Trwa ładowanie...

Lifting oczu

Avatar placeholder
01.02.2019 09:56
Lifting oczu
Lifting oczu

Lifting oczu, znany również jako blefaroplastyka, to rodzaj operacji plastycznej, której celem jest nadanie twarzy świeżego i młodszego wyglądu. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, luźnych mięśni lub tłuszczu spod oczu, które wpływają na zmęczony wygląd. Lifting oczu może być przeprowadzony jako oddzielna operacja lub w trakcie ogólnego liftingu twarzy. Na zabieg decyduje się wiele osób, którym worki pod oczami spędzają sen z powiek. Jak wygląda lifting oczu i z jakimi powikłaniami należy się liczyć?

spis treści

1. Jak wygląda lifting oczu?

Lifting powiek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Operacja zaczyna się od zaznaczenia nadmiaru skóry na górnej powiece. Ma to na celu upewnienie się, że blizny po liftingu będą niewidoczne przy zamkniętych oczach. Blizny na dolnej powiece znajdują się zwykle blisko linii rzęs, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Blefaroplastyka trwa zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Chirurg wykonuje nacięcia wzdłuż zaznaczonych linii, zaczynając zwykle od górnej powieki. Następnie oddziela się skórę od tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Nadmiar tłuszczu zostaje usunięty, a wisząca skóra lub mięśnie są przycięte. Następnie zszywa się miejsca nacięć.

2. Co po liftingu oczu?

Obiecywane przez chirurgów efekty operacji plastycznej pojawiają się zwykle po kilku tygodniach, jednak wyraźna poprawa wyglądu następuje po upływie około roku. Tuż po zabiegu chirurg niekiedy aplikuje maść na powieki i owija je bandażem. Powieki mogą być napięte i bolesne, gdy znieczulenie przestaje działać. Pacjentom przepisuje się zwykle leki przeciwbólowe. W ciągu kilku tygodni od zabiegu pojawiają się sińce i obrzęk w okolicach oczu. Na te skutki uboczne pomocne są chłodne okłady. Pacjent otrzymuje instrukcję, jak oczyszczać oczy, oraz krople do oczu w celu uniknięcia pieczenia i swędzenia. Wiele osób po liftingu doświadcza również nadmiernego łzawienia, wrażliwości na światło i tymczasowych zaburzeń widzenia. Dlatego też przez tydzień lub dwa po operacji warto być w stałym kontakcie z chirurgiem plastycznym, który monitoruje stan pacjenta. W pierwszym tygodniu po liftingu usuwa się szwy, po czym zwykle następuje ustąpienie obrzęku.

Zobacz film: "Poprawianie skutków nieudanych operacji plastycznych"

3. Jakie są powikłania po liftingu oczu?

Osoby, które chcą pozbyć się worków pod oczami lub nadać twarzy młodszy wygląd powinny pamiętać, że lifting oczu wiąże się z ryzykiem komplikacji. Są one następujące:

  • obfite krwawienie podskórne, które może doprowadzić do zakrzepu krwi,
  • bolesny obrzęk,
  • infekcja,
  • reakcja alergiczna,
  • uszkodzenie nerwu,
  • zapadnięty wygląd oczu na skutek usunięcia zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej,
  • uszkodzenie mięśnia, które może spowodować opadanie powieki,
  • trudności z używaniem soczewek kontaktowych,
  • pogorszenie wzroku.

Chirurgia plastyczna oczu ma wielu zwolenników, ale warto pamiętać o ryzyku związanym z operacjami. Decydując się na lifting oczu, należy znaleźć doświadczonego chirurga i nie oszczędzać na kosztach. Usunięcie worków pod oczami i wizualne odmłodzenie twarzy to zadania, które warto powierzyć tylko i wyłącznie specjaliście.

Następny artykuł: Pielęgnacja cery dojrzałej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze