Trwa ładowanie...

Nocne poty

Nocne poty mogą być wywołane przez różnego rodzaju dolegliwości. Niekiedy nocne poty mogą niestety świadczyć o poważnej chorobie. Jakie objawy mogą towarzyszyć nocnym potom? Jakie mogą być przyczyny nocnego pocenia się?

Zobacz film: "Wysoka gorączka"

spis treści

1. Jakim schorzeniom towarzyszą nocne poty?

Nocne poty mogą być jedynie objawem wysokiej gorączki. Im jest ona wyższa, tym bardziej się pocimy.

Nocnemu poceniu się może towarzyszyć spadek wagi, pomimo że nie brakuje nam apetytu, osłabienie, kołatanie serca, drżenie rąk, rozdrażnienie, a niekiedy również wytrzeszcz oczu. Nocnym potom mogą towarzyszyć również takie niepokojące objawy jak: uporczywy kaszel, osłabienie, drżenie mięśni, napady głodu, ból za mostkiem, uczucie niepokoju i duszności.

Nocne poty mogą objawiać się osłabieniem, drżeniem mięśni, kaszlem, dusznościami i podwyższoną temperaturą ciała
Nocne poty mogą objawiać się osłabieniem, drżeniem mięśni, kaszlem, dusznościami i podwyższoną temperaturą ciała

2. Przyczyny pocenia się w nocy

Nocne poty mogą być objawem otyłości. Często, gdy osoba ma trudności z poruszaniem się, cierpi na nadwagę, ma również większą skłonność do przegrzewania i pocenia się. Nowotworom układu chłonnego, takim jak białaczka, chłonniaki lub ziarnica także mogą być przyczyną nocnych potów. Chorobom towarzyszy także bladość cery, powiększenie węzłów chłonnych i ogólne osłabienie.

Przyczyną nocnych potów może być także gruźlica. Chorobie towarzyszy uporczywy kaszel, stan podgorączkowy i skoki temperatury. Nocne poty przy gruźlicy mogą być bardzo obfite. Przy gruźlicy, gdy poziom cukru nagle się obniża – dochodzi do hipoglikemii– pojawia się pocenie, przyspieszone tętno i drżenie mięśni. Innymi objawami cukrzycy mogą być w tym przypadku również zawroty głowy i uczucie głodu.

Bardzo poważną przyczyną nocnych potów jest także rak trzustki. Wraz z poceniem osoba chora odczuwa drżenie mięśni, osłabienie, nerwowość i napady głodu. Niepokojące może być także pocenie tylko jednej strony ciała. Takie objawy mogą wskazywać na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Nocne pocenie pojawia się także przy akromegalii. Choroba ta objawia się pogrubieniem palców, wydłużeniem żuchwy i stóp. Bardzo silny i piekący ból za mostkiem oraz nagle zlanie potem mogą świadczyć o zawale.

Przyczyny nadmiernej potliwości
Przyczyny nadmiernej potliwości [11 zdjęć]

Kiedy temperatura wzrasta, gruczoły potowe (około 2,6 miliona) zaczynają wydzielać pot. Pocenie się to...

zobacz galerię

3. Różne zapachy objawem różnych schorzeń

Chorobę możemy rozpoznać nie tylko po objawach towarzyszących nocnemu poceniu się, ale także po samym zapachu potu. Pot, który pachnie jak mocz, może świadczyć o niewydolności nerek. Kiedy zapach przypomina bardziej świeżą wątróbkę, świadczą o niewydolności wątroby. Zapach nocnego potu przypominającego nieświeże piwo może potwierdzić gruźlicę, jeżeli pot pachnie jak świeży chleb, wówczas możemy cierpieć na dur brzuszny. Gnijące owoce mogą świadczyć o cukrzycy.

Powyższe objawy i zapach nocnych potów może wskazywać na poważne dolegliwości, których nie należy bagatelizować. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.