Piaskowanie zębów - wskazania, przeciwwskazania, cena, postępowanie po zabiegu
Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym za pomocą piaskarki. Ma na celu usunięcie płytki nazębnej, osadów i niektórych przebarwień. Piaskowanie sprawia, że zęby stają się zdrowsze, jaśniejsze i gładsze. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, często stosuje się go jako przygotowanie przed wybielaniem lub po ultradźwiękowym skalingu.
1. Co to jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie jest zabiegiem, który wykonywany jest bardzo często w gabinetach dentystycznych, przeprowadzany wtedy, gdy chcemy pozbyć się uciążliwego osadu z powierzchni zębów. Na szkliwie odłada się płytka nazębna o brązowym zabarwieniu z pozostałości pokarmu oraz w wyniku niedbałości o higienę jamy ustnej.
Z czasem osad staje się coraz twardszy i warto wówczas się go pozbyć, ponieważ w nadmiarze powoduje poważniejsze choroby zębów. Zalety piaskowania zębów to szybkość wykonania, bezbolesność oraz długo utrzymujący się efekt.
2. Jak często wykonać piaskowanie zębów?
Oczyszczanie zębów zalecane jest co 6-12 miesięcy; czasami częściej nawet co 3-4 miesiące, jeśli zęby są szczególnie podatne na osadzanie się kamienia lub gdy pacjent ma założony aparat ortodontyczny.
Zabieg trwa 20-30 minut, jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny, może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Po piaskowaniu zęby stają się chwilowo nadwrażliwe na przebarwienia, zatem należy unikać jedzenia, które zawiera barwniki przez około 2 godziny. Po oczyszczeniu z kamienia nazębnego zaleca się fluoryzację.
Zobacz także:
3. Wskazania do piaskowania zębów
- palenie papierosów,
- picie kawy,
- picie herbaty,
- picie wina,
- aparat ortodontyczny,
- skłonność do przebarwień na zębach.
Kamień nazębny i osad stanowią płytkę bakteryjną, która może powodować choroby przyzębia, próchnicę, paradontozę i inne choroby.
Dlatego skaling i piaskowanie zębów jest szczególnie polecane dla osób zagrożonych tymi problemami jamy ustnej. Poza tym zabieg poprawia wygląd zębów, stają się one jaśniejsze i gładsze.
4. Przeciwwskazania do piaskowania zębów
Zabiegu piaskowania zębów nie powinny wykonywać osoby, które mają problemy z zapaleniem dziąseł, ze stanem zapalnym jamy ustnej oraz te, u których wykryto problemy z płucami.
5. Zalecenia po piaskowaniu zębów
Dwa dni po zabiegu stomatolodzy zalecają wstrzymanie się od kawy, herbaty oraz od palenia papierosów, ponieważ takie przyzwyczajenia mogą wywołać na szkliwie nieestetyczne przebarwienia.
Po upływie tego czasu można powrócić do codziennych nawyków, należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu będą widoczne dłużej, tylko i wyłącznie jeżeli będziemy przestrzegali właściwej higieny jamy ustnej.
W walce o piękny i zdrowy uśmiech dobrym pomysłem będzie wyeliminowanie słodyczy, napojów słodzonych i barwionych, a także zmniejszenie ilości wypijanej codziennie kawy.
Musisz to wiedzieć
6. Cena piaskowania zębów
Cena uzależniona jest od indywidualnych cen poszczególnych gabinetów dentystycznych. Jednak za zabieg nie powinniśmy zapłacić więcej niż 150 złotych, najniższe ceny wahają się w granicach 100 złotych.
Cena uzależniona jest również od powierzchni, która będzie poddana zabiegowi. Często pacjenci wykonują kilka usług razem z piaskowaniem zębów, jak na przykład ich wybielanie.