Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Peeling - proces złuszczania naskórka, ciało, twarz

Avatar placeholder
23.04.2021 12:02
Peeling to zabieg, który każda kobieta może przeprowadzić we własnym domu
Peeling to zabieg, który każda kobieta może przeprowadzić we własnym domu (123rf.com)

Nie tylko regularnie wklepywane kremy i kosztowne zabiegi pomagają zachować młody i świeży wygląd skóry. Nawilżenie i ujędrnianie jest ważne, ale nie powinnyśmy zapominać o dodatkowej pielęgnacji. Peeling wspomaga skórę w procesie odnowy naskórka i przynosi rewelacyjne efekty, a jego przeprowadzenie nawet w warunkach domowych trwa parę minut.

spis treści
Peeling wykonany w domu
Peeling wykonany w domu

Efekty domowych peelingów są porównywalne z tymi kupionymi w drogeriach, jedyną różnicą jest cena.

zobacz galerię

1. Co to jest peeling

Peeling to zabieg polegający na mechanicznym bądź enzymatycznym złuszczaniu naskórka. Martwe i zrogowaciałe komórki skóry znacznie pogarszają wygląd naszej cery. Dzięki zastosowaniu preparatów o właściwościach peelingujących pozbywamy się martwych komórek i zaskórników, odmładzamy wygląd, poprawiamy koloryt twarzy oraz sprawiamy, że skóra jest gładka i delikatna w dotyku. Dzięki usunięciu złuszczonego naskórka zwiększa się również wchłanianie nakładanych na skórę preparatów, które głębiej wnikają.

Zobacz film: "Naturalny peeling z fiołków"

2. Jakie znaczenie ma peeling w procesie złuszczania naskórka

Cykl odnowy naskórka trwa około 14-28 dni. Rozpoczyna się on w warstwie podstawnokomórkowej, czyli najgłębszej warstwie naskórka. To właśnie tu powstają nowe komórki, które przez dwa tygodnie przesuwają się ku górze, do warstwy rogowej. Przez dwa kolejne tygodnie zachodzi proces odwodnienia, rogowacenia i obumierania komórek z warstwy wierzchniej naskórka. Stopniowo złuszczane zostają martwe komórki, których miejsce zajmują przesuwające się ku górze nowe komórki. Jest to naturalny proces, dzięki któremu w naszym organizmie zachowana zostaje równowaga i możliwe jest utrzymanie młodego i pięknego wyglądu. Dzięki peelingowi można przyspieszyć ostatni etap, czyli złuszczanie naskórka. W ten sposób nieco pomagamy naturze, ale nie zaburzamy naturalnego cyklu odnowy naskórka.

3. Jaki peeling wybrać

Różne rodzaje peelingów oprócz samego złuszczania pomagają również rozwiązywać różne problemy skóry. Peeling ciała zazwyczaj wykonywany jest przy użyciu peelingów mechanicznych, które zawierają syntetyczne lub naturalne drobinki o różnej grubości. Zazwyczaj mają one postać żelów lub kremów pod prysznic, stosowanych na wilgotną skórę. Peeling mechaniczny można stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Przy jego nakładaniu masujemy skórę kolistymi ruchami. W ten sposób nie tylko złuszczamy martwe komórki naskórka, ale także poprawiamy ukrwienie, tym samym zapobiegając powstawaniu cellulitu.

Na delikatną skórę dobry jest peeling drobnoziarnisty, ale takie partie ciała, jak kolana, stopy czy łokcie, wymagają preparatów gruboziarnistych, na przykład zawierających pumeks. Bardzo często w składzie peelingów znajdują się również rozdrobnione pestki owoców. Peeling ciała wskazany jest szczególnie dzień przed depilacją woskiem, bezpośrednio przed nakładaniem samoopalacza lub stosowaniem kosmetyków pielęgnujących (1-2 razy w tygodniu).

Zobacz także:

4. Delikatniejsze kosmetyki do peelingu twarzy

Do peelingu twarzy można wykorzystywać zarówno peeling mechaniczny, jak i peeling chemiczny. Należy jednak wybierać kosmetyki przeznaczone właśnie do twarzy, a nie preparaty, których używamy do całego ciała, gdyż skóra twarzy jest cieńsza i bardziej delikatna, a przez to wymaga łagodniejszych specyfików. Zbyt częste stosowanie peelingu lub stosowanie nieodpowiedniego kosmetyku może skutkować podrażnieniem twarzy, co zdarza się często, zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami lub zmianami zapalnymi. Dla cery wrażliwej lepsze są peelingi enzymatyczne, w których drobinki ścierające martwy naskórek zastąpiono enzymami roślinnymi. Kolejny rodzaj peelingów, czyli peelingi chemiczne, jest bardzo skuteczny. W ich przypadku za złuszczanie naskórka odpowiadają substancje chemiczne, takie jak kwas glikolowy czy kwas trójchlorooctowy, które rozpuszczają martwe komórki. Wskazaniem do zabiegu z użyciem tego typu peelingów są przebarwienia, blizny, rozszerzone pory i trądzik.

Peeling to zabieg, który każda kobieta może przeprowadzić we własnym domu. Nie trzeba nawet odpowiednich preparatów – wystarczy szorstka gąbka, aby poprawić wygląd naszej skóry, a tym samym również swoje samopoczucie.

Następny artykuł: Kosmetyki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze