Mosty na implantach - rodzaje i sposób wykonania
Mosty na implantach to solidne wypełnienie braków w uzębieniu, jeśli obok siebie brakuje kilku (trzech lub więcej) zębów. Aby uzupełnić brak zębów, potrzebne są co najmniej dwa implanty, na których będzie się trzymać most, czyli kilka połączonych koron zębowych. Nie trzeba inwestować w tyle implantów, ile brakuje zębów, co jest dużym odciążeniem finansowym. Same korony w moście są tańsze niż taka sama ilość implantów.
1. Co oznaczają mosty ma implantach?
Mosty stomatologiczne polegają na tym, że pomiędzy dwoma zębami (lub implantami) jest umocowanych kilka koron. Znacznie zmniejsza to cenę wstawianych zębów. Same korony, bez implantu są o połowę tańsze niż cały ząb, czyli implant z koroną. Mosty są rozwiązaniem koniecznym dla osób, u których stomatolog stwierdzi zbyt słabą lub niewielką kość, by mogła utrzymać więcej implantów.
Wstawienie dwóch implantów i mostu między nimi jest droższe, ale i dużo bardziej wygodne niż wstawienie zębów wyjmowanych, na metalowych podpórkach. Ich stabilność jest dużo większa, nie wspominając już o swobodzie korzystania (ruchome protezy trzeba wyjmować i oddzielnie czyścić po każdym jedzeniu, mogą też wypaść podczas użytkowania, jeśli nie są dobrze przymocowane).
2. Jak wykonuje się mosty na implantach?
Pierwszym krokiem do uzupełnienia braków w uzębieniu jest wizyta u specjalisty i konsultacja. Stomatolog musi ocenić stan całego uzębienia, a także stan kości, w którą można byłoby wprowadzić implant. Po podjęciu decyzji co do możliwości stosowania implantów u danej osoby i rodzaju implantu, trzeba przeprowadzić odpowiednie pomiary. Można to zrobić za pomocą tomografii komputerowej lub badania rentgenowskiego i wykonania modelu kości. Wybiera się także sposób wszczepienia implantów. Wszczepianie implantów - zabieg, jaki oferuje stomatologia estetyczna - odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
3. Rodzaje mostów na implantach
Mosty dzielą się ze względu na substancje, z których są wytworzone korony zębowe. Mogą to być pełnoceramiczne mosty zębowe, które wykonywane są z mocnego cyrkonu, niewymagającego dodatkowych „podpór” w postaci metalu. Zaletą tlenku cyrkonu jest nie tylko jego wytrzymałość, ale także estetyka. Jak na razie, jest to materiał najbardziej zbliżony do naturalnych zębów – ma podobny kolor i w podobny sposób odbija światło. Oprócz tego, tlenek cyrkonu jest całkowicie bezpieczny dla organizmu (biozgodny), nie powoduje nadwrażliwości, która może się pojawić w przypadku metalu. O jego bezpiecznym stosowaniu świadczy fakt, że od lat jest stosowany przy protezach biodrowych. Mosty pełnoceramiczne na bazie cyrkonu są wykonane z tej substancji w całości i nie zawierają domieszek metalów. Ze względu na bardzo estetyczny i naturalny wygląd, są one preferowane w przypadku zębów przednich.
Mosty zębowe ceramiczne na podbudowie z metalu to tańsza alternatywa dla mostów pełnoceramicznych. Mają one jednak gorszy wygląd, a w niektórych przypadkach mogą także powodować nadwrażliwość wywołaną obecnością metalu w organizmie. Podbudowa z metalu daje jednak taką samą pewność co do solidności zębów, jak w przypadku koron pełnoceramicznych.