Trwa ładowanie...

Operacja plastyczna brzucha - na czym polega i komu służy

Operacja plastyczna brzucha polecana jest osobom, które mają problemy z odchudzaniem się i zrzuceniem zbędnego tłuszczu z brzucha. Plastyka powłok brzusznych to zabieg wybierany najczęściej przez kobiety po ciąży, mężczyźn nie mających czasu na regularne treningi oraz inne osoby, które przestały wierzyć w skuteczność diet. Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha ma na celu wycięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha. Jak zatem przebiega operacja plastyczna brzucha?

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

spis treści

1. Na czym polega operacja plastyczna brzucha

Plastyka powłok brzusznych polega na usunięciu z brzucha nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i skóry, a także na scieńczeniu mięśni brzucha. Zabieg może być przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, którzy są w dobrej kondycji zdrowotnej. Plastyka powłok brzusznych to nie to samo co liposukcja, chociaż ta druga może być wykorzystywana podczas omawianego zabiegu.

Zabieg polega na usunięciu złogów tłuszczu i rozstępów z obszaru brzucha. Mięśnie proste brzucha są podwiązywane, dzięki temu pacjent może osiągnąć efekt płaskiego i zwięzłego w strukturze brzucha. Plastyka powłok brzucha może być połączona z liposukcją.

Operacja plastyczna brzucha i bioder (przed i po zabiegu)
Operacja plastyczna brzucha i bioder (przed i po zabiegu)

Pacjentka przed i po zabiegu plastyki brzucha i bioder.

zobacz galerię

2. Dla kogo wskazana jest operacja plastyczna brzucha

Kobiety, których brzuch został zniekształcony po ciążach, jak również osoby, które były otyłe, schudły i mają nadmiar skóry, mogą się jej pozbyć właśnie podczas plastyki brzucha. Kobiety planujące jeszcze ciążę powinny odłożyć w czasie przeprowadzenie takiej operacji, ponieważ scieńczone mięśnie mogą ulec rozdzieleniu. Tak powinny też zrobić osoby, które jeszcze chcą zgubić wagę. Poza tym trzeba pamiętać, że po zabiegu mogą powstać blizny.

Należy jednak pamiętać, że operacyjne modelowanie brzucha nie jest „złotym środkiem” w leczeniu otyłości. Pacjenci muszą być świadomi, że po zabiegu konieczne jest przestrzeganie diety oraz wykonywanie regularnej aktywności fizycznej.

3. Przygotowanie do abdominoplastyki

Przed przystąpieniem do operacji plastycznej brzucha, pacjent powinien wykonać badanie krwi, EKG, a także inne, specjalistyczne badania związane z chorobami przewlekłymi. Poza tym osoba poddająca się zabiegowi musi nawiązać dobry kontakt z chirurgiem. Dzięki temu pacjent będzie czuł się bezpiecznie w trakcie zabiegu, jak i tuż po nim.

Osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia na dwa tygodnie przed zabiegiem i dwa tygodnie po nim. Palenie podnosi ryzyko wystąpienia infekcji i opóźnia gojenie ran. Przed zabiegiem nie należy stosować diet. Osoby przyjmujące leki powinny porozmawiać o nich z lekarzem, ponieważ niektóre z nich lekarz może kazać odstawić. Przed udaniem się do szpitala warto przygotować w domu lód, luźne ubrania, wazelinę, ręczny prysznic i krzesełko.

4. Przebieg operacji plastycznej brzucha

W zależności od oczekiwanych rezultatów operacja plastyczna brzucha może zająć 1-5 godzin. Zabieg przeprowadzany jest w pełnej narkozie. Pacjent nie powinien sam wracać do domu po operacji. Plastyka brzucha może być przeprowadzona na dwa sposoby:

  • Całościowa plastyka powłok brzusznych - brzuch jest nacinany od żebra do żebra u pacjentów wymagających większych poprawek. Nacięcie będzie wykonane nisko, na wysokości włosów łonowych, w tak zwanej linii bikini. Chirurg manipuluje skórą, tkanką tłuszczową i mięśniami, by osiągnąć zamierzony efekt. Wykonany zostanie także nowy pępek. Pod skórą mogą być umieszczone rurki drenażowe, które po kilku dniach są usuwane.
  • Częściowa lub miniplastyka powłok brzusznych - miniplastyka wykonywana jest często u pacjentów, u których złogi tłuszczu znajdują się poniżej pępka i wymagają krótszego nacięcia. W trakcie tego zabiegu pępek najprawdopodobniej zostanie na swoim miejscu. Ten typ operacji może być również wykonany za pomocą endoskopu. Całość może zająć ok. 2 godziny.

5. Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pojawi się ból i opuchlizna. Lekarz może przepisać środki przeciwbólowe i poinformować, jak je przyjmować. Warto zaznaczyć, że bolesność może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy po zabiegu. Może pojawić się także drętwienie, siniaki, tkliwość. Zwykle osoby są zadowolone z nowego wyglądu. Jednak przez kilka miesięcy pacjent może nie czuć się w pełni normalnie. Warto pamiętać, aby po zabiegu utrzymywać prawidłową dietę i wykonywać ćwiczenia, aby efekty operacji nie przepadły. Zwykle ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów operacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Ponadto pacjentom po plastyce brzucha zaleca się:

  • noszenie specjalnej uciskowej bielizny przez około 4 tygodnie po operacji. Bielizna ta przypomina gorset i zapewnia szybsze gojenie się ran oraz zapobiega opuchliźnie.
  • Zażywanie środków przeciwbólowych, które zwalczają dolegliwości takie jak pieczenie.
  • Próby chodzenia w drugiej dobie po operacji – zaleca się regularne, krótkie spacerki. Zdecydowana większość pacjentów powraca do normalnego trybu życia po dwóch tygodniach od operacji. W niektórych przypadkach czas ten wydłuża się do ośmiu tygodni. Blizny pooperacyjne ukryte są w miejscach niewidocznych, można je zmniejszyć przez zastosowanie polecanych kremów.

6. Możliwe komplikacje po zabiegu

Komplikacje po zabiegu mogą obejmować infekcje, krwawienie podskórne, skrzepy krwi. Ryzyko ich pojawienia się wzrasta, gdy pacjent ma kłopoty z krążeniem, cukrzycą, sercem, wątrobą. Jeśli rana słabo się goi, blizny po operacji mogą być większe, może dojść do utraty skóry. Czasami potrzebna jest druga operacja. Po operacji pozostają blizny, które nigdy całkowicie nie znikną. Chirurg może przepisać pewne kremy lub maści do stosowania po zabiegu, by szybciej się goiły.

Nacięcie po korekcie brzucha jest zszywane i bandażowane. Ważne jest, aby pacjent stosował się do pielęgnacyjnych wskazówek lekarza. Bandaż jest sztywny i elastyczny i wspomaga proces leczenia. Lekarz powie także, jak najlepiej poradzić sobie z bólem. Osoby pracujące fizycznie będą musiały przebywać miesiąc na zwolnieniu, by wszystko zagoiło się prawidłowo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.