Lifting brzucha
Lifting brzucha, czyli abdominoplastyka lub plastyka powłok brzucha, to operacja mająca na celu zmniejszenie brzucha. Podczas tej operacji plastycznej usuwa się nadmiar skóry tworzącej nieestetyczne fałdy, poprawia się też stan mięśni. Często podczas omawianej operacji przeprowadza się także pomocnicze odsysanie tłuszczu, aby poprawić jej efekt. Tak jak wszystkie operacje plastyczne, lifting brzucha wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwymi powikłaniami.
1. Dla kogo lifting brzucha?
Plastyka powłok brzucha jest najbardziej pomocna w przypadku:
- nadmiernej ilości skóry na brzuchu po ciąży,
- nadmiernej ilości skóry na brzuchu po gwałtownym schudnięciu,
- rozciągnięcia mięśni brzucha po kilku porodach,
- przepukliny.
W powyższych przypadkach lifting brzucha jest jednym z niewielu skutecznych sposobów na poprawienie wyglądu brzucha. Skóra, która rozciągnęła się, może nie powrócić do swojego naturalnego stanu, nawet jeśli tłuszcz z brzucha został już spalony. Jeśli brzuch wystaje z powodu nadmiernej ilości tłuszczu, którego trudno się pozbyć innymi metodami – stosuje się liposukcję. Ujędrnianie brzucha za pomocą liftingu będzie w takim przypadku nieskuteczne. Warunkiem liposukcji jest odpowiednia sprężystość skóry i brak blizn na brzuchu.
W zależności od potrzeb, abdominoplastykę przeprowadza się w jednym z trzech wariantów:
- abdominoplastyka całkowita,
- abdominoplastyka modyfikowana,
- miniabdominoplastyka.
2. Jak przygotować się do liftingu brzucha?
Do tej operacji plastycznej należy przygotować się tak, jak do każdej innej operacji przeprowadzanej pod narkozą – wymagane są badania krwi, moczu i konsultacja z anestezjologiem. 12 godzin przed zaplanowaną operacją nie można nic jeść, a dobę przed zabiegiem nie można pić alkoholu. Zazwyczaj jakiś czas przed operacją należy też odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o przyjmowanych przez ciebie lekach, nawet suplementach witaminowych. Przed korektą brzucha nie opalaj się i nie stosuj diet odchudzających. Koszt liftingu brzucha wynosi ponad 10 000 złotych, w taką cenę wliczony jest koszt pobytu w klinice, znieczulenie oraz wizyty kontrolne.
3. Co po liftingu brzucha?
Miejsce operacji będzie bolało przy napinaniu mięśni, szczególnie przy kładzeniu się. Napięcie skóry będzie odczuwalne przez kilka tygodni. Blizny pooperacyjne muszą być przez jakiś czas obandażowane. W szpitalu leży się 1-3 dni po operacji, przez ten czas konieczne są także dreny. Rekonwalescencja po liftingu brzucha trwa około dwóch tygodni. Po tym czasie, szwy pozwalają na normalne funkcjonowanie i powrót do pracy, pod warunkiem, że nie wykonuje się pracy fizycznej. Kompresyjny bandaż trzeba nosić około miesiąca. Do sportów można wrócić dopiero po około 2 miesiącach.
Możliwe powikłania po plastyce brzucha:
- martwica skóry,
- nadmierne krwawienie,
- krwiaki,
- infekcje,
- pseudocysty.
Lifting brzucha to rozwiązanie dla osób narzekających na nadmierną ilość skóry na brzuchu. Nieestetyczne fałdy są szczególnie widoczne, jeśli pacjent lub pacjentka wcale nie mają nadwagi. Zanim jednak podejmiesz decyzję o korekcie brzucha, weź pod uwagę wszystkie możliwe powikłania.