Trwa ładowanie...

Operacja podbródka

Operacja podbródka może polegać na wszczepieniu implantu lub redukcji nadmiernej ilości tłuszczu (tzw. podwójny podbródek). Korekcja brody w pierwszym przypadku przeprowadzana jest u osób, których podbródek jest nieproporcjonalny w stosunku do reszty twarzy, a tym samym stanowi mankament urody. W drugim przypadku niezbędna jest liposukcja podbródka, czyli odsysanie tłuszczu z twarzy w okolicach żuchwy. Operacja plastyczna podbródka pomaga wielu osobom w uzyskaniu naturalnych rysów twarzy.

spis treści
Pacjent po nieudanej operacji
Pacjent po nieudanej operacji

Czasami zdarza się tak, że operacja plastyczna może zakończyć się niepowodzeniem. Taka przykra konsekwencja

zobacz galerię
Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

1. Operacja plastyczna podbródka

Do niedawna operacja plastyczna podbródka mogła wydawać się czymś ekstrawaganckim i przejawem nadmiernej dbałości o swój wygląd. Dziś, gdy operacje plastyczne są na porządku dziennym, taki zabieg nikogo nie dziwi. Osoby decydujące się na operacyjne skorygowanie podbródka powinny umówić się na rozmowę z chirurgiem plastycznym, który określi przyczynę problemu i wyznaczy możliwy sposób jego rozwiązania. Jeśli podbródek jest zbyt mały, a przez to zaburza proporcje twarzy, sprawiając, że pozostałe jej elementy (na przykład nos) wyglądają na zbyt duże, wtedy pomocny może okazać się implant podbródka. Gdy problemem jest podwójny podbródek, którego przyczyną jest nadmiar nagromadzonego tłuszczu, rozwiązaniem jest odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja podbródka.

Z kolei gdy problem wynika z nadmiaru obwisłej skóry, niezbędne może się okazać jej wycięcie. Każda operacja plastyczna podbródka wymaga znieczulenia ogólnego – jedynie w przypadku niewielkiej korekty lekarz może wybrać znieczulenie miejscowe.

2. Liposukcja podbródka

W sytuacji, gdy problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej, chirurg plastyczny może zaproponować odsysanie tłuszczu z podbródka. Liposukcja podbródka wymaga wykonania niewielkich nacięć skóry i wprowadzenia preparatu rozpuszczającego tkankę tłuszczową. Następnie nadmiar tłuszczu usuwany jest za pomocą cienkiej rurki. Sama operacja jest bezbolesna, gdyż przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym, jednak po zabiegu pacjent będzie posiniaczony i opuchnięty. Ból i dyskomfort będą się utrzymywały przez kilka dni, dlatego też lekarz przepisze choremu leki przeciwbólowe. Po operacji podbródka pacjent musi przez cały czas nosić specjalne ubranie uciskowe, które można zdjąć po 6 tygodniach. Liposukcję podbródka można wykonać także za pomocą lasera. Lipoliza laserowa podbródka polega na podgrzaniu błony tkanki tłuszczowej i odessaniu substancji, jaka powstała po „rozpuszczeniu”. Jeśli płyn nie został całkowicie odessany, wycieka on naturalnymi drogami metabolicznymi.

3. Podwójny podbródek a redukcja skóry

Niekiedy za efekt podwójnego podbródka odpowiada nadmiar zwisającej skóry. Korekcja brody w tym przypadku oznacza, że najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wycięcie skóry. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, dlatego też pacjent niedługo po chirurgii plastycznej podbródka może wrócić do domu, chociaż zaleca się pozostanie w klinice przynajmniej na dobę. Przez pierwsze kilka tygodni od operacji wskazane jest noszenie specjalnego opatrunku. Jeśli założono nierozpuszczalne szwy, należy je zdjąć po tygodniu od korekcji brody. Zaleca się również smarowanie blizny specjalną maścią, która ją zredukuje i sprawi, że będzie mniej widoczna. Nacięcie wykonywane jest zazwyczaj pod brodą, dlatego też blizna pooperacyjna nie szpeci twarzy.

Chirurgia plastyczna podbródka jest zabiegiem inwazyjnym, a co za tym idzie, wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych efektów ubocznych, w tym infekcji, krwotoku, zakrzepów i reakcji alergicznej na podany środek znieczulający. Decydując się na tego typu operację, należy poważnie rozważyć zarówno korzyści z niej płynące, jak i podejmowane ryzyko.

Operacja podbródka
Operacja podbródka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.