Trwa ładowanie...

Nostril, czyli piercing nosa - przebieg, pielęgnacja, cena

Nostril to klasyczne przekłucie nozdrza. Piercing nosa powinna wykonać osoba wykwalifikowana. O pielęgnację po zabiegu dbamy natomiast my.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Sposoby przekłuwania ciała

Istnieje wiele form przekłuwania ciała. Jedną z metod piercingu, która cieszy dużą popularnością, jest zdobienie nosa. Kolczyk w nozdrzu zwany standard nostrilem jest najstarszą i najczęściej wybieraną modyfikacją o bogatej historii.

Klienci w studiach piercingu przeważnie decydują się na kolczykowanie tylko jednego z płatków nosa, ale zdarza się, iż chcą przebić obydwa nozdrza.

Dopóki piercer nie przystąpi do wykonania piercingu nosa pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić, jest założenie sterylnych rękawiczek. Nie może dotknąć gołymi rękami obszaru skóry, który będzie przekłuwany, ani narzędzi potrzebnych do zrobienia nostrilu.

Profesjonalista przed wykonaniem modyfikacji nostril zdezynfekuje powierzchnię skóry, którą będzie kolczykować. Powinien też zaznaczyć miejsce, które zamierza przebić, aby dokładnie wsadzić w nie biżuterię.

Kiedy nos jest już przygotowany do zabiegu, piercer powinien użyć wydrążonej igły. Nigdy natomiast nie powinien stosować pistoletu do kolczykowania, ponieważ powoduje on więcej uszkodzeń tkanki. Igła jest znacznie lepszym wyborem do nostril piercing, ponieważ jest bezpieczniejsza dla skóry i chrząstki oraz bardziej sterylna.

Nostril jest najmniej bolesną modyfikacją ze wszystkich form piercingu nosa. Klient może odczuwać pieczenie i szczypanie w trakcie ukłucia. Finalnie, to jak zniesie ten dyskomfort, zależy dużej mierze od miejsca przekłucia i tego, jaki jest jego stopień bólu.

Po wykonaniu nostril piercingu nadal będzie utrzymywać się bolesność, która może trwać pierwsze kilka dni lub utrzymać się nawet do pierwszych kilku tygodni.

Jeśli chodzi o wybór kolczyka do nostrila, na początek piercer powinien zaproponować biżuterię z tytanu. Jest to najbezpieczniejszy metal odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze.

Innym rozwiązaniem jest założenie kolczyka z chirurgicznej stali nierdzewnej, która również cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o piercing. Jest nieco tańsza od tytanu, ale również nieszkodliwa dla skóry.

Tuż po przekłuciu typu nostril polecana jest również biżuteria z bioplastu i PTFE, ponieważ jest wykonana z hipoalergicznego tworzywa. Te kolczyki nie zawierają też niklu, który jest najczęstszą przyczyną uczuleń.

Jeśli chodzi natomiast o rodzaje kolczyków, które możesz wybrać, to jest ich kilka. Należą do nich: klasyczny pigmej z kryształkiem, labret, podkówka i kółko. Biżuterię dopasowuje się indywidualnie. Kolczyk do nosa nie powinien być za mały, by nie uciskał świeżej rany po nostrilu.

9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu
9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu [10 zdjęć]

Każda kobieta od czasu do czasu rozważa drobne bądź poważne zmiany w obrębie swojego wyglądu. Dotyczy...

zobacz galerię

2. Pielęgnacja przekłucia nosa typu nostril

Przekłucie typu nostril goi się od 4 do 6 miesięcy. W trakcie rekonwalescencji trzeba zadbać o właściwą pielęgnację nosa.

Należy zwrócić uwagę na to, by zawsze dokładnie myć ręce, zanim dotkniemy okolic kolczyka, ponieważ ranę trzeba chronić przed bakteriami z zewnątrz. Pod żadnym pozorem nie usuwajmy też założonej u piercera biżuterii.

Drugą ważną zasadą po piercingu nostril jest to, iż trzeba przemywać okolice przekłutego nosa co najmniej dwa razy dziennie. W tym celu powinno się zastosować roztwór soli fizjologicznej lub mydło, przemywając ranę 2-3 razy dziennie.

Przez następne kilka tygodni po wykonaniu nostrilu trzeba bardzo uważać, na to, jakie produkty kosmetyczne używane są do twarzy. Nie powinniśmy stosować preparatów, które mogłyby podrażnić lub wysuszyć okolicę nosa, np. toników i mleczek zawierających alkohol. Wstrzymajmy się także od zabiegów kosmetycznych takich jak maseczki i peelingi, ponieważ mogą spowolnić czas gojenia się rany po nostrilu. Warto zrezygnować również z używania kremów i balsamów oraz z aplikowania podkładu w płynie.

Po prysznicu lub po dokładnym umyciu twarzy nie należy wycierać nosa zwykłym ręcznikiem. Zamiast tego powinniśmy delikatnie osuszyć go ręcznikiem papierowym lub chusteczką. Są one bardziej sterylne i delikatniejsze niż materiał, na którym mogą znajdować się bakterie. Ryzykujemy też zaczepieniem nostrila o materiał, co może spowodować podrażnienia.

Zdjęcie przedstawia wykonywanie nostrila
Zdjęcie przedstawia wykonywanie nostrila (pl.123rf.com)

Wreszcie, dopóki rana po piercingu nostril się nie zagoi, warto unikać dłuższego przebywania na słońcu. Zbyt dużo światła słonecznego może wywołać oparzenie lub mocną opaleniznę. Na obszarze przekłucia w nosie możemy wówczas poczuć suchość i swędzenie. Może to prowadzić do wielu zadrapań, co nie jest dobre dla świeżo przekłutej skóry.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Ile kosztuje nostril?

Koszt wykonania nostril piercingu w zależności od studia i miasta, w którym robi się tę modyfikację, wynosi od 60 do 120 zł. Udając się do profesjonalnego piercera i studia warto sprawdzić wcześniej opinie w internecie o osobie i miejscu, które wybraliśmy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.