Trwa ładowanie...

Licówki ceramiczne

Założenie licówek ceramicznych to zabieg, jaki oferuje stomatologia estetyczna. Polega on na naklejeniu na powierzchnię zębów nakładek z cieniutkiej ceramicznej płytki. Pozwala to na zasłonięcie niedociągnięć uzębienia, takich jak przebarwienia na zębach, nierówne zęby czy zbyt duże szpary między nimi. Licówki nakłada się na przednie zęby szczęki górnej i dolnej, po ich zewnętrznej stronie.

spis treści

1. Dla kogo licówki ceramiczne?

Licówki ceramiczne pozwalają na zasłonięcie wad estetycznych zębów, których nie da się wyeliminować inaczej. Zęby z rozległymi przebarwieniami, których nie da się wybielić, są dobrym kandydatem na naklejenie licówek, tak jak zęby z widocznymi plombami na froncie. Równie dobre są krzywe, wąskie i krótkie zęby lub zęby zbyt rzadko rozstawione. Założenie licówek jest także sposobem na zasłonięcie nadłamanych zębów. Licówki stosuje się na zębach przednich, zarówno dolnych, jak i górnych.

Zobacz film: "Najlepsze metowy wybielania zębów"

Licówki ceramiczne nie są odpowiednie dla osób cierpiących na choroby dziąseł, takie jak paradontoza, czyli zapalenie przyzębia i związane z tym podnoszenie się linii dziąseł i rozchwianie zębów. Zęby i dziąsła powinny być ogólnie zdrowe, aby licówki były dla nich dobrym rozwiązaniem. Zbyt zniszczone szkliwo czy bardzo rozległe plomby potrzebują raczej koronek ceramicznych.

2. Jak wygląda zakładanie licówek?

Pierwszym etapem jest wstępna wizyta u stomatologa. Lekarz oceni, czy zęby pacjenta są w stanie utrzymać licówki i czy są one konieczne do uzyskania estetycznego wyglądu. Kolejnym krokiem, podczas tej samej wizyty, jest ocena zdrowia dziąseł i zębów i ewentualne leczenie. Przed nałożeniem licówek zęby muszą być dokładnie oczyszczone (może być potrzebny skaling lub piaskowanie). Razem ze stomatologiem wybiera się odcień licówek oraz kształt i wielkość „nowych zębów”. Zwykle licówkami pokrywa się wszystkie widoczne zęby przednie, chociaż w niektórych sytuacjach wystarczający efekt estetyczny osiąga się, poprawiając w ten sposób tylko jednego lub dwa zęby.

Pod licówki ceramiczne trzeba oszlifować nieco zęby (maksymalnie do 0,4 mm). Robi się to w znieczuleniu miejscowym. W związku z tym, ważne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych uczuleniach na środki znieczulające. Po oszlifowaniu, na zębie, do którego robimy licówkę, odbija się specjalny odcisk. Będzie on modelem do zrobienia dobrze dopasowanej licówki. Na następnej wizycie licówka wykonana w laboratorium protetycznym zostanie naklejona na ząb, jeśli po wstępnym nałożeniu okaże się w porządku. Można ją też oszlifować dodatkowo już po nałożeniu na ząb, aby efekt był jak najlepszy. Czas oczekiwania na licówki ceramiczne to około 10 dni. Można w tym czasie zdecydować się na tymczasowe licówki kompozytowe (czyli wykonane z materiału znanego ze zwykłych, białych plomb), nieco mniej trwałe niż licówki ceramiczne.

Z pomocą nowoczesnej technologii, zakładanie licówek może wymagać tylko jednej wizyty u stomatologa (pod warunkiem, że zęby są czyste i zdrowe). Odcisk zębów i modelowanie licówek robi się dzięki technologiom komputerowym, co znacznie skraca cały proces.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Licówki ceramiczne
Licówki ceramiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.