Trwa ładowanie...

Pękające kąciki ust – objawy, przyczyny, leczenie

Pękające kąciki ust, znane również pod nazwą zajady, to przykra dolegliwość, która powstaje na skutek stanu zapalnego. Po kilku dniach wytwarza się bolesna nadżerka. Pękające kąciki ust, w zależności od stopnia nasilenia, powodują dużą bolesność i zmniejszają komfort jedzenia oraz picia. Ich przyczyny są różne.

spis treści

1. Pierwsze syptomy pękających kącików ust

Pierwszym symptomem wystąpienia pękających kącików ust jest zaczerwienienie miejsca wystąpienia zajadów, następnie dochodzi do pęknięcia przesuszonej skóry w kącikach ust. W kolejnej fazie rozwoju pękających kącików ust pojawiają się niewielkie, wypełnione płynem bąble. Po upływie kilku dni dochodzi do przekształcenia miejsca z pęcherzem w ranę, która powstaje wskutek sączenia substancji z powstałego bąbla. W przypadku niepodjęcia leczenia w miejscu rany może wykształcić się strupek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pękające kąciki ust mogą być objawem infkekcji
Pękające kąciki ust mogą być objawem infkekcji

2. Przyczyny pękania kącików ust

Istnieje wiele przyczyn utworzenia zajadów, najczęściej pękające kąciki ust powstają z powodu infekcji grzybiczej i bakteryjnej (rozwojowi infekcji sprzyja wilgoć, która stanowi dobre środowisko dla rozwoju drożdżaków, paciorkowców lub gronkowców.

Także w przypadku antybiotykoterapii organizm staje się szczególnie podatny na powstanie pękających kącików ust. Ważne jest spożywanie probiotyków podczas kuracji antybiotykami, które uregulują poziom dobrych bakterii występujących w przewodzie pokarmowym.

Niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2 (ryboflawiny) oraz żelaza prowadzą do powstania pękających kącików ust. Ryboflawina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych w organizmie. Z powodu zbyt małej ilości tej witaminy mogą wystąpić stany zapalne, a w konsekwencji pękające kąciki ust. Przyczyną niedoboru witamin może być nieprawidłowa dieta. Pękające kąciki ust często występują u kobiet w ciąży.

Sprawdzone sposoby na suche usta
Sprawdzone sposoby na suche usta [7 zdjęć]

Spękane usta są bolesne, nieatrakcyjne i po prostu ciężko z nimi żyć. Popękane usta powstają w wyniku

zobacz galerię

Niewłaściwy poziom żelaza, niedokrwistość (anemia) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia pękających kącików ust. Istotne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, niewłaściwa pielęgnacja i niedbanie o poziom czystości może prowadzić do kątowego zapalenia warg. Należy nie tylko regularnie czyścić zęby, dziąsła i język, ale systematycznie czyścić szczoteczkę do zębów. Po upływie trzech miesięcy zaleca się, aby szczoteczkę wymienić na nową.

Należy zachować szczególna ostrożność i higienę podczas korzystania z aparatów ortodontycznych, protez dentystycznych. Mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej, lub niewłaściwa higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia pękających kącików ust. Zdarza się, że pękające kąciki ust powstają z powodu alergii na nikiel. Jeśli masz alergię na ten pierwiastek sprawdź, czy sztućce, z których korzystasz, nie zawierają alergenu i nie powodują powstawania reakcji alergicznej w postaci pękających kącików ust.

Na powstanie pękających kącików ust ma wpływ ogólna kondycja ust, jeżeli są one przesuszone oraz pękają, zwiększa się ryzyko wytworzenia pękających kącików ust. Niewskazane jest oblizywanie warg, ponieważ sprzyja to rozwojowi drożdżaków. Zajady mogą wystąpić jako objaw cukrzycy typu 1.

To musisz wiedzieć

3. Jak leczyć schorzenie?

Zaleca się szybkie rozpoczęcie leczenia pękających kącików ust. Leczenie zajadów powinno obejmować zarówno leczenie objawów (stosując maści, kremy) jak i przyczyn (stosując dietę bogatą w witaminy). Często dochodzi do samodzielnego wygojenia pękających kącików ust, jednak proces naturalnego gojenia, można przyśpieszyć stosując odpowiednie preparaty.

Zaleca się korzystanie z maści cynkowych lub witaminowych (B2, A, E), maści pantenolowej, z prepararów z dodatkiem kwasu mlekowego, specyfików z wyciągami roślinnymi (np. z kasztanowca), stosowanie substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, które pomogą w zwalczeniu pękających kącików ust

Aby usprawnić proces leczenia pękających kącików ust można stosować okłady z drożdży, liści aloesu, żyworódki. Wskazane jest nawilżanie ust wazeliną, pomadkami ochronnymi lub kremem. Naturalnego nawilżenia można dostarczyć smarując usta miodem. Doraźną pomoc przy pękających kącikach ust można uzyskać stosując maść antybiotykową, papkę na bazie pokruszonej polopiryny lub aspiryny z wodą.

Lek. Izabela Lenartowicz
Pękające kąciki ust
Pękające kąciki ust (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.