Trwa ładowanie...

Pielęgnacja cery wrażliwej

Pielęgnowanie cery wrażliwej bywa dla wielu osób wyzwaniem. Skóra wrażliwa charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem, gwałtowną reakcją na czynniki zewnętrzne, uczuciem napięcia, szorstkością i zaburzeniami rogowacenia. Cera wrażliwa często reaguje uczuleniem na dostępne w drogeriach produkty kosmetyczne. Problemy skórne mogą powstawać wskutek kontaktowego zapalenia skóry, które wywoływane jest przez podrażnienie lub naruszenie naturalnej bariery skórnej – rezultat stanu zapalnego.

1. Charakterystyka cery wrażliwej

Wielu ludzi ma kłopoty z wrażliwą skórą. Ktoś może mieć wrażliwą skórę od urodzenia – za rodzaj cery odpowiadają u takiej osoby czynniki genetyczne. Istnieje jednak wiele chorób, które predestynują do powstania zbytniej wrażliwości skóry. Do chorób tych zalicza się:

Pielęgnacja cery wrażliwej
Pielęgnacja cery wrażliwej

Przy pielęgnacji cery wrażliwej zalecane jest stosowanie kosmetyków w postaci pudrów zamiast kremów

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Z badań i praktyki klinicznej wynika, że do nadwrażliwości skóry predestynują również: jej suchość, cienkość, a także skłonność do występowania podrażnień w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub jako efekt naturalnego procesu starzenia się skóry.

Nadmierną wrażliwość skóry pogłębiają gorące kąpiele, zbyt częste stosowanie mydeł o działaniu odtłuszczającym oraz środków chemicznych o zasadowym pH. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry.

Uszkodzenia powierzchni skóry przyspieszają utratę wody z naskórka i przyczyniają się do zmiany wyglądu cery. Można m.in. zauważyć pojawienie się rumienia na skórze, zmatowień, złuszczeń, a także mikroskopijnych przerw w ciągłości naskórka. Wywołuje to uczucie pieczenia, szczypania, powoduje duże napięcie skóry, co skutkuje jej szorstkością.

Cera wrażliwa w ogromnej większości występuje u osób, które mają suchą skórę. Sucha skóra może być powodowana przez:

Nadwrażliwością charakteryzuje się również cera naczynkowa. Ten problem kosmetyczny może nasilać się z czasem. Skóra naczynkowa jest szczególnie podatna na podrażnienia spowodowane czynnikami atmosferycznymi, produktami kosmetycznymi, a także substancjami spożywczymi.

Podrażnienia i inne niepowołane reakcje skóry mogą być spowodowane stosowaniem środków kortykosteroidowych – przede wszystkim tych do twarzy. Preparaty te często używane są do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego lub łuszczycy. Co więcej, częstą przyczyną nadwrażliwości skóry jest używanie preparatów zawierających alkohol, BHA, AHA, retinol, a także środków na trądzik na bazie kwasu azelainowego, nadtlenku benzoilu lub antybiotyków..

2. Kosmetyki do cery wrażliwej

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków. Przede wszystkim należy pamiętać, aby stosować kosmetyki z jednej serii: mleczko, tonik, krem. W ten sposób można uniknąć interakcji wielu składników czynnych zawartych w różnych seriach kosmetyków. Obniża to ryzyko podrażnienia skóry i uczulenia. O czym należy pamiętać, kupując kosmetyki do cery wrażliwej?

  • Kupuj kosmetyki w opakowaniach z dozownikiem lub w tubce (nigdy nie w słoiczkach) – te rodzaje opakowań przedłużają trwałość kosmetyku i zmniejszają ryzyko ich nadkażenia.
  • Stosuj kosmetyki w postaci pudrów zamiast kremów czy płynów.
  • Używaj preparatów łatwo zmywalnych wodą.
  • Co trzy miesiące wyrzucaj dotychczas używane kosmetyki i kupuj nowe.
  • Do rzęs stosuj tylko przebadany okulistycznie tusz. Brwi i powieki maluj ołówkiem.
  • Wybieraj preparaty, które nie zawierają syntetycznych środków pochłaniających promieniowanie ultrafioletowe.
  • Do twarzy wybieraj podkład w kremie lub sypki. Jeśli chcesz używać podkładu w płynie, upewnij się, czy został on sporządzony na bazie oleju silikonowego.

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga skrupulatności i systematyczności. By twoja cera wyglądała zdrowo i świeżo, mimo że ma skłonności do podrażnień, wybieraj odpowiednie kosmetyki i dbaj o codzienną higienę twarzy.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Skutki zaniedbań pielęgnacji cery wrażliwej
Pielęgnacja cery wrażliwej
Pielęgnacja cery wrażliwej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.