Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Opalanie

Opalanie
Opalanie

Opalanie na plaży lub w solarium – jedni to kochają, inni tego nie cierpią. Większość osób z utęsknieniem czeka na wakacje i słoneczną pogodę. Lato to czas, kiedy nasze ciało wystawione jest na działanie promieni słonecznych. Stymulują one syntezę witaminy D i przyczyniają się do poprawy nastroju. Aby poparzenia słoneczne lub udar słoneczny nie stały się naszym utrapieniem, musimy się przed tym odpowiednio zabezpieczyć. Zaopatrzenie się w kremy z filtrami UV i nakrycie głowy to tylko początek. Bezpieczne opalanie to przede wszystkim umiar. Nawet najlepsze preparaty do ciała nie zdadzą egzaminu przy całodziennym opalaniu się na słońcu.

spis treści

1. Zalety opalania

Większość ludzi świadoma jest niebezpiecznego wpływu promieniowania UVA i UVB. Dbamy o odpowiednią ochronę naszej skóry poprzez stosowanie kremów ochronnych, unikanie intensywnego nasłonecznienia oraz bezpieczne opalanie. Promienie słoneczne mogą przynieść wiele korzyści naszemu organizmowi, tj.:

  • Promienie UVB wpływają na syntezę witaminy D3 – która wpływa na przyswajalność wapnia i fosforu. Witamina D3 nie występuje naturalnie w środowisku. Po 5 minutach przebywania na słońcu wytwarza się jej optymalna dawka.
  • U osób, których dotyczy problem, jakim jest trądzik, w okresie letnim następuje zmniejszenie nasilenia stanów zapalnych – w wyniku działania słońca nasila się rogowacenie wierzchniej warstwy naskórka. Jednak ekspozycja na słońce nie może być zbyt długa i częsta.
Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"
Opalenizna
Opalenizna

Opalona skóra uważana jest w niektórych społeczeństwach za objaw zdrowia, młodości i atrakcyjności seksualnej.

zobacz galerię

2. Bezpieczne opalanie

Aby zachować odpowiednią ochronę przed szkodliwymi promieniami, oprócz stosowania odpowiednich filtrów ochronnych, należy przygotować naszą skórę na promienie słoneczne. Jak to zrobić? Wystarczy zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry. Takim nawilżaczem może być mleczko odżywiające i balsamy. Poleca się kosmetyki z algami, które są bogactwem witamin, a także mikro- i makroelementów. Przydatny może okazać się również peelling, który ułatwia wchłanianie się substancji nawilżających. Ważny jest sposób, w jaki nakładamy preparaty odżywcze. Aby nasza skóra nie tylko została nawilżona, ale dodatkowo ujędrniona – warto zafundować sobie masaż. Na pewno skóra będzie o wiele lepiej wyglądać. Takie działanie wzmocni naszą skórę i zabezpieczy ją przed wysuszeniem i odwodnieniem spowodowanym działaniem słońca.

3. Jak zachować opaleniznę?

Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o odpowiednie przygotowanie naszej skóry. Aby zachować jak najdłużej opaleniznę, należy:

  • zarówno przed, jak i po wakacjach zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie,
  • nie przebywać na słońcu, kiedy intensywność promieniowania jest najsilniejsza,
  • wybrać odpowiedni krem do rodzaju swojej skóry,
  • pierwszą warstwę kremu z filtrem nałożyć około 16-20 minut przed rozpoczęciem opalania,
  • nałożyć krem z filtrem grubą warstwą,
  • chronić oczy przed promieniami UV,
  • chronić usta,
  • nie używać przed opalaniem kosmetyków na bazie alkoholu – mogą spowodować podrażnienie naskórka, a także przebarwienia skórne.

Stosując się do powyższych zasad, na pewno zachowasz piękną opaleniznę, jednocześnie nie narażając skóry na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeśli w porę zadbasz o ochronę przeciwsłoneczną, twoja skóra z pewnością to doceni i nie będzie przedwcześnie się starzeć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze