Maseczka z płatków owsianych
Maseczka z płatków owsianych, wykonana domowym sposobem, pomaga w zwalczaniu zmian trądzikowych i przywraca świeży wygląd skórze twarzy. Zabieg kosmetyczny ma zbawienny wpływ na kondycję skóry, nawilża i poprawia jej wygląd. Maseczka z płatków owsianych poprawia koloryt skóry, która przestaje być blada, szara i permanentnie zmęczona. Jest doskonałym sposobem na trądzik ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.
1. Właściwości maseczki z płatków owsianych
Płatki owsiane mają wiele dobroczynnych właściwości. Kiedyś były niezwykle popularne – zażywano kąpieli z płatkami owsianymi i robiono z nich maseczki. Kosmetyki z dodatkiem płatków owsianych łagodzą podrażnienia oraz nawilżają skórę. Płatki owsiane zawierają wiele cennych witamin (E, PP, B1, B6) oraz minerałów (selen, magnez). Naturalne kosmetyki opóźniają procesy starzenia się skóry, chronią cerę przed działaniem wolnych rodników. Zawierają substancje śluzowe, które goją drobne rany i zmiany skórne. Tworzą cienki film na skórze, więc chronią przed podrażnieniami. Maseczka z płatków owsianych doskonale nadaje się jako kosmetyk dla cery wrażliwej i alergicznej ze względu na przeciwzapalne działanie owsa.
Domowe maseczki mogą być równie skuteczne jak profesjonalne, jeśli są odpowiednio dobrane do rodzaju skóry i skóra uprzednio zostanie prawidłowo przygotowana do ich przyjęcia. Jeśli jednak nie wiemy, co dla naszej skóry jest odpowiednie, wtedy powinniśmy się udać do specjalisty, który oceni, jaki mamy rodzaj skóry oraz problem skórny, a następnie dobierze nam specjalistyczne zabiegi, preparaty.
2. Rodzaje maseczek z płatków owsianych
Oto maseczki z płatków owsianych oraz sposób ich wykonania:
- Maseczka z miodu i płatków owsianych – w małym naczyniu należy wymieszać 4-5 łyżek płatków owsianych (dobrze wybrać te, które szybko miękną), 1 łyżkę stołową miodu, około 5 łyżek ciepłej wody (powinna być przegotowana, najlepiej niegazowana mineralna) i 1 łyżkę mleka (świetnie odżywi skórę). Maseczkę nakładamy na oczyszczoną twarz wtedy, gdy płatki zaczną gęstnieć. Maseczka nawilżająca spływa z twarzy, więc w trakcie jej nakładania i trzymania warto wziąć kąpiel. Maseczka nadaje się do wykonania delikatnego peelingu, następnie należy ją pozostawić na twarzy i dekolcie na 10 minut i spłukać ciepłą wodą.
- Maseczka z płatków owsianych, liści rozmarynu i migdałów – łyżeczkę liści rozmarynu trzeba zalać wrzątkiem i parzyć przez około 15 minut. W tym czasie w oddzielnej miseczce należy pokruszyć palcami 2 łyżki płatków owsianych i wyspać do nich zmielone migdały. Następnie dodać napar z rozmarynu – w takiej ilości, aby uzyskać gęstą papkę. Przed nałożeniem maseczki należy oczyścić twarz i rozgrzać ją ciepłym, wilgotnym ręcznikiem. Maseczkę nakłada się powoli, omijając okolice oczu i ust. Trzeba ją zmyć po 15-30 minutach ściereczką namoczoną w letniej wodzie.
- Maseczka z płatków owsianych i mleka – 2 łyżki płatków owsianych należy zmieszać z dwiema łyżkami ciepłego mleka.
- Maseczka z płatków owsianych i białka kurzego – płatki należy zmielić na mąkę, a surowe białko ubić trzepaczką, pod koniec ubijania dodać do niego sproszkowane płatki owsiane. Maseczkę trzyma się na twarzy do całkowitego wyschnięcia.
- Maseczka z płatków owsianych i skrzypu polnego – to maseczka ściągająca, przeznaczona do cery tłustej. Łyżkę stołową płatków owsianych należy zalać szklanką wody i podgrzać na małym ogniu przez kilka minut (nie można zagotować). Następnie zalać szklanką wrzątku 2 łyżki ziela skrzypu i odstawić na około 15 minut. Potem odcedzić płatki owsiane i skrzyp, a wywary zmieszać ze sobą. Otrzymany wywar można przechowywać w lodówce przez około 48 h; aby przedłużyć jego świeżość, należy dodać do niego kilka kropel octu. Maseczkę stosuje się na twarz i dekolt, pozostawiając na 10-15 minut, a następnie spłukując wodą mineralną.
Różne rodzaje maseczek z płatków owsianych mogą być zastosowane do cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej.