Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Leczenie nadpotliwości – wskazania, metody

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 28.04.2021 16:58
Leczenie nadpotliwości – wskazania, metody
Leczenie nadpotliwości – wskazania, metody

Leczenie nadpotliwości staje się coraz modniejsze. Problem ten dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa. Nadmierna potliwość może bardzo uprzykrzyć życie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby pozbyć się tego problemu. Na czym polega leczenie nadpotliwości?

spis treści

1. Leczenie nadpotliwości – wskazania

Każdy z nas się poci. Dzięki temu z organizmu pozbywamy się toksyn. Jednak nadmierna potliwość nie jest już normalnym zjawiskiem, należy wtedy pomyśleć o leczeniu nadpotliwości. Nie jest ona uważana za chorobę, a jedynie za uciążliwą dolegliwość. Podczas pocenia się człowiek wydziela około 900 ml potu dziennie, a przy nadpotliwości może to być nawet kilka litrów. O nadpotliwości mówimy wtedy, kiedy nie kontrolujemy pocenia i odbywa się ono cały czas niezależnie od pogody czy pory roku, a nie tylko w stresie lub gdy jest gorąco. W takich przypadkach, kiedy wiemy, że cierpimy na nadmierną potliwość, możemy wybrać formę leczenia nadpotliwości.

2. Leczenie nadpotliwości - metody

Metod leczenia nadpotliwości jest kilka, w zależności od nasilenia problemu.

Zobacz film: "Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?"

2.1. Leczenie nadpotliwości – zastrzyki z botoksu

Zastrzyki z botoksu inaczej nazywane też toksyną botulinową zaliczają się do zabiegów małoinwazyjnych leczenia nadpotliwości. Botoks wstrzykiwany jest cieniutką igłą co około centymetr w miejsca gruczołów potowych. Najczęściej wykonuje się je pod pachami, na stopach, dłoniach oraz na twarzy. Taki zabieg leczenia nadpotliwości blokuje zakończenia nerwów, które odpowiedzialne są za działanie gruczołów potowych. Zabieg ten hamuje wydzielanie potu na okres od 6 do 12 miesięcy. Leczenie nadpotliwości zastrzykami z botoksu można powtarzać. Koszt zabiegu to około 2 tysięcy złotych.

Przyczyny nadmiernej potliwości
Przyczyny nadmiernej potliwości [11 zdjęć]

Kiedy temperatura wzrasta, gruczoły potowe (około 2,6 miliona) zaczynają wydzielać pot. Pocenie się

zobacz galerię

2.2. Leczenie nadpotliwości – jonoforeza

Kolejnym sposobem na leczenie nadpotliwości jest jonoforeza, czyli działanie prądem. Zabieg ten także zaliczany jest do zabiegów małoinwazyjnych leczenia nadpotliwości i polega na trwałym uszkodzeniu gruczołów potowych. Zabieg ten wykonuje się w przypadku nadpotliwości pach, dłoni lub stóp. Aby wykonać zabieg jonoforezy, należy zanurzyć dłonie lub stopy w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd stały. Jeśli nadpotliwość dotyczy pach, to wkłada się pod nie zwilżone poduszeczki z elektrodami. Jonoforeza jest zabiegiem bezbolesenym, ale aby uzyskać efekt w leczeniu nadpotliwości, potrzeba wykonać około 10 zabiegów. Koszt zabiegu jonoforezy to około 300 złotych.

2.3. Leczenie nadpotliwości – lipoliza laserowa

Leczenie nadpotliwości za pomocą lipolizy laserowej polega na rozpuszczeniu gruczołów potowych, a następnie na ich odessaniu. Ten zabieg leczenia nadpotliwości jest nieodwracalny. Pot, który występował w tym miejscu, już nigdy się nie pojawi. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jego koszt to około 5 tysięcy złotych.

Zobacz także:

2.4. Leczenie nadpotliwości – liposukcja

Liposukcja kojarzy nam się z odsysaniem tłuszczu. Jest to także jedna z metod leczenia nadpotliwości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na zrobieniu małego nacięcia w skórze, przez które wprowadza się igłę, która wysysa tłuszcz razem z gruczołami potowymi. Zabieg ten wykonuje się tylko przy nadpotliwości pach, a efekt jest trwały. Cena tego zabiegu leczenia nadpotliwości wynosi około 5 tysięcy złotych.

2.5. Leczenie nadpotliwości – operacja

Operacyjne leczenie nadpotliwości wykonuje się tylko w skrajnych przypadkach nadpotliwości. Operacja polega na przecięciu przez chirurga nerwów obficie pocących się miejsc. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a efekt operacji jest trwały. Skutkiem ubocznym, który może wystąpić po operacyjnym leczeniu nadpotliwości, jest pojawienie się większej ilości potu w innych miejscach np.: na brzuchu. Zabieg można wykonywać bezpłatnie w ramach NFZ.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze