Nadmierna potliwość twarzy
Nadmierna potliwość twarzy to wstydliwy problem wielu ludzi. Obszarami głowy najbardziej podatnymi na nadmierne pocenie się są: górna warga, czoło, szyja, skóra głowy i nos. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą się pocić na twarzy nawet niezależnie od wykonywania wzmożonego wysiłku. Istnieje kilka możliwych przyczyn nadmiernej potliwości i od nich należy uzależnić postępowanie, w celu zniwelowania zbytniego pocenia się.
1. Przyczyny pocenia się twarzy
Jednym z czynników wywołujących nadmierne pocenie się twarzy jest stres. Osoba zdenerwowana lub przestraszona bardziej się poci i nie ma nad tym kontroli. Jest to częsta przyczyna nadmiernego pocenia się u nastolatków. Kontrolowaniem emocji zajmuje się podwzgórze, które oprócz tego kieruje gruczołami potowymi i łączącymi się z nimi nerwami. Nadmierna potliwość może również wynikać z różnego rodzaju chorób, w tym z zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, cukrzycy, otyłości, nadczynności tarczycy lub guza chromochłonnego nadnerczy. Wśród przyczyn nadpotliwości wymienia się również czynnik genetyczny. Zauważono, że dolegliwość znacznie częściej dotyka osób, u których w rodzinie ktoś już cierpi na nadpotliwość. Zaburzenie zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania lub między 20. a 30. rokiem życia.
2. Leczenie nadpotliwości
Leczenie nadmiernej potliwości to przede wszystkim stosowanie doustnych farmaceutyków – cholinolityków. Osoby skarżące się na nadmierne pocenie się twarzy powinny również spróbować dostępnych w aptekach antyperspirantów na bazie chlorku glinu. W przypadku, gdy wszystkie nieinwazyjne metody zawiodą, chory może się poddać endoskopowej sympatektomii, czyli wycięciu zwoju współczulnego w klatce piersiowej. Metoda ta niejednokrotnie okazała się bardzo skuteczna, jednak ze względu na fakt, iż jest to zabieg chirurgiczny, osoby cierpiące na nadmierną potliwość powinny go traktować jako ostateczność. Skuteczne jest także wstrzyknięcie botoksu. Toksyna botulinowa sprawia, że nadmierne pocenie znika na co najmniej cztery miesiące.
3. Domowe sposoby na nadmierne pocenie się twarzy
Nadmierną potliwość można łagodzić za pomocą kilku domowych sposobów. Są to głównie wskazówki zmiany stylu życia z uwzględnieniem eliminacji czynników wywołujących pocenie się twarzy. Aby zmniejszyć nadmierną potliwość, należy:
- unikać ostrych przypraw, kawy i używek – sprzyjają nadmiernemu poceniu się;
- nie nadużywać kosmetyków do makijażu – makijaż nie zamaskuje problemu z nadmierną potliwością, a jedynie go pogorszy, a dodatkowo nałożone kosmetyki będą się rozmazywać i spływać z twarzy;
- zawsze nosić ze sobą chusteczki higieniczne – dzięki nim można osuszyć twarz w każdej sytuacji;
- pić dużo wody – woda pomaga kontrolować gruczoły potowe i dodatkowo schładza organizm.
Nadmierne pocenie się twarzy to dolegliwość, z którą bardzo trudno walczyć. Osoby, które mają ten problem muszą unikać wysokich temperatur i zbyt dużej wilgotności powietrza, a także nadmiernego wysiłku. Powinny również starać się schładzać organizm w sytuacjach, gdy zbytnio się przegrzewał.