Trwa ładowanie...

Odbudowa skóry dojrzałej

Starzenie naturalne, określane również jako wewnątrzpochodne, uwarunkowane jest głównie genetycznie i hormonalnie. Starzenie się skóry podlega ogólnym cechom procesu starzenia to znaczy zanikowi i spowolnieniu procesów odnowy. Naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna stają się cieńsze, mało elastyczne, wiotkie, wrażliwe na urazy. Skóra przybiera wygląd bibułkowaty, jest blada, pokryta licznymi zmarszczkami, widoczne bywają plamy barwnikowe, naskórek często się łuszczy. Zmianom zanikowym towarzyszą zaburzenia termoregulacji i upośledzenie odporności miejscowej.

1. Fotostarzenie skóry

Starzenie zewnątrzpochodne uwarunkowane jest głównie szkodliwym działaniem promieniowania UV zwłaszcza UVA, którego źródłem jest słońce i solaria. Zapalne i zwyrodnieniowe procesy zachodzące w skórze pod jego wpływem określa się mianem fotostarzenia. Fotostarzenie jest złożonym, nie w pełni wyjaśnionym procesem, który różni się od naturalnego procesu starzenia klinicznie i histopatologicznie. Główne objawy kliniczne fotostarzenia to szorstkość, suchość, rogowacenie słoneczne, plamy soczewicowate, głębokie zmarszczki i bruzdy, teleangiektazje i przerost gruczołów łojowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pozostałe czynniki zewnątrzpochodne przyspieszające proces starzenia się skóry to między innymi: zanieczyszczenia środowiskowe, stres, błędy pielęgnacyjne prowadzące do stanów zapalnych, uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego, infekcje oraz ogólne niedożywienie.

Profilaktyczne, regularne stosowanie dermokosmetyków o właściwościach nawilżających, natłuszczających, ochronnych, wspomagających procesy regeneracji hamują i opóźniają proces starzenia się skóry, poprawiają jej kondycję i walory estetyczne. Dermokosmetyki marki Dermedic Laboratorium z serii AgeVital to gwarancja optymalnej pielęgnacji skóry dojrzałej.

Następny artykuł: Zabiegi na zmarszczki
Odbudowa skóry dojrzałej
Odbudowa skóry dojrzałej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.