od urodzenia, natomiast inne pojawiają się wraz z upływem lat lub jako efekt powyższych czynników zewnętrznych.

4. Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • opalenizna,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • padaczka,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • skłonności do powstawania bliznowców,
 • cukrzyca.

5. Przebieg laserowego zamykania naczynek

Lekarz przed wykonaniem laserowego zamykania naczynek zwraca uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz średnicę, kolor i ilość zmian skórnych pacjenta.

Następnie wprowadza dane do komputera, który proponuje parametry naświetlania (wysokość energii, rodzaj filtra, ilość impulsów, odstęp czasowy między nimi i czas trwania impulsu).

Osobom zakwalifikowanym do zabiegu laserowego zamykania naczynek wykonuje się próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, aby przy jak najmniejszej ilości uzyskać jak najlepszy efekt.

Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego.

Po pewnym czasie naczynie jest samoistnie usuwane z organizmu. Aby laserowe zamykanie naczynek przyniosło widoczne rezultaty, zabieg trzeba wykonać od 1 do 3 razy w ciągu kilku miesięcy.

Laserowe zamykanie naczynek składa się z kilku etapów. Oto one:

 • oczyszczanie skóry, tzn. demakijaż i peeling,
 • założenie osłon chroniących oczy,
 • przyłożenie do skóry twarzy głowicy,
 • uwolnienie wiązki światła, tj. błysk jak z flesza aparatu fotograficznego.

Laserowe zamykanie naczynek wymaga przestrzegania po zabiegu pewnych zasad:

 • zakaz opalania się przez min. 4 tygodnie po zabiegu,
 • nie wykonywać ćwiczeń fizycznych i nie korzystać z sauny przez ok. 5 dni po laserowym zamykaniu naczynek,
 • warto nawilżać skórę 2-3 razy dziennie,
 • unikać stosowania makijażu na naświetlone miejsca przez ok. 5 dni po zabiegu na naczynka twarzy,
 • niekiedy konieczne będzie leczenie skóry maściami na bazie antybiotyków (przy bardzo nasilonym świądzie),
 • kontrola zabiegu w celu oceny efektu leczenia rozszerzonych naczynek i ewentualnych wskazań do kolejnego zabiegu.

Zobacz także;

6. Powikłania po laserowym zamykaniu naczynek

Powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek występują bardzo rzadko, są znikome u pacjentów (ok. 2%) i dotyczą najczęściej:

 • uszkodzenia ciągłości skóry – pęcherze i strupy, które mogą goić się ok. 10 dni,
 • na naświetlanych obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, ustępujące w ciągu 5-15 dni,
 • zmiany pigmentu skóry – przebarwienia albo odbarwienia skóry, pojawiają się u osób opalonych lub o ciemnej karnacji,
 • infekcje skóry.

Przez kilka dni po laserowym zamykaniu naczynek nie stosuj na twarz:

 • peelingów,
 • toników na bazie alkoholu,
 • mydła i spirytusu.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy skontaktować się z lekarzem.

7. Usuwanie pękniętych naczynek z nóg

Usuwanie pajączków umiejscowionych na kończynach dolnych odbywa się również przy użyciu lasera. Drugim sposobem leczenia jest skleroterapia, inaczej obliteracja. Zabieg polega na podaniu do światła chorego naczynia żylnego preparatu chemicznego pod postacią piany, wywołującego reakcję zapalną w świetle żyły, co prowadzi do jej zamknięcia.

Przez zamknięte naczynka żylne przestaje przepływać krew, a naczynka przestają być widoczne. Zwykle potrzebne jest kilka zabiegów - wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych. Skleroterapia dedykowana jest naczyniom żylnym mniejszego kalibru, tzw. żyłom siatkowatym czy pajączkom żylnym. Gdy problem z żyłami jest poważniejszy, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

7.1. Zabieg skleroterapii

Konieczna jest konsultacja lekarska przed zabiegiem - może się bowiem okazać, że wcześniej trzeba będzie zrobić korekcje przepływu w dużych naczyniach żylnych. Sam zabieg jest krótki, trwa około 20 minut, i bezbolesny.

Ponadto warto wziąć pod uwagę konieczność noszenia po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych, nawet przez kilka tygodni. Dlatego właśnie jesień czy wczesna wiosna to doskonałym momentem, aby pozbyć się pajączków i dyskretnie ukryć bandaże i opaski uciskowe pod ubraniem, a latem będzie można pochwalić się ładnymi nogami.

8. Usuwanie żylaków

Żylaki kończyn dolnych są przewlekłą chorobą, która dotyczy blisko 50% społeczeństwa krajów rozwiniętych. Kobiety chorują kilkakrotnie częściej niż mężczyźni.

Żylaki to trwałe rozszerzenia żył powierzchownych będące objawem przewlekłej choroby żylnej, która jest zespołem złożonych zjawisk patofizjologicznych biochemicznych, immunologicznych w łożysku żylnym i w mikrokrążeniu.

W leczeniu żylaków, w zależności od zaawansowania choroby i występujących dolegliwości, dysponujemy kilkoma metodami. Ideą leczenia farmakologicznego jest zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą żylakową.

Dostępne leki zmniejszają bóle i obrzęki kończyn oraz działają ochronnie na ściany żył i zastawki żylne. Doskonałą metodą w leczeniu żylaków jest stosowanie kompresjoterapii czyli odpowiedniego ucisku zewnętrznego, który uzyskujemy dzięki noszeniu na co dzień podkolanówek, pończoch lub rajstop wykonanych ze specjalnego materiału.

W ten sposób naturalnie wspomagamy odpływ krwi z kończyn oraz zapobiegamy powstawaniu obrzęków. Często w terapii łączymy metody zabiegowe leczenie farmakologiczne z kompresjoterapią.

Na każdym etapie choroby niezależnie od stosowanego leczenia zaleca się unikanie długotrwałej pozycji siedzącej i stojącej, unikanie wysokich temperatur (gorące kąpiele, sauna, solarium, słońce). Jednocześnie zaleca się zwiększenia aktywności fizycznej i normalizację masy ciała.

Wskazaniem do leczenia chirurgicznego są żylaki objawowe, powodujące znaczny defekt kosmetyczny oraz powikłania choroby żylakowej: nawracające zapalenia żylaków, krwotoki z żylaków i zaawansowane zmiany skórne.

Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody
Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody [5 zdjęć]

Chcesz poprawić swoją urodę, ale boisz się skalpela? Pomocny może okazać się laser. To współcześnie jedna...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.