Trwa ładowanie...

Nowy zaskakujący trend – fitness nago

Coraz więcej osób decyduje się uprawiać fitness nago. Ten nowy trend cieszy się na świecie zaskakującą popularnością. Dlaczego tak się dzieje?

Entuzjaści nowego sposobu uprawiania fitness twierdzą, że dzięki niemu zyskują poczucie wolności i możliwość symbolicznego powrotu do natury. Podkreślają jednak, że nie ma to nic wspólnego z seksem.

  • Nagość jest pewną formą emancypacji – zaznacza Nigel Marsh, organizator corocznej imprezy Sydney Skinny, podczas której uczestnicy zażywają nagich kąpieli. - To sprawia, że nasze życie powraca do naturalnego porządku, możemy odnaleźć prawdziwego siebie i zrzucić kajdany, w które niejednokrotnie zakuwa nas nowoczesne społeczeństwo – dodaje.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Związek australijskich nudystów w pełni popiera ideę, twierdząc, że aktywny odpoczynek nago jest bardziej odprężający niż ten praktykowany w ubraniu, gdyż pozwala wyzbyć się wszystkich trosk życia codziennego.

spis treści
10 sposobów na rodzinny fitness
10 sposobów na rodzinny fitness [11 zdjęć]

Zanim nasze życie kręciło się wokół technologii, członkowie rodziny byli bardziej aktywni fizycznie

zobacz galerię

1. Najnowszy trend o historycznych korzeniach

Podczas gdy współcześnie metoda ta może wydawać się nieco szokująca, okazuje się, że Grecy już 2500 lat temu uprawiali nago sztuki walki i inne sporty. Rozgrywano nawet zawody, poczas których uczestnicy pozbywali się ubrań. Zdania historyków na temat przyczyn takiego zachowania są podzielone. Niektórzy uważają, że mógł to być sposób na zaznaczenie swojej klasowej odrębności – piękne, wyrzeźbione, równomiernie opalone ciała bogaczy kontrastowały z posturą ubogich pracowników.

Niezależnie od tego, co kierowało starożytnymi Grekami, zainteresowanie „nagim sportem” współcześnie odżyło. W Londynie miał miejsce nagi rajd rowerowy, w Danii nagi CrossFit przyciągnął tak wielką uwagę (pojawiały się głosy zarówno aprobujące, jak i krytyczne), że trening został usunięty z harmonogramu, nagie zajęcia jogi w Nowym Jorku stale wywołują fale oburzenia, zaś nakations (nagie wakacje) cieszą się, przewrotnie, coraz większą popularnością.

Uznanie zdobywa także nagi bushwalking. Zwolennicy takiej aktywności zrzucają ubrania, pozostawiając jedynie buty, nakrycie głowy oraz plecak i wędrują po odludnych miejscach – samotnie, parami, a nawet całymi grupami. Muskani wiatrem i ciepłymi promieniami słońca cieszą się bliskością natury.

2. Co stanowi atrakcję?

Impreza Sydney Skinny, zorganizaowana po raz pierwszy w 2013 r., zgromadziła zaledwie garstkę uczestników, jednak w lutym tego roku ich liczba wzrosła już do 700.

  • Wierzę, że ludzie na całym świecie domagają się szansy na zaprzestanie udawania i doświadczenie autentyczności – komentuje Marsh. - Może w tego typu działaniach dostrzegają jakąś szczerość, brak niepotrzebnych bzdur i możliwość celebrowania tego, co naprawdę ich jednoczy i dzieli – dodaje.

Nowojorscy organizatorzy nagiej jogi twierdzą, że istotą uprawiania sportu bez ubrań jest doprowadzenie do sytuacji, w której ludzie poczują się komfortowo we własnej skórze. Chodzi o to, by być siebie świadomym, akceptować i kochać własne ciało w całej jego okazałości.

  • Praktykowanie jogi nago uwalnia od negatywnych emocji, sprawia, że stajemy się bardziej tolerancyjni i głębiej połączeni ze sobą i otaczającym nas światem - zapewniają.

Zastanawiasz się, jak zwiększyć ilość spalanej tkanki tłuszczowej? Dołącz do dyskusji na naszym forum.

Nowy zaskakujący trend – fitness nago
Nowy zaskakujący trend – fitness nago (Fitness nago / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.