Musisz mieć w domu. Kosztuje grosze, a pomaga nie tylko na wypadanie włosów
Mydło smołowe, inaczej mydło dziegciowe, jest jednym z najstarszych kosmetyków. Ponieważ obecny w nim dziegieć ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jest szczególnie polecane osobom borykającym się z problemami ze skórą i włosami. Czyni cuda, jednak w pewnych okolicznościach może podrażniać i wysuszać. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jakie środki ostrożności zachować?
1. Co to jest mydło smołowe?
Mydło smołowe to nic innego jak dobrze wszystkim znane mydło dziegciowe. Jego główną substancją aktywną jest dziegieć brzozowa pozyskiwana z kory dwóch gatunków brzóz: brzozy omszonej i brzozy brodawkowatej. Jest naturalnym kosmetykiem, który powstaje poprzez połączenie smoły brzozowej i bazy mydlanej.
Ponieważ mydło smołowe powstaje w procesie suchej destylacji drewna, kory i korzeni brzozy, ma charakterystyczny wygląd (ciemną barwę) i specyficzny zapach (dla wielu osób jest zniechęcający, nieprzyjemny, drażniący i za ciężki, często nie do zaakceptowania).
Gdzie można kupić mydło smołowe? Jaka jest jego cena?
Mydło dziegciowe – zarówno w tradycyjnej kostce, jak i w płynie – można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, także drogeriach i manufakturach, tak stacjonarnych, jak i online. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od składu i producenta. Jakie wybrać?
Zdecydowanie warto kupować mydła naturalne, tworzone ręcznie w małych firmach. Najlepsze są te, które mają krótki, prosty skład. Często w formule mydła dziegciowego znajduje się oliwa z oliwek, masło kakaowe, masło shea, olej kokosowy, olej słonecznikowy i olejek rycynowy.
2. Właściwości i działanie mydła smołowego
Za właściwości i profil aktywności mydła smołowego odpowiada dziegieć brzozowy, w którym obecnych jest wiele wartościowych składników bioaktywnych, takich jak fenole, seskwiterpeny, substancje żywiczne, polifenole, węglowodory aromatyczne, betulina czy kwas betulinowy.
Mydło smołowe ma wiele zalet. Jest nie tylko tanie i szeroko dostępne, ale i dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływa na stan włosów i skóry, ponieważ działa:
- antybakteryjnie, pomaga w zwalczaniu infekcji skóry i zapobieganiu rozwojowi bakterii,
- przeciwświądowo, stąd łagodzi nieprzyjemne swędzenie,
- przeciwgrzybiczo, może pomóc w zwalczaniu grzybicy skóry, chroni także przed jej rozwojem,
- odkażająco, przeciwzapalnie, pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i redukowaniu zaczerwienień,
- kojąco, stąd łagodzi podrażnienia.
Mydło dziegciowe sprawdza się w pielęgnacji, ponieważ odżywia, dobrze oczyszcza skórę z różnego rodzaju zanieczyszczeń, kurzu i resztek makijażu. Reguluje także wydzielanie sebum i przyczynia się do zmniejszenia widoczności porów.
Jednak uwaga! Mydło smołowe, gdy jest używane w nadmiarze, może wysuszać skórę i powodować podrażnienia, zwłaszcza u osób o wrażliwej skórze. To dlatego ważne jest, by nie przesadzać z częstotliwością jego używania.
3. Jak i kiedy stosować mydło smołowe?
Mydło smołowe świetnie sprawdzi się w roli żelu pod prysznic, może być stosowane na ciało podczas kąpieli czy mycia rąk i twarzy, ale i włosów (wystarczy je mocno spienić i nakładać jak szampon). Po użyciu mydła smołowego trzeba pamiętać o nałożeniu kremu na twarz, balsamu na ciało czy odżywki na włosy.
Mydło dziegciowe warto stosować zwłaszcza w sytuacjach, gdy problemem są niepożądane zmiany skórne. Jakie są szczególne wskazania? To:
- zaskórniki,
- łojotok,
- trądzik młodzieńczy,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- tłusta i mieszana skóra,
- łuszczyca,
- liszaje,
- odleżyny,
- świąd po ukąszeniach komarów czy meszek,
- czyraki,
- nawracające stany zapalne skóry,
- skóra pękająca, skłonna do podrażnień.
Mydło dziegciowe na włosy?
To zdecydowanie dobry pomysł. Zarówno mydło smołowe, jak i inne kosmetyki z dodatkiem dziegciu brzozowego są polecane do włosów przetłuszczających się, ale i wypadających oraz osłabionych. Pomaga w walce z łupieżem i… wszami. Docenią je osoby z włosami tłustymi i różnymi problemami skóry głowy.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Choć mydło smołowe jest popularne i cenione, a przy tym bezpieczne i wartościowe, nie może korzystać z niego każdy. Ponieważ ma działanie wysuszające, nie powinny go stosować osoby (lub powinny robić to sporadycznie), które mają skórę suchą, wrażliwą czy podrażnioną, ponieważ kosmetyk działa na nią wysuszająco.
Mydło smołowe nie jest także odpowiednie dla osób, które mają włosy suche, cienkie i kruche.
Należy pamiętać, by mydła smołowego nie stosować zbyt często, nie tylko z uwagi na jego wysuszające właściwości, ale i wysokie pH. Regularne aplikowanie na twarz produktów tego typu może zaburzyć i zniszczyć naturalny płaszcz ochronny.
Przeciwwskazaniem do stosowania mydła dziegciowego jest także nadwrażliwość na którykolwiek składnik kosmetyku. Na wszelki wypadek przed pierwszym użyciem mydła dziegciowego dobrze jest wykonać próbę uczuleniową, to jest nanieść niewielką ilość produktu na skórę (najlepiej w niewidocznym miejscu) i obserwować, czy nie pojawi się na niej zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie czy inna reakcja alergiczna.
A ciąża? Choć stosowanie mydła smołowego w tym okresie nie stanowi zagrożenia, trzeba pamiętać, że skóra przyszłej mamy jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień niż normalnie — warto zachować umiar i stosować je ostrożnie.