Trwa ładowanie...

Niebieskie oczy – ciekawostki

Niebieskie oczy uznawane są za piękne i szlachetne, jednak czy faktycznie zawsze posiadanie niebieskich oczu jest powodem do szczęścia? Masz niebieskie oczy i chciałbyś dowiedzieć się czegoś ciekawego na swój temat? Przeczytaj artykuł i poznaj 10 ciekawostek na temat posiadaczy niebieskiej tęczówki.

spis treści

1. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 1

Podobno wszystkie osoby posiadające niebieskie oczy są ze sobą spokrewnieni. Naukowcy przekonują, że mutacja ta powstała od 6 do maksymalnie 10 tysięcy lat temu – wynikać z tego może to, że wszyscy posiadacze niebieskich oczu pochodzą od jednego przodka. Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli posiadasz niebieskie oczy jesteś najprawdopodobniej jesteś spokrewniony z Taylor Swift i Bradem Pitt’em! Nic tylko pozazdrościć!

Zobacz film: "Jak dbać o oczy?"

2. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 2

Nie zbaczając daleko od tematu przodka niebieskookich – pierwszy człowiek posiadający niebieskie oczy według Hans’a Eiberg’a, światowej sławy genetyka pochodzi z północnej części Afganistanu.

3. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 3

Niebieskie oczy są bardzo rzadkie wśród zwierząt! Jednym gatunkiem zwierzęcia u którego naturalnie występują niebieskie oczy jest Lemur niebieskooki. W przypadku innych zwierzaków niebieskie oczy to nic innego jak mutacja, w przypadku niektórych może się ona wiązać z wystąpieniem również innych chorób u pupila.

4. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 4

Niebieskie oczy to czasem też powód do zmartwień. Osoby posiadające niebieskie oczy częściej chorują na nowotwór skóry – czerniaka. Według badań amerykańskich naukowców, zwłaszcza narażone są osoby u których niebieskie oczy idą w parze z jasną karnacją.

5. Niebieskie oczy - ciekawostka numer 5

Kolejny powód do zmartwień? Osoby posiadające niebieskie oczy częściej mają problemy ze wzrokiem niż osoby o innym kolorze oczu. Niska odporność niebieskich oczu na promienie UV powoduje, że osoby te częściej chorują na zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to choroba centralnej części siatkówki oka odpowiedzialnej za rozróżnianie kolorów oraz ostre widzenie. Masz niebieskie oczy? Na słońce zabieraj okulary z filtrami!

6. Niebieskie oczy - ciekawostka numer 6

Najwięcej osób o niebieskiej tęczówce zamieszkuję Estonię. Szacuje się, że ponad 90% populacji tego kraju posiada niebieskie oczy. Niebieskie oczy prawie równie często występują również wśród rodzimych mieszkańców Finlandii i Norwegii.

7. Niebieskie oczy- ciekawostka numer 7

Szacuje się, że około 8% populacji ludzkiej posiada niebieskie oczy – zasada jest taka, że im dalej na południe to o niebieskie oczy trudniej. Wiele mówi się o rzadkości niebieskich oczu, tymczasem jest to drugi pod względem częstotliwości kolor na świecie. Najczęściej występuję u ludzi brązową tęczówka.

8. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 8

Jeśli posiadasz niebieskie oczy jesteś podatniejszy na uzależnienie od alkoholu – tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Vermont.

9. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 9

Naukowcy z Uniwersytetu w Orebro, w Szwecji twierdzą, że kolor oczu ma wpływ na osobowość? Jaka osobowość cechuje osoby, które mają niebieskie oczy? Posiadacze niebieskich oczy są łagodni są uznawani za bezkonfliktowych ekstrawertyków. Po za tym niebieskoocy są uprzejmymi ludzi, którzy czują się cudownie sprawiając, że inni stają się szczęśliwsi. Osoby posiadające niebieskie oczy wolą stałe związki od przygód, mimo że na ogół cechuje ich beztroskie podejście do życia.

10. Niebieskie oczy – ciekawostka numer 10

A na koniec coś dla narcyzów. Niebieskie oczy to według badań najbardziej pożądany kolor oczu na świecie! Masz niebieskie oczy? Noś je dumnie, prawie każdy Ci zazdrości!

Niebieskie oczy – ciekawostki
Niebieskie oczy – ciekawostki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.