Trwa ładowanie...

Leucyna - charakterystyka, odchudzanie

Obecnie dostępne są różne odżywki na masę mięśniową. Ich skład jest bez przerwy udoskonalany, aby ćwiczący byli w stanie szybciej zwiększyć wytrzymałość fizyczną i masę mięśniową. Co brać na masę mięśniową? Ostatnio dużo mówi się o leucynie – aminokwasie, który aktywuje budowę mięśni. Kiedy stężenie leucyny wzrasta w komórkach mięśni, organizm ma sygnał, że znajduje się w nim wystarczająco dużo białka, aby nastąpił wzrost masy mięśniowej. Leucyna ma także znaczenie w procesie utraty wagi.

spis treści

1. Leucyna - charakterystyka

Leucyna jest organicznym związkiem chemicznym. Jest to tak zwany kodowany aminokwas alifatyczny, który charakteryzuje się rozgałęzionym łańcuchem bocznym. Leucyna jest obojętna elektrycznie. Odkrywcą leucyny jest L.J. Proust, francuski chemik. Obecnie wiadomo, że leucyna jest obecna we wszystkich białkach. Duże jej ilości znajdują się w albuminach oraz ciałach, które występują w osoczu.

Zobacz film: "Czy wszystkie suplementy diety są złe?"

Warto uświadomić sobie, że leucyna to aminokwas z grupy egzogennych, co oznacza, że nie jest wytwarzana przez ludzki organizm. Jak wygląda leucyna? Ma ona postać proszku o białym odcieniu. Co ważne, rozpuszcza się w wodzie, a temperatura topnienia leucyny wynosi 337°C. Leucynę otrzymuje się syntetycznie lub w wyniku hydrolizy białek. Jej izomerem jest izoleucyna. Zarówno leucyna, jak i izoleucyna jest stosowana w medycynie.

2. Leucyna - odchudzanie

Kiedy odchudzająca się osoba ogranicza liczbę przyjmowanych kalorii, organizm zużywa zmagazynowane zasoby energii w mięśniach i wątrobie. Zmniejszają się nie tylko zapasy komórek tłuszczowych, ale także mięśni. Tłuszcz, mięśnie i białko rozpadają się na aminokwasy, które służą do produkcji energii. Aby uniknąć utraty masy mięśniowej w czasie odchudzania, warto przyjmować leucynę. Jakie są cechy leucyny?

Jeśli nie jesteś przekonany, czy stosowanie leucyny to dobry pomysł, pamiętaj, że:

  • jest dziesięciokrotnie bardziej skuteczna w procesie syntezy białka niż inne aminokwasy;
  • przyjmuje się, że nawet jeśli ćwiczący spożywa wystarczająco dużo białka, leucyna jest przydatna w budowie masy mięśniowej;
  • odżywki na masę z leucyną są bardziej skuteczne niż te na bazie węglowodanów;
  • izoleucyna, czyli suplement diety z leucyną, działa szybciej niż na przykład leucyna zawarta w serwatce.

Masa mięśniowa i jej przyrost stanowią dla ćwiczących duży problem. Nie wystarczy zdrowe odżywianie i regularny wysiłek fizyczny. Aby szybciej osiągnąć wyniki, wiele osób sięga po odżywki na masę, w skład których wchodzi L-leucyna (lewoskrętna forma leucyny). Jednak bez względu na rodzaj przyjmowanych substancji nie należy stosować ich w zbyt dużej ilości.

Leucyna to aminokwas, który przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Odżywki na masę z leucyną są łatwo dostępne i faktycznie przynoszą wyraźne rezultaty. Nie należy jednak przekraczać ustalonej dawki suplementów dla sportowców. Niemal każda substancja przyjmowana w nadmiarze ma negatywne działanie na organizm, nie inaczej jest z leucyną. Błędem jest spożywanie większej ilości odżywek na masę w nadziei, że przyrost masy będzie w ten sposób szybszy.

Leucyna - charakterystyka, odchudzanie
Leucyna - charakterystyka, odchudzanie (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.