Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym za pomocą tzw. piaskarki, mający na celu usunięcie płytki nazębnej, osadów i niektórych przebarwień zębów. Dzięki temu zabiegowi stomatologicznemu zęby staną się zdrowsze, jaśniejsze i gładsze. Także oczyszczanie zębów z osadu za pomocą piaskowania jest bardzo skuteczne i bezbolesne. Zabieg piaskowania zębów jest bezbolesny i często jest polecany jako przygotowanie przed wybielaniem zębów. Piaskowanie zębów wykonuje się również po ultradźwiękowym skalingu celem dokładniejszego usunięcia osadu nazębnego.

Zobacz film: "Największe mity na temat zębów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Piaskowanie zębów - charakterystyka

Piaskowanie zębów to zabieg mający na celu dokładne oczyszczanie zębów:

  • Jeżeli na zębach pacjenta znajduje się kamień nazębny – do jego usunięcia niezbędne jest użycie ultradźwięków, a następnie dla dokładniejszego wyczyszczenia z osadu oraz niektórych przebarwień stosuje się piaskowanie zębów.

  • Kamień nazębny jest twardą, zwapnią warstwą płytki nazębnej. Jest on zbyt twardy, aby mógł być usunięty podczas codziennego mycia zębów, poza tym często powstaje w miejscach trudno dostępnych, do których szczoteczka do zębów najczęściej nie sięga. Może on powstawać pod i nad dziąsłami.

  • Osad nazębny – powstaje na wskutek osadzania się barwników z wina, kawy, herbaty i innych produktów spożywczych, jest mniej niebezpieczny niż kamień nazębny, lecz także nie powinien być lekceważony.

  • Przebarwienia zębów – przyczyn jest wiele, np. palenie papierosów, wiek czy leki.

Naturalne zamienniki dla pasty do zębów
Naturalne zamienniki dla pasty do zębów [6 zdjęć]

Niektóre składniki stosowane w pastach do zębów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład fluor w nadmiarze...

zobacz galerię

2. Piaskowanie zębów - częstotliwość wykonywania

Oczyszczanie zębów ultradźwiękami zalecane jest co 6-12 miesięcy; czasami częściej, nawet co 3-4 miesiące, jeśli zęby pacjenta są szczególnie podatne na osadzanie się kamienia i osadu. Osobom z założonym aparatem ortodontycznym zaleca się wizyty w gabinecie stomatologicznym celem piaskowania zębów nawet co 3 miesiące. Cena za piaskowanie zębów i za skaling wynosi ok.100 zł za każdy.

Piaskowanie zębów trwa jedynie 20-30 minut, jest on bezbolesne, może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Piaskowanie zębów jest w pełni bezpieczne, nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Po zabiegu zęby stają się chwilowo nadwrażliwe na przebarwienia, zatem należy unikać jedzenia, które zawiera barwniki przez około 2 godziny.

Po zabiegach oczyszczania z kamienia nazębnego i osadów zaleca się fluoryzację zębów.

Zobacz także:

3. Piaskowanie zębów - wskazania

Jakie są wskazania do piaskowania zębów? Osoby, które powinny korzystać z regularnych zabiegów piaskowania zębów to:

  • osoby palące papierosy,
  • osoby, które często piją kawę, herbatę i wino,
  • pacjenci z założonym aparatem ortodontycznym,
  • osoby podatne na przebarwienia.

Kamień nazębny i osad oprócz drażnienia mechanicznego dziąseł, stanowią płytkę bakteryjną, która może powodować choroby przyzębia, próchnicę, paradontozę i inne choroby zębów. Dlatego skaling i piaskowanie zębów jest szczególnie polecane dla osób zagrożonych tymi problemami jamy ustnej.

Poza tym piaskowanie zębów poprawia ich wygląd, stają się one jaśniejsze i gładsze, zatem osoby narażone na próchnicę i objawiające się skutków ubocznych wybielania, mogą się zdecydować na ten zabieg. Niestety rezultat będzie mniej spektakularny niż w przypadku wybielania.

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny profilaktyczny, chroniący przed chorobami jamy ustnej, nie jest polecany dla osób, które skarżą się jedynie na nieestetyczny kolor uzębienia. Piaskowanie zębów często jest wykonywane jak zabieg poprzedzający profesjonalne wybielanie zębów, jest również uzupełnieniem skalingu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.