Ortodoncja na miarę XXI wieku
Zdrowy i piękny uśmiech jest w dzisiejszych czasach naszą najlepszą wizytówką. Sprawia, że jesteśmy pewni siebie i czujemy się komfortowo w każdej sytuacji. Dlatego też coraz bardziej popularna staje się ortodoncja, która przestała przerażać dawnymi, rzucającymi się w oczy aparatami, proponując w ich miejsce dużo bardziej nowoczesne rozwiązania. Niosą one szereg korzyści. Pomagają uniknąć schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica czy parodontoza, a także leczyć dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów żuchwowo-skroniowych. Ortodoncja to nie tylko piękny uśmiech. To także możliwość utrzymania na dłużej młodego wyglądu.
Wady zgryzu mają różnorodne przyczyny. Zdaniem dr n. med. Emmy Koworkowej doszukiwać się ich można już w okresie dziecięcym, kiedy to niewłaściwie dobrany smoczek, nieodpowiedni sposób karmienia czy z pozoru uroczy nawyk ssania przez dziecko kciuka mogą okazać się przyczynami tego typu zaburzeń. Istnieje szereg objawów, które powinny zasygnalizować rodzicowi konieczność udania się z dzieckiem do ortodonty, zanim osiągnie wiek 8–9 lat. Zaliczyć do nich możemy:
- wspomniany nawyk ssania paluszka lub smoczka u dziecka, które przekroczyło 3 rok życia;
- zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych;
- wady wymowy;
- unikanie przez dziecko przeżuwania twardych produktów spożywczych;
- niewłaściwy rozwój zębów;
- deformacje twarzy – asymetria, nadmiernie wysunięty lub cofnięty podbródek.
Rynek oferuje bogaty wybór aparatów ortodontycznych. Popularnością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży w fazie najintensywniejszego rozwoju, cieszą się aparaty ruchome, które wedle potrzeb można zakładać i wyjmować. Nieco bardziej skomplikowane są aparaty stałe, zbudowane z przytwierdzonych do zębów pierścieni i specjalnych drutów, które w odpowiedni sposób oddziałują na ząb. Wśród aparatów stałych można wyróżnić:
- aparaty estetyczne, zbudowane z zamków ceramicznych, które dostosowane są wyglądem do koloru zęba;
- metalowe – wymagają użycia gumek zakładanych na metalowe zamki, dostępnych w różnych kolorach;
- lingwalne – przeznaczone dla osób, które nie mogą nosić aparatu zakładanego od strony wargowej, dlatego też zamki zakładane są po wewnętrznej stronie zębów w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na pracę języka, a tym samym na komfort mowy. Są one niewielkie, dzięki czemu utrzymanie higieny jamy ustnej nie stanowi problemu;
- bezligaturowe – to nowatorskie rozwiązanie w zakresie bezekstrakcyjnego leczenia wad zgryzu. Specjalne zamki i druty są skonstruowane w sposób, dzięki któremu leczenie staje się o wiele krótsze.
Świetną propozycją, dostosowaną do potrzeb indywidualnego pacjenta, są bezbarwne, ruchome nakładki na zęby trzonowe. Precyzyjnie dopasowane szyny minimalizują poczucie dyskomfortu, a możliwość wyjmowania aparatu pomaga utrzymać odpowiedni poziom higieny jamy ustnej.
Ortodoncja jest nie tylko potrzebna, ale staje się dziś coraz bardziej modna. Nie bójmy się zatem sięgnąć po piękny uśmiech, który jest na wyciągnięcie ręki!