Lasery w stomatologii
Stomatologia estetyczna poczyniła ogromne postępy, a lasery w stomatologii stają są coraz częściej używanymi narzędziami dentystycznymi. Dziś już nikt nie wyobraża sobie profesjonalnie urządzonego gabinetu stomatologicznego, w którym zabrakłoby takiego urządzenia. Lasery w stomatologii znajdują bardzo szerokie zastosowanie, które obejmuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzięki nim możliwe jest szybsze leczenie stanów zapalnych, gojenie się ran i zmniejszanie obrzęku powstałego po różnych zabiegach dentystycznych.
1. Zastosowanie laserów w stomatologii
Korzyści płynące z wykorzystania lasera stomatologicznego tworzą długą i imponująca listę. Zabiegi wykonywane za pomocą tego urządzenia są bezbolesne i bezkrwawe, co ułatwia pracę stomatologowi. Laser stomatologiczny znacznie przyspiesza gojenie się ran po zabiegach dentystycznych.
Zastosowanie promieni laserowych ma miejsce w:
- endodoncji,
- parodontologii,
- chirurgii,
- terapii przeciwbólowej,
- terapii zachowawczej.
Lasery stomatologiczne dzielą się na następujące grupy:
- lasery małej mocy,
- lasery biostymulacyjne,
- lasery dużej mocy: laser CO2 (laser chirurgiczno-zabiegowy na dwutlenku węgla),
- laser jagowo-neodymowy – YAG:Nd (służący do zabiegów endodontycznych i mikrochirurgii kontaktowej),
- laser jagowo-erbowy – YAG:Er (laser do opracowywania twardych tkanek zęba).
Wskazaniami do użycia lasera w stomatologii są następujące zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej:
- neuralgie – nerwobóle jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego,
- bóle w stawach skroniowo-żuchwowych,
- stany zapalne miazgi, zatok, zębodołu, ślinianek,
- choroby dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej,
- grzybice jamy ustnej,
- szczękościsk, czyli odruchowy przykurcz mięśni,
- bóle i obrzęki po zabiegu stomatologicznym, złamaniu szczęki,
- bóle wynikające z odsłoniętej zębiny,
- opryszczki, afty – małe, bolesne owrzodzenia jamy ustnej,
- bóle po ekstrakcji (usunięciu) zęba,
- bóle i rany po tradycyjnych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej (np. po plastyce wędzidełek, resekcji – usunięciu fragmentu korzenia).
2. Lasery biostymulacyjne w stomatologii
Światło typowych laserów biostymulacyjnych ma moc od 1 do 500 mW. W stomatologii znajdują one zastosowanie głównie w nieinwazyjnym leczeniu chorób błony śluzowej, znieczulaniu i zatrzymywaniu krwawienia. Promieniowanie laserowe poprzez swoje właściwości sterylizujące działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Skutecznie aktywizuje regenerację komórek. Dzięki zwiększeniu produkcji przeciwciał pobudza system immunologiczny. Laserowe leczenie zębów powoduje zanik objawów szczękościsku, zapobiega stanom zapalnym i jest wykorzystywane w leczeniu nerwobólów. Pozwala zmniejszyć krwawienie i przyspieszyć gojenie po zabiegu. Laser stomatologiczny przyspiesza gojenie się ran po zabiegach ekstrakcji, przecinania wędzidełka i resekcji, a ponadto pomaga przy przewlekłych zapaleniach tkanki okołozębowej.
Lasery w stomatologii są ciągle udoskonalane i unowocześniane, gdyż ich producenci mają świadomość, że w przyszłości będą stanowić one podstawę w leczeniu dentystycznym.