Mika - co to jest, zastosowanie. Czy kosmetyki z dodatkiem miki są bezpieczne?
Mika (występująca również pod nazwą łyszczyk) to charakterystyczny minerał, który jest zaliczany do grupy krzemianów. Minerał ten od wielu lat wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Mikę dodaje się do mineralnych produktów kolorowych oraz pielęgnacyjnych. Jakie działanie wykazuje łyszczyk? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
1. Mika- co to jest?
Mika, nazywana także łyszczykiem, jest charakterystycznym minerałem należącym do grupy krzemianów. Przypuszcza się, że nazwa minerału pochodzi od łacińskich słów: mica (ziarno) lub micare (błyszczeć). Rejony występowania miki to przede wszystkim Indie, Rosja, Kanada, a także Polska. Łyszczyki należą do głównych minerałów skał magmowych.
Kryształy w odcieniu bezbarwnym, żółtawym lub srebrzystobiałym określane jest mianem muskowitu. Z kolei miki w kolorze ciemnoszarym, czarnym lub brunatnym określane są mianem biotytu. Flogopity posiadają barwę złotobrązową. Zarówno biotyt, flogopit jak i muskowit to minerały, które znalazły swoje zastosowanie w przemyśle.
Wzory chemiczne wyżej wymienionych minerałów:
- Muskowit K2Al4(Al2Si6O20)(OH)4
- Flogopit K2Mg6(Al2Si6O20)(OH,F)4
- Biotyt K2(Mg,Fe)6(Al2Si6O20)(OH)4
Zobacz także:
2. Mika- zastosowanie
Mika zaliczana do minerałów z grupy krzemianów wykazuje odporność chemiczną. Ma dobre właściwości dielektryczne, jest odporna na starzenie i wysokie temperatury. Dodatkowo, jest nierozpuszczalna w wodzie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że mika stosowana jest w różnych gałęziach przemysłu. Dodaje się ją do farb antykorozyjnych, a także do farb drogowych. Coraz częściej stosuje się ją również w materiałach budowlanych (tapetach, tynkach czy lakierach). Przez artystów łyszczyk wykorzystywany jest jako surowiec rzeźbiarski.
Mika znalazła swoje zastosowanie również w branży kosmetycznej. Jest ona jednym ze składników produktów mineralnych, np. pudrów, cieni do powiek, baz, szminek, podkładów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:
- Jak wzmocnić włosy? - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
- Słabe włosy - odpowiada dr n. med. Małgorzata Salamon
- Zniszczone i połamane włosy - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
- Co zrobić, aby włosy były gęstsze? - odpowiada lek. Joanna Gładczak
- Wpływ olejku rycynowego na włosy - odpowiada Martyna Naskręt
3. Kosmetyki z dodatkiem miki– czy są bezpieczne?
Kosmetyki z dodatkiem miki są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Zanim minerał trafi do produktu kosmetycznego, przechodzi przez proces dokładnego oczyszczenia, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w jego składzie znajdują się niebezpieczne metale ciężkie. Mika zostaje poddana również rzetelnym badaniom klinicznym i laboratoryjnym. Ostatnim etapem jest mielenie minerału na pył o różnej grubości.
Kosmetyki w składzie których znajduje się mika perłowa, posiadają właściwości wygładzające i rozświetlające. Warto wspomnieć, że pudry i podkłady z dodatkiem miki nie wykazują właściwości komedogennych (nie zapychają naszej skóry). Mikę znaleźć można również w produktach do pielęgnacji zębów oraz włosów.