Trwa ładowanie...

Piercing pępka

Przekłuwanie pępka, obok piercingu uszu, języka i brwi, jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów piercingu. Pomimo bardzo długiego czasu gojenia, trwającego od sześciu miesięcy do nawet roku, coraz więcej młodych dziewczyn decyduje się na kolczyk w pępku. Po wykonaniu piercingu należy zastosować odpowiednie środki ostrożności zapobiegające wdaniu się zakażenia i zadbać o właściwą pielęgnację przekłutego pępka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Pielęgnacja piercingu pępka

Po przekłuciu pępka staraj się dotykać go tylko podczas mycia – brudne ręce przenoszą bakterie, które wnikając przez piercing w głąb ciała, mogą spowodować zakażenie. Dopóki okolice podbrzusza się nie zagoją, codziennie oczyszczaj przekłute miejsce. Do tego zabiegu niezbędne okaże się mydło antybakteryjne zawierające triklosan. Najpierw zadbaj o sterylność rąk, a następnie zwilż przekłuty pępek czystą wodą. Zaaplikuj kilka kropli mydła antybakteryjnego na przekłute miejsce i delikatnie masuj wacikiem w celu wytworzenia piany. Postaraj się pozbyć wszelkich śladów wydzieliny zarówno z okolicy pępka, jak i z powierzchni biżuterii. Doskonałym sposobem na oczyszczenie miejsca piercingu jest obracanie tam i z powrotem kolczyka, dzięki czemu piana ma możliwość wniknięcia w głąb dziurki. Na koniec zmyj resztki mydła czystą wodą.

W celu oczyszczenia miejsca piercingu pępka możesz użyć własnoręcznie przygotowanego roztworu soli. Wykonanie preparatu zajmuje około 10-15 minut. Zacznij od dodania 50 ml roztworu soli fizjologicznej do szklanego pojemnika – najlepiej wybrać roztwór soli fizjologicznej do soczewek do oczu lub zmieszać szczyptę soli kuchennej ze szklanką wystudzonej, przegotowanej wody. Następnie przyłóż szklankę do okolic pępka w taki sposób, aby brzegi szczelnie otaczały miejsce piercingu. Połóż się na plecach i odczekaj 10-15 minut, po czym odstaw szklankę i osusz przekłute miejsce.

2. Powikłania po piercingu pępka

Do najczęstszych powikłań pojawiających się po przekłuciu pępka należą infekcje. Gdy zauważysz, że okolice piercingu są zaczerwienione, zwiększyła się ilość i gęstość upławów oraz zaczęłaś odczuwać ból, skontaktuj się z lekarzem. Wydzielina przeważnie przybiera żółtawy, zielony lub szary odcień i wydziela nieprzyjemny zapach. Pod żadnym pozorem nie usuwaj samodzielnie kolczyka, ponieważ zabieg taki może doprowadzić do powstania pod skórą ropnia. Niezagojony pępek jest bardziej podatny na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B, C i A, a także wirusem HIV. Chorobotwórcze drobnoustroje, po kontakcie z zakażoną krwią, śliną, nasieniem lub potem, mogą dostać się poprzez piercing w głąb ciała. Przez kilka miesięcy po przekłuciu pępka, miejsce piercingu nie powinno mieć styczności z płynami ustrojowymi innych ludzi.

3. Jak zapobiec zakażeniom pępka?

Podczas oczyszczania miejsca piercingu nigdy nie używaj wacików nasączonych alkoholem, roztworu Betadine, nadtlenku wodoru, denaturatu ani olejku z zielonej herbaty. Owszem, wykazują one działanie bakteriobójcze, lecz przy okazji prowadzą do uszkodzenia gojącego się ciała, które staje się bardziej podatne na infekcje. Unikaj noszenia obcisłych ubrań, które mogą obcierać wrażliwe miejsce. Otarcia podrażniają skórę, hamują przepływ krwi i w konsekwencji opóźniają proces gojenia się rany. Poza tym, ubrania ściśle przylegające do ciała mogą przesunąć kolczyk w pępku, powodując zniekształcenie dziurki. Bądź również szczególnie czujna w czasie upałów i intensywnych ćwiczeń, ponieważ wzmożona potliwość ciała powoduje gromadzenie się potu i brudu w pępku. Po wysiłku fizycznym lub słonecznym spacerze dokładnie wyczyść miejsce piercingu z zanieczyszczeń. Pływanie nie jest czynnością zabronioną, jednak należy wybierać baseny oczyszczane chlorem lub ozonem, a trening powinien się zakończyć, zanim skóra stanie się miękka i pomarszczona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.