Trwa ładowanie...

Operacja plastyczna podbródka - metody, przebieg, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
29.02.2024 18:30
Operacja plastyczna podbródka to niezwykle powszechny zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
Operacja plastyczna podbródka to niezwykle powszechny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. (Adobe stock)

Operacja plastyczna podbródka może polegać na wszczepieniu implantu lub usunięciu nadmiaru skóry w obrębie żuchwy. Operacyjne modelowanie podbródka znajduje zastosowanie u pacjentów, którzy mają problem z nieproporcjonalnym do reszty twarzy podbródkiem.

spis treści

1. Jakie są różne metody chirurgiczne korygowania wyglądu podbródka?

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje nam kilka metod operacji podbródka, które mogą być stosowane w zależności od konkretnej sytuacji pacjenta. Jeśli głównym problemem jest zbyt mały podbródek, co prowadzi do nieproporcjonalnego wyglądu twarzy, plastyka brody może być skuteczną opcją. Dzięki tej procedurze pacjent zyskuje proporcjonalną budowę brody i żuchwy, co wpływa na wygląd całej twarzy.

Gdy problemem jest nadmiar tłuszczu w okolicach podbródka, specjaliści zalecają wykonanie liposukcji tej okolicy. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu z okolic brody. Procedura dedykowana jest wszystkim tym, którzy borykają się z problemem tzw. podwójnego podbródka.

2. Przebieg operacji podbródka

2.1. Przebieg liposukcji podbródka

Liposukcja podbródka jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu redukcję nadmiaru tłuszczu w okolicach podbródka, co prowadzi do poprawy konturów twarzy i szyi. Procedura ta jest wykonywana przez doświadczonych specjalistów chirurgii plastycznej i może być przeprowadzana przy użyciu znieczulenia miejscowego lub ogólnego, w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń lekarza.

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie kilku niewielkich nacięć w okolicach uszu i podbródka, przez które wprowadzane są specjalne narzędzia chirurgiczne. Następnie lekarz wprowadza do tkanki tłuszczowej specjalny roztwór znieczulający, co ułatwia rozbicie nadmiaru tłuszczu. Po zaaplikowaniu znieczulenia, lekarz używa aparatu do rozdrabniania tłuszczu oraz do zasysania go przez kaniulę.

Tłuszcz, który zostaje usunięty podczas liposukcji, jest odprowadzany do przygotowanego zbiornika, co umożliwia kontrolę ilości usuniętego tłuszczu oraz zapewnia bezpieczeństwo procedury. Warto zaznaczyć, że klasyczna procedura liposukcji podbródka zazwyczaj trwa niecałą godzinę, jednak czas ten może się różnić w zależności od rozległości zabiegu.

Laserowa liposukcja podbródka

Liposukcję podbródka można przeprowadzić także przy użyciu urządzenia laserowego. W trakcie liposukcji laserowej podbródka osoba wykonująca procedurę podgrzewa błonę tkanki tłuszczowej, a następnie odsysa substancję, która pojawiła się wskutek "rozpuszczenia". Jeśli płyn nie został całkowicie odessany, wycieka on naturalnymi drogami metabolicznymi.

2.2. Plastyka podbródka z użyciem specjalnego implantu

Mentoplastyka, określana także mianem genioplastyki to zabieg operacyjny modelowania podbródka. Taka procedura przeprowadzana jest lekarza specjalizującego się w chirurgii estetycznej. Dzięki zabiegowi można poprawić kontur brody, linię żuchwy oraz wygląd szyi. Podczas operacji specjalista umieszcza specjalny implant wokół kości podbródkowej pacjenta. Mentoplastyka dedykowana jest osobom, które cierpią z powodu nieprawidłowo ukształtowanej, nieproporcjonalnej do reszty twarzy, małej lub cofniętej brody.

2.3. Podwójny podbródek a redukcja skóry

Niekiedy za efekt podwójnego podbródka odpowiada nadmiar zwisającej skóry. Korekcja brody w tym przypadku oznacza, że najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wycięcie skóry. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, dlatego też pacjent niedługo po chirurgii plastycznej podbródka może wrócić do domu, chociaż zaleca się pozostanie w klinice przynajmniej na dobę.

Przez pierwsze kilka tygodni od operacji wskazane jest noszenie specjalnego opatrunku. Jeśli założono nierozpuszczalne szwy, należy je zdjąć po tygodniu od korekcji brody. Zaleca się również smarowanie blizny specjalną maścią, która ją zredukuje i sprawi, że będzie mniej widoczna. Nacięcie wykonywane jest zazwyczaj pod brodą, dlatego też blizna pooperacyjna nie szpeci twarzy.

Chirurgia plastyczna podbródka jest zabiegiem inwazyjnym, a co za tym idzie, wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych efektów ubocznych, w tym infekcji, krwotoku, zakrzepów i reakcji alergicznej na podany środek znieczulający. Decydując się na tego typu operację, należy poważnie rozważyć zarówno korzyści z niej płynące, jak i podejmowane ryzyko.

3. Przeciwwskazania do wykonania operacji plastycznej podbródka?

Liposukcji podbródka nie powinno się wykonywać u pacjentów z nieleczoną cukrzycą, ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym krwi, grzybicą, chorobą wirusową, toczącym się stanem zapalnym, chorobami nowotworowymi, guzami niewiadomego pochodzenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, niektórymi chorobami, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Zabiegowi liposukcji podbródka nie powinny poddawać się również kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią.

4. Jak wygląda proces rekonwalescencji po operacji podbródka?

Dolegliwości bólowe po przeprowadzonej operacji podbródka mogą utrzymywać się przez kilka dni. Zdarza się, że w tym czasie konieczne może być przyjmowanie środków o działaniu przeciwbólowym. Po zabiegu chirurgicznym brody pacjent musi przez cały czas nosić specjalne ubranie uciskowe. Dopiero po upłynięciu 6 tygodni od operacji możliwe jest ściągnięcie uciskowego nakrycia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze