Trwa ładowanie...

Pocenie się w nocy - przyczyny, leczenie, nocne poty u mężczyzn

Nadmierne pocenie się to wstydliwy problem, ale może także oznaczać poważniejsze choroby.
Nadmierne pocenie się to wstydliwy problem, ale może także oznaczać poważniejsze choroby. (123rf.com)

Nadmierne pocenie się to wstydliwy problem, ale może także oznaczać poważniejsze choroby. Nie należy bagatelizować szczególnie nocnego pocenia. John Browne z Londynu często budził się nocami cały zlany potem. Nie wiedział, że ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć podłoże chorobowe. U kobiet przyczyną potów i uderzeń gorąca jest najczęściej menopauza. Czym spowodowane jest pocenie się w nocy?

spis treści

1. Mechanizm termoregulacji

Pocenie się jest mechanizmem, który gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Gdy organizm nadmiernie się nagrzewa, wydzielany jest pot, dzięki któremu możliwe jest schłodzenie układu.

Sytuacja taka ma miejsce najczęściej podczas aktywności fizycznej – ciepło wytworzone w wyniku pracy mięśni jest redukowane w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dodatkowo, pocenie się postępuje wraz ze wzrostem temperatury powietrza – nasila się w gorących klimatach, w upalne dni itp.

Zobacz film: "Zioła hamujące pocenie"

2. Funkcje potu

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Do ich głównych zadań należy termoregulacja, a także wspomaganie wydzielania wielu substancji, takich jak aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas, witaminy, a nawet leki. Wydzielina gruczołów łojowych oraz pot stanowią warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zabezpiecza ją przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta jest nazywana płaszczem hydrolipidowym.

3. Przyczyny nadmiernej potliwości

  • stres emocjonalny, zdenerwowanie,
  • wzrost temperatury ciała wywołany przez infekcję, tzw. gorączka,
  • choroby ustrojowe, np. choroby nerek, nadczynność tarczycy, gruźlica, cukrzyca,
  • nadwaga i otyłość,
  • klimakterium,
  • nadużywanie napojów zawierających kofeinę,
  • palenie papierosów.

Generalnie, pocenie się jest cechą indywidualną i nie można wskazać konkretnych przyczyn jej występowania. Często zdarza się, że problem nadmiernej potliwości pojawia się u osób spokrewnionych. Dlatego też, podejrzewa się, że pocenie się uwarunkowane jest genetycznie.

4. Nadmierna aktywność gruczołów potowych

Nadmierne pocenie się wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zlokalizowane są one na całej powierzchni skóry, a największe skupisko gruczołów potowych mieści się na dłoniach, pod pachami, na stopach i w okolicach pachwin.

Z tego powodu nadpotliwość najczęściej objawia się w tych miejscach. Jednym z rodzajów gruczołów potowych są gruczoły ekrynowe – człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całej powierzchni ciała mieści się ok. 2-3 mln gruczołów ekrynowych i jest stała przez cały okres życia.

Drugim typem gruczołów potowych są gruczoły apokrynowe. Występują w towarzystwie włosów i gruczołów łojowych. Zlokalizowane są w dołach pachwinowych, na wzgórku łonowym, przy brodawkach sutkowych, odbycie, a także w okolicy mostka.

Substancja produkowana przez gruczoły apokrynowe zawiera feromony. Pot apokrynowy w postaci pierwotnej nie posiada zapachu i produkowany jest w małej ilości. Jednak po zmieszaniu z potem ekrynowym, łojem i fragmentami naskórka, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zachodzące w nim procesy chemiczne powodują powstanie typowego zapachu potu.

5. Leczenie nadmiernego pocenia

Niekiedy nadmierne pocenie się może być skutkiem konkretnego schorzenia. W takiej sytuacji problem można wyeliminować poprzez wyleczenie choroby. Dlatego u osób otyłych zwalcza się otyłość, a przy nadczynności tarczycy, reguluje się wydzielanie hormonów. Jeżeli pocenie się wywołane jest stresem, pomocne okaże się stosowanie technik relaksacyjnych oraz leków uspokajających na bazie ziół.

W kuracji nadpotliwości pomocne są również specjalne kosmetyki, takie jak antyperspiranty – zawierają one substancje aktywne, np. sole glinu. Działanie tego typu produktów opiera się na zablokowaniu przewodów, z których wydzielany jest pot.

Bezprzyczynowe nadmierne pocenie się ciała jest sprawą bardziej skomplikowaną. Pomocna w tym przypadku może być wizyta u lekarza. Czasem stosuje się leki doustne, które mają hamować pocenie się. W aptekach dostępne są preparaty, zawierające w swym składzie takie zioła, jak pokrzyk czy sporysz, które są bogate w alkaloidy.

Mają one działanie nasenne, uspokajające i rozkurczające mięśnie gładkie. Stosuje się też preparaty do użytku zewnętrznego na okolice skóry nadmiernie pocące się, tj. na dłonie, pachy czy stopy. Obniżają one aktywność gruczołów potowych. Substancją czynną w takich preparatach jest chlorek glinu w stężeniu 10%.

Dermatolodzy zalecają też toksynę botulinową. Jej działanie polega na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych.

W wyniku tego procesu produkcja potu w wybranych miejscach ciała zostaje zatrzymana. Pacjent dostaje znieczulenie, po czym konkretne partie ciała ostrzykiwane są toksyną botulinową. Proces ten jest bezbolesny i krótki – trwa średnio ok. pół godziny.

Po zabiegu należy przez kilka dni pozostać w domu. Niekiedy pojawia się tymczasowe odrętwienie palców. Redukcja potliwości następuje już po paru dniach, jednak efekt nie jest stały. Gdy toksyna botulinowa przestanie działać i ponownie wystąpi pocenie się, należy powtórzyć zabieg.

6. Sposoby na zmniejszenie potliwości

  • Noś przewiewne ubrania. Naturalne włókna są przewiewne, jednak wchłaniają pot i pozostają wilgotne. Z kolei niektóre syntetyczne włókna, pomimo że są raczej ciepłe i nieprzewiewne, skutecznie usuwają pot z powierzchni ciała i pozostają suche. Staraj się zapewniać sobie możliwość wymiany ubrania w ciągu dnia.

  • Dbaj o to, żeby twoje miejsce pracy było przyjemnie chłodne i dobrze wywietrzone.

  • Unikaj potraw i napojów, które wyzwalają pocenie się. Nie u wszystkich przyczyną nadmiernej potliwości są te same produkty spożywcze.

  • Zredukuj stres, napięcie i lęk. Są to częste zjawiska u każdego, jednak osoby z nadmierną potliwością borykają się z dodatkowym problemem, którym jest obfite wydzielanie potu. Szczegółowo planuj swoje zajęcia i pamiętaj o czasie na relaks.

  • Zwracaj uwagę na higienę osobistą. Przykry zapach można ograniczyć, biorąc częste kąpiele. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na stałe pocenie się, jednak warto je polecać z uwagi na skuteczność i prostotę.

7. Przyczyny nocnego pocenia u mężczyzn

W badaniu prowadzonym przez University of Oklahoma Health Sciences Center w USA stwierdzono, że nocne poty są problemem ponad 41 proc. dorosłych ludzi, często mężczyzn.

Wbrew potocznym opiniom nocne pocenie nie jest wyłącznie problemem pań w okresie menopauzy. Jednak utarte przekonania powodują, że mężczyźni długo nie zwracają się do lekarzy z prośbą o pomoc.

Tymczasem przyczyny mogą być rozmaite, od stresu i depresji, poprzez infekcje wirusowe, zmiany hormonalne, po choroby nowotworowe. Organizm i jego system odpornościowy może reagować na raka podobnie, jak w trakcie infekcji, generując podwyższoną temperaturę i pocenie.

Depresja i stres u mężczyzn również prowadzą do zaburzeń hormonalnych. Efektem jest spadek poziomu testosteronu poniżej normy. Wówczas organizm przegrzewa się i nadmiernie poci, aby się schłodzić. Poty mogą pojawiać się nocą, gdyż wówczas poziom testosteronu spada szybciej z powodu naturalnego dobowego rytmu.

Obok nadmiernej potliwości odnotowuje się też obniżenie nastroju, utratę libido, zmniejszenie masy mięśniowej, brak chęci do działania i osłabienie. Lekarze zwracają uwagę, że te dolegliwości znacznie częściej dotykają pacjentów z nadwagą. Uczulają, żeby nie lekceważyć dolegliwości, bo nocne pocenie bywa też objawem zmian nowotworowych.

Zobacz też: Mężczyzna cierpi na nocne oddawanie moczu. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi? (WIDEO)

7.1. Leczenie nocnych potów u mężczyzn

Leczenie nocnych potów powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty. Prawidłowo postawiona diagnoza to jedyny sposób na wyeliminowanie problemu. W tym celu należy przeprowadzić specjalistyczne badania.

Jeżeli nocne poty powodowane są zmianami hormonalnymi, to odpowiednie dawkowanie testosteronu w postaci tabletek albo plastrów pozwala wrócić do zdrowia.

Naukowcy polecają także zmiany w diecie, które w naturalny sposób mogą przyczynić się do poprawy gospodarki hormonalnej. Warto ograniczyć kofeinę, alkohol, pikantne przyprawy i przede wszystkim cukier, który działa na organizm negatywnie na wielu płaszczyznach. Nadwaga także przyczynia się do szeregu dolegliwości, u wielu mężczyzn powoduje m.in. bezdech senny, który również może skutkować intensywnym nocnym poceniem.

Badacze z Massachusetts General Hospital w Bostonie zauważyli, że już 75 g cukru może obniżyć poziom testosteronu o 1/4 przez 2 godziny po spożyciu. Przebadano 66 mężczyzn, z których 10, mimo normalnego poziomu testosteronu na początku badań, doświadczyło niskie poziomu tego hormonu po zjedzeniu cukru.

Sugeruje się więc zdrową dietę i aktywność fizyczną, dzięki której poprawiają się zdolności poznawcze, zmniejszają zaś obniżenia nastroju. Wielu specjalistów zaleca suplementację witamin i minerałów.

Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie miejsce do spania, które powinno być regularnie wietrzone, a w trakcie okresu grzewczego warto na kaloryfer zamontować kamionki z wodą, które właściwie nawilżą powietrze.

Aby przeciwdziałać nocnemu poceniu warto również zmienić pościel na wykonaną z naturalnych materiałów. Nie należy zapominać o odpowiedniej dawce relaksu w ciągu dnia.

Zobacz też: Jak stworzyć doskonałą sypialnię do snu? Oto 6 kroków!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze