Trwa ładowanie...

Nadmierna potliwość dłoni

Nadmierne pocenie się to krępująca dolegliwość. Bez względu na to, której części ciała dotyczy, nadmierna potliwość potrafi uprzykrzyć życie. Najwięcej osób cierpi na nadmierne pocenie się dłoni. Z powodu zwiększonej potliwości niektóre osoby nie są w stanie normalnie funkcjonować, a codzienne czynności, takie jak korzystanie z komputera, prowadzenie samochodu, a nawet otwieranie drzwi, mogą stać się niewykonalne. Mokre dłonie wpływa również na stosunki międzyludzkie. Osoby z tą dolegliwością często odsuwają się od znajomych.

Zobacz film: "Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?"

spis treści

1. Przyczyny nadmiernej potliwości dłoni

O nadmiernej potliwości mówimy wówczas, gdy gruczoły potowe wydzielają ilość potu przekraczającą normę. Pot jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, bo pomaga regulować ciepłotę ciała. Najczęściej pocimy się podczas ćwiczeń fizycznych czy też w dni upalne. Zdarza się jednak, że ktoś ma nieustannie spocone dłonie czy stopy. Dzieje się tak w wyniku przesadnej aktywności gruczołu potowego. Przyczyny nadmiernego pocenia się są różne. U niektórych osób jest to objaw strachu przed sytuacjami dnia codziennego. W przypadku około połowy pacjentów wystąpienie nadmiernej potliwości jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi. Nadmierne pocenie się zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie i może ulegać nasileniu w okresie dorastania. Rzadko zdarza się, by ta dolegliwość była wynikiem konkretnego obrażenia ciała, na przykład urazu klatki piersiowej.

Z potliwością dłoni najczęściej mamy do czynienia na wewnętrznej stronie rąk. Dłonie są wilgotne, co sprawia, że nie czujemy się komfortowo, tracimy poczucie pewności siebie i staramy się jak najszybciej ukryć dłonie, aby nikt nie widział, że są one mokre od potu. Głównymi przyczynami nadpotliwości są długotrwały stres, emocje, zaburzenia hormonalne lub może mieć ona podłoże nerwicowe.

Wyróżnia się cztery typy nadmiernej potliwości. Pierwsza grupa składa się z pacjentów o niezbyt nasilonej potliwości dłoni, która nie utrudnia prowadzenia normalnego życia, natomiast ostatnia grupa to osoby z nadmiernym poceniem się, których ręce wilgotnieją do tego stopnia, że pot dosłownie spływa im z dłoni.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie nadmiernego pocenia dłoni

Osoby dotknięte problemem nadmiernego pocenia się bardzo często popadają w stany lękowe czy wręcz depresyjne. Nadmierna potliwość utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby poprawić jakość życia chorych, nadpotliwość powinna być leczona. W tym celu dostępne są:

  • antyperspiranty,
  • leki przyjmowane doustnie,
  • zastrzyki z botoksu na nadmierne pocenie się.

W przypadku osób cierpiących na zaawansowaną nadpotliwość, dostępne w sklepach kosmetycznych antyperspiranty okazują się nieskuteczne. Również specjalistyczne antyperspiranty, kupione w aptekach, zawodzą. Dlatego też osobom z nadmierną potliwością coraz częściej zalecane jest wstrzyknięcie botoksu, który przynajmniej na kilka miesięcy likwiduje objawy nadmiernej potliwości. Dotychczas nie stwierdzono, by zabieg wywołał jakiekolwiek skutki uboczne.

Zobacz także

W ciągu ostatnich 20 lat zaawansowaniu uległy operacje, które mają na celu wyeliminowanie problemu nadmiernej potliwości. Ich skuteczność wynosi 98-99%, przy czym brakujący 1% to pacjenci, u których przeprowadzenie operacji nie było możliwe z powodu anatomicznych nieprawidłowości. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Przyczyny nadmiernej potliwości
Przyczyny nadmiernej potliwości [11 zdjęć]

Kiedy temperatura wzrasta, gruczoły potowe (około 2,6 miliona) zaczynają wydzielać pot. Pocenie się

zobacz galerię

Nadmierna potliwość dłoni jest kłopotliwa, a w niektórych przypadkach może znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście, istnieją metody leczenia nadmiernego pocenia się, z których warto skorzystać.

Następny artykuł: Nadmierna potliwość pach
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.