Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Pękające naczynka na twarzy

Avatar placeholder
11.05.2017 22:38
Pękające naczynka na twarzy
Pękające naczynka na twarzy

Widoczna sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych na powierzchni cery to częsty problem kosmetyczny. Mogą one być wynikiem jakiegoś urazu, procesów starzenia siębądź po prostu stanowić charakterystyczną cechę skóry naczyniowej. Czy można w jakiś sposób zaradzić temu kosmetycznemu defektowi skórnemu?

Czytaj więcej

1. Pajączki, pęknięte naczynia – co powinniśmy wiedzieć?

Rozszerzone naczynia krwionośne potocznie nazywamy „pajączkami” bądź „pękającymi naczynkami”. W rzeczywistości jednak pojawienie się takiego naczynka na powierzchni cery nie świadczy o tym, że uległo ono pęknięciu. Gdyby tak się stało, to pod powierzchnią skóry byłby wylew – charakteryzujący się początkowo żywą, czerwonawą barwą, a następnie sinym kolorem. Jednak taki siniak po jakimś czasie przestałby być widoczny pod powierzchnią naszej skóry, gdyż zostałby wchłonięty.

Poprawne określenie takich naczyń to teleangiektazje. Cała nasza skóra jest silnie unaczyniona. Naczynia te ciągle kurczą się i rozszerzają wskutek działania czynników takich jak ciepło i zimno. W wyniku różnych nieprawidłowości może dojść do ich trwałego rozszerzenia. Wtedy są one widoczne gołym okiem tuż pod powierzchnią skóry.

Zobacz film: "Zamykanie naczynek"

Z reguły problem ten dotyczy osób, których naczynia są wyjątkowo słabe i mało odporne na ciągłe rozszerzanie się i kurczenie. Wtedy mamy do czynienia z cerą naczynkową, która wymaga niezwykle troskliwej pielęgnacji. Jest to bardzo istotne, gdyż nieodpowiednie traktowanie cery skłonnej do teleangiektazji może spowodować w późniejszych latach pojawienie się na jej podłożu problemu, jakim jest trądzik różowaty. Jest to choroba skóry, której nie możemy wyleczyć, a jedynie zapobiec procesom jej postępowania. Charakterystyczną cechą trądziku różowatego jest utrwalony rumień skóry, występowanie krostek oraz bardzo zła reakcja na działanie czynników zewnętrznych.

2. Jak leczyć rozszerzone naczynia krwionośne?

Cera naczyniowa wymaga ciągłego stosowania kosmetyków, które będą uszczelniać kapilary znajdujące się w jej obrębie. Dzięki temu wzmocnimy naczynka i zapobiegniemy pojawianiu się na powierzchni skóry rumienia oraz sieci teleangiektazji. Kremy tego typu powinny zawierać w składzie substancje takie jak:

  • Arnika;
  • Witamina C;
  • Wyciąg z ruszczyka;
  • Miłorząb japoński.

Niestety często jest tak, że usunięcie trwale rozszerzonego naczynia za pomocą kosmetyku jest niemożliwe. Wtedy doskonale sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące laser. W efekcie ich działania ponownie możemy cieszyć się gładką cerą, wolną od „pajączków”.

Odpowiednia pielęgnacja cery naczyniowej może skutecznie zabezpieczyć ją przed powstawaniem nieestetycznych, rozszerzonych naczyń i występowaniem rumienia. Dzięki temu skóra będzie gładka i będzie miała ładny koloryt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze